חוזה מפולות 2000 ו-2008: שוק המניות בארה"ב מסוכן כעת יותר מב-1929

הכלכלן ומנהל הקרנות ג'ון האסמן: "השאלה עכשיו היא רק האם התנאים כעת דומים לאלו של אוקטובר 1929, או לאלו של אפריל באותה שנה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בורסת ניו יורק, 1929 וול סטריט
בורסת ניו יורק, 1929 וול סטריטצילום: Via Bloomberg News

שוק המניות בארה"ב מסוכן כעת יותר מאי-פעם ונסחר מעל לשוויו האמיתי יותר מאשר לפני כל מפולת שהתרחשה מעולם בוול סטריט, כולל המפולת של שנת 1929. כך הזהיר הכלכלן ג'ון האסמן, מנהל קרנות הנאמנות האמריקאי שצפה את המפולות בשווקים בשנים 2000 ו-2008.

"אנו עדים כעת לקיצון הערכת שווי השוק הנרחב בהיסטוריה, עם הערכת השווי החציונית הגבוהה מעולם, וכאשר מדדי הערכת השווי המשוקללים האמינים ביותר נמצאים במרחק אחוזים בודדים מהשיאים של שנת 2000", כתב האסמן, יו"ר קבוצת קרנות הנאמנות האסמן, בתחזית השווקים השבועית שפירסם אתמול.

האסמן, המזהיר בעקביות בשנים האחרונות מפני מפולת בשווקים בשל בועת מחירי המניות, ציין כי סימני אזהרה נוספים כוללים "הערכות שווי קיצוניות, אופטימיות של המשקיעים ובטחון הצרכנים".

"הפעילות בשוק מתדרדרת במגזרים שרגישים לריבית", המשיך האסמן, לשעבר פרופסור לכלכלה ומימון בינלאומי באוניברסיטת מישיגן. "נכון ליום שישי, למעלה משליש מהמניות כבר ירדו מתחת לממוצע נע של 200 ימים".

"אכן, למרות שהמדדים המרכזיים קרובים לשיאים, יותר מניות שנסחרות בבורסת ניו יורק (NYSE) קבעו בשבוע שעבר שפל של 52 שבועות, מאשר כאלו שקבעו שיא", ציין האסמן, בן 54.

"העניין הוא כבר לא האם השוק הנוכחי דומה לאלו שקדמו למפולות של 1929, 1969-1970, 1973-1974 או 1987. העניין הוא רק - האם התנאים דומים לאלו של אוקטובר 1929, או יותר לאלו של אפריל באותה השנה? דומים לתנאים של אוקטובר 1987, או יותר לאלו של יולי?", כתב האסמן בתחזיתו השבועית הקודמת, שפורסמה בשישי במארס.

וורן באפט
וורן באפטצילום: בלומברג

"איננו יכולים לפסול אפשרות של עליות נוספות בטווח הקצר, אבל העליות הללו יהפכו לירידות. ללא קשר למה שיתרחש בטווח הקצר, בסופו של דבר אנו צופים נפילה של יותר מ-50% במדד S&P 500, ונפילה של יותר מ-66% במדד נאסד"ק", הוסיף האסמן בתחזיתו מוקדם יותר החודש.

האינדיקטורים של באפט ושילר גם מצביעים על כך שהמפולת מתקרבת

ישנם כעת אינדיקטורים רבים שמצביעים על כך שהערכות השווי בשוק המניות נמצאות בגבהים חריגים במונחים היסטוריים.

כך למשל, הפרמטר החביב על המשקיע המיליארדר וורן באפט לקביעה האם השוק יקר או זול - שווי כלל שוק המניות בארה"ב כאחוז מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) - נמצא כעת מעל ל-150%, שיעור דומה לשיא שנקבע בשנת 2000.

רוברט שילרצילום: Moritz Hager / World Economic F

אינדיקטור אחר, שנודע בזכות הכלכלן זוכה פרס הנובל רוברט שילר מאוניברסיטת ייל, ונחשב לאחד הכלים המדויקים ביותר לחיזוי מגמת שוק המניות בארה"ב זה כמעט 150 שנה, נמצא כעת ברמה שבה היה זמן קצר לפני המפולת של 1929, והרבה מעל לרמה שבה היה בשנת 2007 לפני פרוץ המשבר הפיננסי העולמי.

מכפיל הרווח CAPE, העוקב אחרי יחס מחזורי של מחירי המניות לרווחים של החברות הנכללות במדד S&P 500, בוחן את המחירים ביחס לממוצע רווחים של 10 השנים האחרונות, ואינו מתייחס רק לרווחי החברות בשנה החולפת.  

המכפיל של שילר מתקרב כעת לרמה של 30, לעומת ממוצע ארוך טווח של כ-16. CAPE מהווה אינדיקטור טוב לחיזוי התשואה של שוק המניות מאז שנת 1871, וככל שהמדד גבוה יותר, כך יורדת ההסתברות שהשוק יספק תשואה גבוהה בשנה הקרובה.

לדברי שילר, CAPE הגיע לשיא ב-1929, זמן קצר לפני קריסת שוק המניות של אותה שנה, לאחר מכן שוב בשנת 2000 לפני התפוצצות בועת האינטרנט, ושוב ב-2007, לפני המפולת בשוקי הנדל"ן והאשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker