ברקזיט החל רשמית: תרזה מיי: "אדאג לאינטרסים של כל הבריטים במשא ומתן"

ראש ממשלת בריטניה העבירה לנשיא המועצה האירופית את הבקשה להפעיל את סעיף 50 - ובכך החלו שנתיים של משא ומתן ■ דונלד טוסק: "אין סיבה להעמיד פנים שזה יום שמח בבריסל או בלונדון"

גרדיאן
בלומברג
תרזה מיי
תרזה מייצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי
גרדיאן
בלומברג

היום הפכה בריטניה את שעון החול ותתחיל שנתיים של משא ומתן על עזיבתה את האיחוד האירופי - גירושים שיגדירו מחדש את היחסים של המדינה עם שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה ויסיימו עשורים של אינטגרציה פוליטית גוברת והולכת ביבשת.

הקשרים שחיברו בין בריטניה לאיחוד מאז 1973 התחילו להיפרם היום, לאחר ששגריר בריטניה הגיש לנשיא האיחוד דונלד טוסק מכתב חתום מאת ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, שהפעיל את סעיף 50 באמנת ליסבון. במקביל, מיי נשאה נאום בפני המחוקקים בלונדון.

"כאשר אשב סביב שולחן המשא ומתן בחודשים הקרובים, אייצג כל אדם בכל בריטניה - צעירים ומבוגרים, עשירים ועניים, אנשים בערים, בעיירות ובכל הכפרים שביניהם, וכן, גם אזרחי האיחוד האירופי שהפכו את הארץ הזו לביתם. אני נחושה להשיג הסכם מתאים לכל אדם במדינה הזו", אמרה מיי בנאומה היום בפרלמנט הבריטי.

"בעודנו עומדים בפני ההזדמנויות שצופן לנו מסע רב-חשיבות זה, הערכים, האינטרסים והשאיפות המשותפים לנו יכולים - וחייבים - לאחד אותנו", המשיכה מיי.

"כולנו חפצים בבריטניה חזקה יותר מכפי שהיא כיום. כולנו רוצים מדינה הוגנת יותר כדי שלכולם תהיה הזדמנות להצליח. כולנו רוצים מדינה בטוחה עבור ילדינו ונכדינו. כולנו רוצים לחיות בבריטניה גלובלית באמת שיוצאת ובונה קשרים עם חברים ותיקים ובעלי ברית חדשים ברחבי העולם".

"אלו הן השאיפות בתוכנית של ממשלה זו עבור בריטניה. שאיפות שיאחדנו אותנו, כדי שלא האופן שבו הצבענו (במשאל עם על ברקזיט) הוא שיגדיר אותנו, אלא הנחישות שלנו להשיג תוצאה מוצלחת", הוסיפה ראש הממשלה.

"אנחנו איחוד אחד גדול של אנשים ואומות עם היסטוריה גאה ועתיד ורוד. וכעת שההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי התקבלה, זהו הזמן להתאחד".

"אין סיבה להעמיד פנים שזה יום שמח בבריסל או בלונדון"

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, הגיב את קבלתו של המכתב בן שישה העמודים ששיגרה לו מיי עם ההודעה הרשמית על פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. "אין שום סיבה להעמיד פנים שזהו יום שמח בבריסל או בלונדון", אמר טוסק. "אנחנו כבר מתגעגעים אליכם".

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק
נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסקצילום: אי־פי

לדבריו, מרבית האירופאים, ובכלל זה כמעט מחצית מהמצביעים בבריטניה, היו מעדיפים להישאר יחד ולא להתרחק. המטרה של האיחוד האירופי במשא ומתן תהיה "בקרת נזקים", הוסיף טוסק. "בראש סדר העדיפויות שלנו יהיה למזער את חוסר הודאות".

"אנו מצטערים על כך שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי, אבל מוכנים לתהליך שעלינו לפתוח כעת", נאמר בהודעה שפירסמה המועצה האירופית בתגובה להודעת בריטניה על הפעלת סעיף 50.

"מבחינת האיחוד האירופי, הצעד הראשון כעת יהיה לאמץ קווים מנחים למשא ומתן על ידי המועצה האירופית. קווים מנחים אלו יציגו את העמדות והעקרונות הכלליים שלאורם האיחוד, המיוצג על ידי הנציבות האירופית, ינהל את המשא ומתן עם בריטניה".

עוברים ממונולוג לדיאלוג

תשעה חודשים חלפו מאז ההצבעה המפתיעה של הבריטים במשאל העם שנערך על הישארותה של בריטניה באיחוד, והמלחמה העקרונית על איך תיראה העזיבה צפויה להפוך לקרב אמיתי ומורכב על התנאים להסכם עם 27 ממשלות אחרות. מה שנאמר עד כה בנושאי הגירה, סחר וכסף מצביע על תהליך קשה עם מחיר גבוה לשני הצדדים.

"אנחנו עוברים ממונולוג של בריטניה למשא ומתן קשה", אומר גרגור אירווין, כלכלן ראשי בחברת הייעוץ גלובל קונסל ובכיר לשעבר במשרד החוץ הבריטי. הולכים להיות הרבה שיבושים במהלך הדרך.

מיי מתכננת עד מארס 2019 לקבל בחזרה את השליטה על החקיקה ועל זרימת מהגרי עבודה למדינה, וגם לחתום עד אז על הסכם סחר חופשי חדש עם האיחוד. האיחוד תובע שבריטניה תשלם אגרה בסך 50 מיליארד ליש"ט (63 מיליארד דולר). אם העסקה לא תושלם בזמן, בריטניה עלולה לשלם מכסים גבוהים באופן גורף.

ברקע נמצא בערפל עתידה של בריטניה כמעצמה פיננסית עולמית, כאשר הבנקים מאיימים לנטוש את לונדון. כמו כן, עדיין לא ידוע כיצד ייראו יחסיה המסחריים של בריטניה עם שאר העולם, ועל הפרק נמצאת גם פרידה של סקוטלנד מבריטניה: המחוקקים באדינבורו הצביעו ביום שלישי בעד משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ