ארה"ב רוצה חומה סינית נגד סחר חופשי - גלובל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארה"ב רוצה חומה סינית נגד סחר חופשי

אחרי הדיבורים על הקמת חומה בגבול מקסיקו, יועציו של הנשיא טראמפ ומחוקקים רפובליקאים מעוניינים לטרוף את הקלפים ולבנות מחדש את מערך הסחר של ארה"ב עם העולם

3תגובות
דונלד טראמפ
ALEX WONG/אי־אף־פי

יועציו ומקורביו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מקדמים רעיון שאפתני: הקמה מחדש של מערך הסחר. הם שוקלים לבטל את המדיניות של העשורים האחרונים ולבחון מחדש את יחסי הסחר של ארה"ב עם כל מדינה. במלים אחרות, אחרי שנים של ביקורת על מדיניות הסחר של סין ואירופה, פקידי הממשל האמריקאים מעוניינים לחקות אותה.

הגישה הזאת עשויה להוביל להגבהת מחסומי הסחר, מה שישים קץ לכמה עשורים שבהם ארה"ב היתה הכלכלה הגדולה והפתוחה ביותר בעולם. זה עשוי להעלות במעט את מחיריהם של רוב המוצרים בארה"ב — החל בענבים מצ'ילה, דרך מכשירי אייפון וכלה בדלק — אבל גם להעניק דחיפה משמעותית לחברות ולעובדים שמייצרים בארה"ב, ומוכרים בחו"ל.

סין, ברזיל והודו - המדינות עם חומת הסחר הגבוהה ביותר

האם זה יקרה? טראמפ רמז על כך כשאמר בקונגרס בסוף פברואר כי "מדינות אחרות גורמות לנו לשלם תעריפים ומסים גבוהים מאוד, אבל אנחנו לא גובים מהן כמעט כלום". הדיבורים האלה, אם יתורגמו למעשים, צפויים להשפיע על כלכלות ומשקי בית כאחד — ולעורר בעיות קשות למדינות רבות, כמו סין, שתלויה מאוד ביצוא לארה"ב.

במקום השני אחרי ארה"ב: סין

מהי בכלל מדיניות הסחר הנוכחית של ארה"ב ושל מדינות אחרות? המכשיר הבולט ביותר ביישום המדיניות הוא מסים או מכסים על יבוא. ארגון הסחר העולמי (WTO), הפוסק בענייני סחר גלובלי, איפשר למדינות מתפתחות להטיל מכסים גבוהים בהרבה מאלה של המדינות המתועשות, כשהן בנו את התעשיות שלהן.

אבל רוב המדינות הקימו מחסומי סחר נוספים. סין — כמו רוב המדינות, לא כולל ארה"ב — גובה גם מע"מ (VAT) גבוה, שהוא סוג של מס קנייה לאומי על מוצרים מיובאים ומייצור מקומי כאחד. היצוא מקבל פטור ממע"מ, במטרה לתמרץ חברות למכור מחוץ למדינה. אם כוללים מע"מ ומסי קנייה אחרים בהשוואה בינלאומית, מגלים כי מחסומי הסחר של ארה"ב נמוכים בהרבה מאלה שקבעה כמעט כל מדינה אחרת.

יועציו של טראמפ וכמה מהמחוקקים אינם מרוצים מהמצב הזה. הם תוהים מדוע המכס בסין גבוה פי שלושה בממוצע מזה שגובה ארה"ב על מוצרים המיובאים אליה — כשבמקרה של סחורה שייצורה דורש הרבה מקומות עבודה, הרשויות הסיניות גובות מכס גבוה אף יותר. חוסר האיזון הזה מתאפשר משום שכאשר סין הצטרפה לארגון הסחר העולמי ב–2001, היא היתה מדינה מתפתחת באופן מובהק. מחסומי הסחר של ארה"ב, שנמוכים משמעותית מאלה של סין, סייעו לסין להגדיל מאוד את הסחר לארה"ב, ולייבא מעט יחסית.

כיום, ספק אם סין צריכה להיכלל בהגדרה של מדינה מתפתחת. היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ויצרנית המכוניות והפלדה הגדולה ביותר. עם זאת, סין עדיין מפגרת אחר המדינות המפותחות בכמה קריטריונים, ופקידי ממשל סינים טוענים כי היא עדיין מתפתחת ואינה יכולה להיחשב מדינה מתועשת.

כלכלת סין עדיין קטנה בערך בשליש מכלכלת ארה"ב, אף שאוכלוסייתה גדולה פי ארבעה. השכר הממוצע בסין הוא בין רבע לחמישית מבארה"ב, כשהאזורים הפנימיים של סין מפותחים הרבה פחות. "אנחנו עדיין מחזיקים בנקודת המבט של המדינות המתפתחות", אומר לי גאנג, סגן המנהל של יחידת המחקר במשרד הסחר, באקדמיה הסינית לסחר בינלאומי ושיתוף פעולה כלכלי.

כשסין הצטרפה לארגון הסחר העולמי, הציפיות היו שהממשל הסיני ינמיך את חומת המכס בהמשך, בשיחות הסחר הגלובליות, הידועות בשם שיחות דוחא. אבל זה לא קרה, מסיבות שונות.

המכס שמטילה סין אמנם גבוה, אבל משתנה בהתאם לענף — מה שחולל שינויים גדולים במגזר התעשייתי. כך, בענף הרכב המכס על מכוניות המיובאות לסין הוא 25% מהמחיר הסיטוני, וזאת אחת הסיבות לכך שג'נרל מוטורס, פורד ופולקסווגן הקימו מפעלי ענק בסין. מנגד, המכס על יבוא מכוניות, מיני־ואנים ורכבי ספורט לארה"ב הוא רק 2.5%. התוצאה היא שכמעט כל המכוניות הנמכרות בסין הן מייצור מקומי, בעוד רבות מהמכוניות שנמכרות בארה"ב הן מיובאות.

זינוק בגירעון הסחר
גירעון הסחר השנתי של ארה"ב עם סין, במיליארדי דולרים

התאמות מס בגבול

כמה מיועציו של טראמפ ומהרפובליקאים בבית הנבחרים רוצים לשנות את מדיניות המיסוי על רווחי התאגידים, למבנה שיעלה את עלויות היבוא ובמקביל יועיל ליצוא. כיום, חברות מנכות את כל העלויות שלהן, כולל על יבוא, מההכנסות בגין המכירות — ואז משלמות מסים על הרווח שנותר. לפי הגישה החדשה, שמכונה לעתים "התאמות מס בגבול", לא יתבצע יותר ניכוי של עלויות היבוא — כך שלמעשה הן ימוסו. במקביל, רווחים על יצוא לא ימוסו יותר, ושיעור המס הכללי יקטן.

המרוויחים הגדולים יהיו האמריקאים — העובדים והבעלים של מפעלים מקומיים, ובעיקר היצואניות הגדולות, כמו בואינג. עם זאת, מדינות אחרות עלולות להשיב מלחמה, וכמה מחוקקים רפובליקאים הביעו דאגה כי שינוי מדיניות הסחר האמריקאית ייחשב הפרה של חוקי ארגון הסחר העולמי.

התאמות מס בגבול "משמעותן מלחמת סחר — לא רק בין סין לארה"ב, אלא בעולם כולו", אומר ויי ג'יאנגו, לשעבר סגן השר הסיני למסחר. "סין בהחלט מתנגדת לכך".

הרעיון זוכה לתמיכה בקרב רפובליקאים בבית הנבחרים, וגם בקרב חלק מהתומכים בטראמפ. עם זאת, בהתייחסו לסוגיה, הנשיא אמר ש"זה מסובך מדי". במגזר העסקי הדעות חלוקות והיבואנים, באופן לא מפתיע, מתנגדים בתוקף.

ארה"ב מובילה בכל הפרמטרים
מדד ההתפתחות האנושית של האו"ם

אויבים דמיוניים

עוד לפני שטראמפ נכנס לחדר הסגלגל, גברה ההתנגדות בארה"ב לסחר חופשי. סין אמנם מגנה על יותר תעשיות במדינה מאשר ארה"ב, אבל היא גם פועלת מהר יותר בכיוון ליברליזציה של הסחר.

בגלובל טרייד אלרט, ארגון ללא מטרות רווח הפועל מציריך, מתנגדים לצעדי פרוטקציוניזם ועוקבים אחריהם. הארגון תיעד 1,066 פעולות מפלות שנקטה ארה"ב מאז שיאו של המשבר הפיננסי בנובמבר 2008 — לרבות חילוצים וסובסידיות לחברות אמריקאיות, עידוד רכישה של מוצרים אמריקאיים והעלאות מכס.

מדובר ביותר צעדים מכל מדינה אחרת, אף שייתכן כי המסקנה הזאת נובעת מכך שקל יותר לתעד פעולות כאלה בארה"ב, אומר סימון אוונט, שעומד בראש גלובל טרייד אלרט. כמו כן, לדבריו, הצעדים שנקטה ארה"ב היו מצומצמים יחסית, והם משפיעים על חלק קטן מהסחר.

ויי אומר כי ארה"ב טועה בכך שהיא מרגישה מאוימת על ידי סין, וכי עליה לחבק את הסחר החופשי. כמו הרבה פקידי ממשל סינים, הוא רואה בממשל טראמפ כזה המונע על ידי פחד מעלייתה של סין: "אנחנו לא רוצים שלארה"ב יהיו אויבים דמיוניים בגיאופוליטיקה".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם