השותף ב"מכבסה הגלובלית": הבנק שהלווה לטראמפ 300 מיליון דולר

"גרדיאן" חשף כי דויטשה בנק, שלו חייב נשיא ארה"ב 300 מיליון דולר, סיפק שירותים לבנק הלטבי שדרכו הולבנו כספים ממקור מפוקפק ברוסיה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דויטשה בנק
דויטשה בנקצילום: Kai Pfaffenbach/רויטרס

לבנק הגרמני שהלווה לדונלד טראמפ 300 מיליון דולר היה תפקיד מכריע בשערוריית הלבנת הכספים של פושעים רוסיים בעלי קשרים לקרמלין, כך חושף "גרדיאן".

דויטשה בנק הוא אחד מעשרות מוסדות פיננסים מערביים שאליהם הועברו לפחות 20 מיליארד דולר ממקור מפוקפק ברוסיה. גורמי אכיפת חוק חוקרים איך נוצר מצב שבו אזרחים רוסים בעלי קשרים פוליטיים ענפים השתמשו בחברות הרשומות בבריטניה כדי להלבין מיליארדי דולרים. החברות רשמו הלוואות בדויות זו לזו שחותמו על ידי חברות רוסיות.

דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, שימש כ"בנק כתב" (מוסד פיננסי שמנהל קשרים ישירים עם מוסד מקביל ומבצע שירותים עבור אותו בנק) לבנק טרסטה קומרצבנקה בריגה עד 2015. כלומר, דויטשה בנק סיפק שירותים דולריים ללקוחות רוסים. באמצעות השירותים האלה הם העבירו כסף מלטביה לחשבונות בכל העולם.

במהלך התקופה הזו בנקים רבים מוול סטריט הפסיקו לפעול בלטביה בשל החשש שהמדינה הבלטית נהפכה למרכז להלבנות כספים בינלאומיות – בעיקר מרוסיה השכנה. ב-2013 הפסיק ג'יי.פי מורגן צ'ייס לספק שירותי סליקה דולריים במדינה. מ-2014 רק שני בנקים מערביים היו מוכנים לקבל העברות כספים דולריות מבנקים בלטביה: דויטשה בנק וקומרצבנק. בספטמבר 2015 הפסיק דויטשה לשמש כבנק כתב לטרסטה, שנסגר כעבור שישה חודשים על ידי הרגולטורים בלטביה.

סגנית שר האוצר של לטביה, מיה טרייה, אמרה שהכסף שהועבר דרך טרסטה היה "גנוב או ממקורות פליליים". לדבריה, הבנק שימש להעברת כסף ממדינות ברה"מ לשעבר "לתוך המערכת הפיננסית של האיחוד האירופי".

דויטשה בנק מסר שהוא חיזק את מערכות הבקרה שלו ושמאז 2015 הצטרפו 1,000 עובדים לחטיבת המלחמה בפשיעה פיננסית בבנק.

טראמפ נואם בעצרת בטנסי, הלילה
טראמפ נואם בעצרת בטנסי, הלילהצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

הקשרים עם רוסיה הם נושא רגיש בדויטשה. בפברואר נחשף כי דויטשה בנק בחן בחשאיות אם כמה הלוואות שהועברו לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ באמצעות חטיבת ההון הפרטי שלו נעשו מכסף שמקורו ברוסיה. טראמפ חייב לדויטשה בנק 300 מיליון דולר.

דויטשה בנק סירב להגיב בנוגע לבדיקה הפנימית שהוא מנהל. מקורות בבנק טוענים כי לא התגלה קשר לרוסיה וגם לא לבני משפחה אחרים של טראמפ שהם לקוחות של דויטשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker