איוונקה טראמפ מצטרפת רשמית לבית הלבן - ומה יעלה בגורל המותג שלה?

טראמפ תעבוד בהתנדבות ותמשיך לשמש הבעלים של מותג ההלבשה והאביזרים שלה, למרות חששות מניגוד עניינים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איוונקה טראמפ
איוונקה טראמפ. מעוניינת לעסוק בשינוי אקליםצילום: מייק בלייק / רויטרס

איוונקה טראמפ הודיעה כי תהפוך לעובדת פדרלית ללא תשלום, לאחר שחברי קונגרס דמוקרטיים טענו כי תפקידה הלא מוגדר כיועצת לאביה, הנשיא דונלד טראמפ, מעלה שאלות בנוגע לאופן בו היא תוכל להימנע מניגוד עניינים.

"שמעתי את החששות שהיו לאנשים מסוימים בנוגע לייעוץ בהתנדבות לאבי כאדם פרטי שאינו עובר על כללי האתיקה, ובמקום זאת אני אשמש כעובדת ללא שכר במשרד הבית הלבן, הכפופה לכל הכללים של עובדים פדרליים אחרים", מסרה איוונקה טראמפ ביום רביעי. "בתהליך הזה עבדתי מקרוב וביחסי אמון עם יועץ הבית הלבן והיועץ הפרטי שלי כדי להסדיר את המסגרת התקדימית של התפקיד שלי".

למרות הצטרפותה לבית הלבן, טראמפ אינה מתכוונת למכור את מותג הבגדים והאביזרים שלה. "הציות שלה לכללי האתיקה יהיה זהה לזה שהיה קיים", אמרה עורכת דינה ג'יימי גורליק. "אפשר להמשיך להחזיק נכס בתנאים מסוימים."

לארי נובל, היועץ המשפטי של מרכז קמפיין ליגל, המקדם את הקשחת ההגבלות על מעורבות כסף בפוליטיקה, מסר כי ההחלטה לא למכור את המותג שלה מטרידה. "במוקד העניין עומדת השאלה אם היא תהיה מעורבת בדברים שיכולים להשפיע על עסקי המשפחה", מסר נובל. לדבריו, הסדר האתיקה שלה מספק הפרדה "מאוד חלשה" בינה ובין עסקיה.

ההודעה של טראמפ הגיעה שעות בודדות אחרי שהסנאטורים הדמוקרטים אליזבת וורן וטום קרפר שיגרו מכתב למשרד האתיקה הפדרלי, בו נשאל אם הבית הלבן ביקש הנחיות בנוגע למשרתה של בת הנשיא. המכתב נשלח לאחר דיווחים בחדשות שאיוונקה טראמפ קיבלה תפקיד בבית הלבן וסיווג בטחוני בלי שקיבלה תפקיד ספציפי בממשל.

מאז שאביה הפך לנשיא, טראמפ הבת השתתפה בפגישות עם מנהיגים פוליטיים ועסקיים בבית הלבן, וספגה ביקורת על כך שהוא עשויה לנצל את תפקידה הבלתי רשמי כיועצת כדי לקדם את המותג שלה. כעת, היא גם עובדת ממשרד באגף המערבי של הבית הלבן ונמצאת בהליך לקבלת סיווג בטחוני ומכשירים ממשלתיים.

בינואר הודיעה טראמפ כי היא מעבירה את הניהול היומיומי של המותג שלה לסגניתה אביגיל קלאם. החברה שלה מעניקה זיכיון על שמה לספקים המייצרים מוצרים שונים, כולל קו הלבשה של 100 מיליון דולר שמיוצר על ידי חברת האופנה G-III, כמו גם נעליים ואביזרים. את נכסי החברה היא הבירה לנאמנות בפיקוח קרובי משפחה ובעלה, ג'ראד קושנר, אבל היא נותרה הבעלים ומקבלת הכנסות.

במסגרת הנאמנות, שהוקמה בשבוע הראשון של מארס, טראמפ תוכל למנוע ניגודי עניינים באחת משתי דרכים: לפסול את עצמה מליטול חלק בהחלטות על עסקים הקשורים לבית הלבן או להטיל וטו על עסקה אפשרית של החברה שלה, אמרה עו"ד ג'יימי גורליק, המשמשת כיועצת עצמאית של הנאמנות של עסקי איוונקה טראמפ.

במסגרת ההסדר החדש, טראמפ גם תחדל להופיע בפרסומות של המותג שלה, והיא הפרידה בין חשבונות המדיה החברתית האישיים והעסקיים שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker