רוסיה: חשד שהישראלי נבזלין הזמין הרעלת המרגל

לטענת התביעה, נבדק חשד לפיו יו"ר בית התפוצות עומד מאחורי הרעלת אלכסנדר ליטוויננקו

יוסי מלמן


מאת יוסי מלמן וסוכנויות הידיעות

התובע הכללי ברוסיה טוען כי ייתכן שאיש העסקים, לאוניד נבזלין, לשעבר מבעלי המניות של חברת הנפט "יוקוס" וכיום יו"ר בית התפוצות, עומד מאחורי הרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר, אלכסנדר ליטוויננקו. עורך דינו של נבזלין דוחה את הטענות ומגדיר אותן "פרובוקציה".

אחת הגירסאות שנבדקות, היא שמי שהזמין את ההרעלה, הם אותם אנשים הנמצאים ברשימת המבוקשים העולמית בשל ביצוע פשעים חמורים", נמסר ממשרד התובע הכללי. "אחד מאותם אנשים, הוא ליאוניד נבזלין", נאמר בהודעה.

ממשלת רוסיה הוציאה בזמנו צו מעצר נגד נבזלין, בטענה שהוא קשור להעלמות מס, אי-סדרים כספיים ואף חשד למעורבות ברצח של ראש עירייה בסיביר - בה פעלה יוקוס.

עורך דינו של נבזלין דוחה את טענותיו של התובע הכללי. "לתובע הכללי, זה הדבר הכי קל לתלות את האשמה על אנשים שחיים מחוץ לרוסיה", אמר עו"ד דימיטרי חריטונוב שכינה את הטענות "פרובוקציה".


פגישת נבזלין עם ליטוויננקו

לפני כחודש סיפר נבזלין שנפגש בישראל עם ליטוויננקו, וכי הלה העביר לו מידע מחקירות שניהלו נגדו שלטונות רוסיה. להערכת נבזלין, הרצח קשור למידע שהיה ברשות המרגל בפרשת יוקוס, והוא מצדו העביר את המידע למשטרת לונדון החוקרת את הפרשה. יצוין, כי עד 1998 שימש ליטוויננקו קולונל בשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה והיה ביחידה מיוחדת שעסקה בחקירות פליליות ומבצעים מיוחדים של השירות נגד אנשי עסקים.

נבזלין, ושותפו מיכאל חודרוקבסקי המרצה עונש מאסר בכלא רוסי, יחד עם שותפים אחרים היו בעליה של יוקוס, אחד הקונצרנים הגדולים ברוסיה ומחברות הנפט הגדולות בעולם. עקב המאבק של בעלי החברה בשלטונו של פוטין ותמיכתם במפלגות האופוזיציה. פתח הממשל הרוסי בסדרה של חקירות נגדם שגרמו לחברה לפשוט רגל, למכירתה ולהרשעתם ולמאסרם של חודרוקבסקי ושותף אחר, פלטון לבדב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker