הבנקים באירופה משלמים מיליארדים כדי להפקיד את הכסף - והוא לא זורם לכלכלה

הבנק המרכזי של אירופה קיווה כי הריבית השלילית תוביל לחגיגת הלוואות בבנקים - אולם הבנקים מעדיפים להשאיר את הכסף בבנק המרכזי

לוגו בלומברג
בלומברג

הבנקים בגוש היורו מוצפים בפקדונות חדשים של חוסכים. אולם רק רק חלק קטן מהם מועברים כהלוואות לחברות וצרכנים. במקום לתת הלוואות, הבנקים מעדיפים להפקיד את הכסף בבנק המרכזי של אירופה (EBC), ועל מנת לעשות זאת עליהם לשלם לבנק מיליארדי יורו תמורת הזכות לשמור את כספם בחשבונותיהם שם.

מאז יוני 2014, כאשר הבנק המרכזי של אירופה הוריד את הריבית לרמה שלילית, הפקדונות בבנקים בגוש היורו זינקו ב-802 מיליארד יורו (848 מיליארד דולר), לפי נתוני הבנק המרכזי של אירופה מסוף ינואר. ואולם הלוואות מהבנקים לחברות לא פיננסיות וצרכנים בגוש היורו עלו ב-169 מיליארד יורו בלבד באותה תקופה. בה בעת, הכסף שמפקידים הבנקים המסחריים בבנק המרכזי גרמו לעלייה ביתרות המטבע של הבנק המרכזי ביותר מ-1.1 טריליון יורו.

מריו דראגי
מריו דראגיצילום: THIERRY CHARLIER / אי־אף־�

הריבית השלילית נועדה להוריד את מחיר ההלוואות ובכך לעודד מתן הלוואות. אולם הבנקים בחלק ממדינות אירופה צמצמו את היקף ההלוואות שהם מעניקים, בגלל בעיית הלוואות בעייתיות ורמות הון נמוכות. לעומת זאת, במדינות בהן הבנקים נמצאים במצב כלכלי טוב יותר ישנו ביקוש נמוך למימון, בגלל אי הוודאות בנוגע לסחר גלובלי והצמיחה בגוש היורו. בנוסף, משברי חובות לאומיים בחלק ממדינות גוש היורו הביאו לירידה בהלוואות בין גבוליות  - בין מדינות באירופה.

הריבית השלילית

הבנק המרכזי של אירופה הוריד את הריבית לרמה של 0.4%-. כלומר, הבנקים צריכים לשלם ריבית שנתית של 0.4% על יתרת הפקדונות שלהן שנמצאת בבנק המרכזי של אירופה. בשנה שעברה שילמו הבנקים 3.6 מיליארד יורו על הפקדונות הללו, לפי נתוני בלומברג.

הריבית השלילית לא הובילה לחגיגת הלוואות אך היא לפחות עצרה את הירידה. בשנתיים שלפני יוני 2014 היקף ההלוואות שהעניקו הבנקים לחברות לא פיננסיות ומשקי בית ירד ב-5.2%. ב-2015 עלה היקף ההלוואות ב-0.5% וב-2016 ב-1.4%.

המגמה דומה גם בקרב לקוחות הבנקים: למרות שחלק מהבנקים גבו מתאגידים ריבית על פקדונות, בדומה למה שעושה הבנק המרכזי, גדלו פקדונות של חברות לא פיננסיות ב-18% מאז שהריבית ירדה לרמה שלילית, לפי נתוני הבנק המרכזי של אירופה. חסכונות של משקיעים פרטיים, שאינם נדרשים לשלם ריבית עבור הפקדונות, עלו ב-7.6%.

במארס האחרון הבנק המרכזי הציג את התוכנית להלוות הון לבנקים בריבית שלילית – כלומר הבנק המרכזי ישלם להם על ההלוואות שהם לוקחים. המהלך גרם לבנקים ללוות סכום צנוע של 32 מיליארד יורו בנוסף ל-632 מיליארד שהם כבר משכו מהבנק המרכזי.

הכסף לא עובד

ההפרש בין  פקדונות להלוואות מעיד כי לפחות חלק מהסכומים יושבים ללא מעש.עלויות ההלוואות הנמוכות עשויות לגרום לחברות לפנות לארה"ב בחיפוש אחר מימון, שם הן יכולות למכור את האג"ח שלהן בשוק החופשי. אולם באירופה, שמסתמכת על הלוואות, הריבית הנמוכה אינה מתורגמת לתמריצים כלכליים, אלא אם הבנקים משתתפים במהלך.

הרווחיות נפגעת

הריבית השלילית פוגעת ברווחיות הבנקים בכך שהיא מצמצת את פערי הריבית. הבנקים מרוויחים כסף מהפער בין המחיר שהם משלמים לנושים שלהם לבין הכספים שהם מקבלים מלווים. כאשר הריבית של הבנק המרכזי קרובה לאפס המרווח בין שתי ריביות אלו מצטמצם. פקדונות שלא מגולגלים הלאה על ידי הבנקים כהלוואות הם רווח לא ממומש שעולה לבנק בריבית שהוא משלם לבנק המרכזי של אירופה.

לפי קרן הגידור אלגבריס, שמתמחה בהשקעה בגופים פיננסיים, הבנקים בפורטוגל, איטליה וגרמניה הם הכי פחות יעילים באירופה.חוסר היעילות מודגם בכך שעודף בחסכונות במדינה אחת אינו יכול לזרום למקום בו נחוצים מקורות מימון. מאז 2010 בנקים בצפון אירופה מקטינים את החשיפה לבנקים וממשלות בדרום אירופה.

הנתונים מעידים כי בריחת ההון ממדינות הפריפריה של אירופה נמשכת, לפי חברת המחקר ברויגל הבלגית. תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק המרכזי לא עצרה את זה.

"זה אומר שבנקים בגרמניה או קרן השקעות שמוכרת אג"ח ממשלתיות של איטליה לבנק המרכזי של אירופה, כחלק מתוכנית ההרחבה הכמותית, אינם מחזירים את התמורה שקיבלו לאיטליה", אומר גונטרם וולף מנהל ברויגל. "זה גם מקטין את האפקטיביות של תוכנית ההרחבה הכמותית, בגלל שהמדינות שזקוקות לתמריצים תקציביים לא באמת מקבלות אותם", אמר וולף.

צילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker