הבי.בי.סי דיווח לפייסבוק על פדופיליה - ופייסבוק התלוננה במשטרה נגד העיתונאים

בבי.בי.סי ערכו תחקיר מקיף על הפצת תכנים פדופיליים ברשת החברתית הגדולה בעולם, אך כשפייסבוק ביקשה הוכחות, היא דיווחה לרשויות דווקא על העיתונאים שסיפקו אותן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מדיניות הצנזורה של פייסבוק עלתה באחרונה לכותרות בישראל, אחרי שהרשת החברתית חסמה משתמשים רבים בגלל שהשתמשו במלים שנראו לא ראויות בפני גורמים מסומים בפייסבוק. בעולם נמתחה ביקורת על הרשת החברתית שהיא לא עושה מספיק כדי לחסות תכנים פוגעניים באמת. אבל מה קורה כגוף תקשורת שולח לפייסבוק עדויות על העברת תכנים פסולים ובזויים באמצעותה? פייסבוק פשוט מתלוננת על גוף השידור.

ברשת בי.בי.סי הבריטית ערכו תחקיר על העברת תמונות מיניות של ילדים – דבר שאסור על פי החוק. בתחקיר המקיף נמצאו כשלים באופן שבו פייסבוק מפקחת על העברת או העלאת תכנים כאלה – ברוב המקרים בקבוצות סגורות או פרטיות, ונמצא כי ב-80% מהמקרים התכנים לא הוסרו על ידי פייסבוק – גם שדיווחו עליהם כפוגעניים. בבי.בי.סי מצאו 100 תמונות וסרטונים מטרידים, דיווחו על כולם – אך רק 18 הוסרו. לפי הודעה אוטומטית שהתקבלה מפייסבוק אחרי הדיווח על התכנים נמצא כי הם "אינן מפרים את תנאי הקהילה".

לוגו פייסבוק. בית המשפט יכריע אם השימוש במדיה חברתית היא זכות חוקתית
לוגו פייסבוק. בית המשפט יכריע אם השימוש במדיה חברתית היא זכות חוקתיתצילום: REGIS DUVIGNAU/רויטרס

בפייסבוק תכננו גם להתראיין לרשת במסגרת התחקיר – אם בי.בי.סי תספק דוגמאות לחומרים כאלה שלא הוסרו.

ב-בי.בי.סי דיווחו באופן אישי לפייסבוק על התכנים שלא הוסרו בצירוף צילומי מסך כעדויות לפעילות הפדופולית שנעשית ברשת, ובתגובה דיווחה הרשת החברתית על העיתונאים המעורבים בתחקיר למשטרה הבריטית – וגם ביטלה את הריאיון המתוכנן בנושא. בתגובה מסרה פייסבוק: "החוק אוסר על כולם להעביר תמונות של ניצול ילדים".

בהמשך מסרה פייסבוק מטעמה את ההודעה הבאה: "התוכן הזה לא זמין יותר בפלטפורמה שלנו. אנחנו מתייחסים לנושא הזה ברצינות רבה ואנחנו ממשיכים לשפר את מערכת הדיווח והסרת התכנים"... "כשהבי.בי.סי שלחו לנו תכנים כאלה, פעלנו בהתאם לסטנדרטים בתעשייה ודיווחנו על כך למרכז להגנת ילדים ברשת ומניעת ניצולם. דיווחנו גם על תמונות שכוללות ניצול ילדים שהיו בפלטפורמה שלנו. הנושא נמצא עכשיו בידי הרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker