344 מיליון ד' למאבק בסרטן: התרומה הגדולה מעולם של האיש העשיר באירופה

מייסד רשת האופנה זארה, אמנסיו אורטגה, יממן רכישת מכשירים לגילוי מוקדם של סרטן השד עבור כל בתי החולים הממשלתיים בספרד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמנסיו אורטגהצילום: בלומברג

קרן הצדקה של האיש העשיר ביותר באירופה, אמנסיו אורטגה, הודיעה השבוע כי תתרום 320 מיליון יורו (344 מיליון דולר) למימון רכישת טכנולוגיית גילוי מוקדם של סרטן השד עבור בתי חולים ממשלתיים ברחבי ספרד.

זו התרומה הגדולה מעולם של קרן אמנסיו אורטגה, שממומנת מתשלומי הדיווידנד על החזקותיו של אורטגה בכמעט 60% ממניות אינדיטקס, קמעונאית האופנה הגדולה ביותר בעולם והבעלים של רשת זארה.

הקרן כבר רכשה מכשירים לבדיקות סריקה וטיפולי הקרנה לסרטן השד עבור בתי חולים בגליסיה ואנדלוסיה, ובזכות התרומה הנוכחית תורחב התוכנית לכל בתי החולים הציבוריים בספרד.

הקרן נוסדה בשנת 2001 על בסיס ההכנסות מהנפקת אינדיטקס, אולם תרומה אחרונה זו מסמנת גידול חד בהוצאותיה. ב-2015, השנה האחרונה לגביה יש נתונים שנתיים, הסתכמו הוצאות הקרן ב-24 מיליון יורו.

חנות זארה ברצלונה ספרד
חנות זארה בברצלונה, ספרדצילום: בלומברג

הפרויקטים של הקרן התמקדו עד כה בספרד, ובכלל זה מלגות לסטודנטים שלומדים בחו"ל ובניית מרכזי למידה מוקדמת באזור מגוריו של אורטגה, גליסיה.

התרומה האחרונה הופכת את הקרן לאחד מארגוני הצדקה הגדולים ביותר בספרד, אולם היקפה עדיין מתגמד ביחס לארגונים פילנתרופיים עולמיים גדולים כמו קרן ביל ומלינדה גייטס שתרומותיה בשנת 2015 הסתכמו ביותר מארבעה מיליארד דולר.

תשלומי הדיווידנד של אינדיטקס, שרובם הולכים למימון קרן אמנסיו אורטגה, הסתכמו ביותר ממיליארד יורו בשנת הכספים שהסתיימה בינואר 2017.

אורטגה מדורג במקום הרביעי ברשימת עשירי העולם של מגזין "פורבס" לשנת 2017, עם הון אישי המוערך ב-71.3 מיליארד דולר, אולם מרבית הונו תלוי בשווי שוק של מניות השליטה שלו באינדיטקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker