הרובוטים באים? אוטומציה חיסלה לחלוטין רק מקצוע אחד ב-60 השנים האחרונות

כלכלן מאוניברסיטת הרווארד: "מגמת האוטומציה החלקית של משרות דווקא מגדילה את התעסוקה"

סוכנויות הידיעות
צילום: Digital Domain

החששות מפני כך שרובוטים יחליפו כליל את בני האדם במקצועות רבים היו מופרזים, לפחות בינתיים. כך עולה ממחקר של הכלכלן ג'יימס בסן מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, דיווח אתר החדשות "קוורץ".

במהלך שישה העשורים האחרונים, אוטומציה החליפה לעיתים קרובות עובדים אנושיים בארה"ב, אולם רק לעיתים נדירות חיסלה כליל מקצוע שלם. לפי המחקר, רק אחד מתוך 270 מקצועות שנכללו ברשימת המקצועות במפקד אוכלוסין שנערך בארה"ב בשנת 1950, נעלם לחלוטין: מפעיל מעליות - שתפקידו היה לשלוט ידנית במעליות ציבוריות, ואשר הצורך בו נעלם עם כניסתן לשימוש של מעליות עם כפתורים שעליהם יכולים ללחוץ הנוסעים עצמם.

אמנם ישנם מקצועות נוספים שנכללו ברשימת מפקד האוכלוסין של 1950, ואשר מאז הוסרו גם הם מהרשימה, אולם בכל המקרים הללו הסרת המקצוע נבעה מגורמים אחרים כמו היעדר ביקוש (שומרי אכסניות) והיעלמותן של טכנולוגיות (מפעילי טלגרף), כתב בסן במחקר.

המגמה של שישה העשורים האחרונים צפויה להימשך. למרות שמרבית המשרות כיום כוללות היבטים מסוימים שניתן להפוך לאוטומטיים באמצעות הטכנולוגיות הקיימות, ישנן מעט מאוד משרות שניתן להפוך לאוטומטיות לחלוטין, לפי דו"ח של חברת המחקר מקינזי שפורסם בתחילת השנה.  

"הבדלה זו חשובה מכיוון שהיא טומנת בחובה תוצאות כלכליות מאוד שונות", כתב בסן במאמר שפירסם בסתיו האחרון. "אם משרה הופכת לגמרי לאוטומטית, אז האוטומציה בהכרח מצמצמת את התעסוקה. אבל אם המשרה הופכת לאוטומטית רק חלקית, התעסוקה למעשה עשויה לגדול".

דוגמא לכך היא מה שאירע בענף הטקסטיל לאחר הכנסתן לשימוש של טכנולוגיות אריגה וטווייה בזמן המהפכה התעשייתית, הוסיף בסן.

מכונת אריגה במפעל טקסטילצילום: בלומברג

"במהלך המאה ה-19, 98% מהעבודה שנדרשה כדי לייצר מטר אחד של בד הפכה לאוטומטית, אולם מספר המשרות בענף הטקסטיל גדל בפועל", כתב בסן. "האוטומציה הוזילה את מחירי הבדים, וגדילה את הביקוש, וכתוצאה מכך נרשמה צמיחה במספר המשרות למרות חיסכון בעבודה בזכות טכנולוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker