דפנה מאור
דפנה מאור

נדמה שכבר אין צורך להתווכח על חשיבותן של נשים בכלכלה ובעבודה, לפחות במערב. לרוב הנשים והמשפחות בעולם אין זו סוגיה של בחירה, אלא של פרנסה, ולרוב הכלכלות בעולם זו שאלה קיומית - ככל שנשים משתתפות יותר בכוח העבודה, מצבן משתפר.

מחקר שערכה פירמת רואי החשבון PwC מגלה כי תעסוקת נשים יכולה להקפיץ את הכלכלות בעולם בשיעור מכריע. מספיק שיפור בנתון אחד, כמו השתתפות נשים בכוח העבודה, כדי להזניק כלכלות רבות.

המחקר מצא כי אם שיעור השתתפות נשים בכוח העבודה בכל מדינות OECD יגיע לרמה של שוודיה (60%), המובילה במדד זה בקרב המדינות העשירות והמפותחות, התוספת לתוצר הכלכלי שלהן תגיע ל-6 טריליון דולר בשנה, או 12% מהתוצר הנוכחי. המדינות שייצאו נשכרות ביותר מהגדלת שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה יהיו איטליה, יוון ומקסיקו, שבהן התוצר יגדל בכ-30% בעקבות זאת. ואולם גם לישראל, ששיעור השתתפות נשים בשוק העבודה בה גבוה, זו תהיה זריקת עידוד מרשימה של 8%. עבור ארה"ב, גידול של 10% בתמ"ג משמעו עלייה של 1.8 טריליון דולר בתוצר מדי שנה.

כל אלה מחזקים את מה שנכתב בכתבה של "אקונומיסט" בגיליון זה: לא רק החברה, אלא גם מנהיגיה צריכים לפעול נמרצות כדי לקדם את עצמאותן, זכויותיהן והזדמנויותיהן של נשים. מיסוי הוא סוגיה פמיניסטית, וכמוהו תכנון תקציבי.

ואולם למרות הממצאים המובהקים האלה, נשים עדיין נמצאות בפיגור קשה אחר גברים. 95 שנה בממוצע יידרשו למדינות OECD לסגור את פער השכר בין נשים לגברים בקצב הנוכחי. בישראל יידרשו 50 שנה לסגור את הפער, ובדרום קוריאה ובספרד יידרשו מאות שנים.

ישראל נמצאת במקום 14 מתוך 33 מדינות החברות ב-OECD במדד "נשים בעבודה" של PwC, המדרג את מצבן של נשים בשוק העבודה - מעל ארה"ב, צרפת וגרמניה. המובילות במדד הזה הן המדינות הנורדיות, ואליהן מצטרפות סלובניה וניו זילנד.

ישראל יכולה להתגאות בשיעור השתתפות נשים בכוח העבודה, שהוא מהגבוהים ב-OECD, וכן בשיפור שחל בין 2000 ל–2015 במדד נשים בעבודה של PwC: ישראל קפצה ממקום 26 למקום 14, בעוד שבתקופה זו ארה"ב הידרדרה ממקום 9 למקום 20.

מיה בן שמואל, שותפה ב-   PwC Israelבתחום הביקורת וראש מגזר הפינטק: "באופן כללי, ניתן לראות במחקר כי שיעור העסקת הנשים בישראל הוא מתקדם יותר ביחס למדינות מפותחות אחרות. עדיין, אין מספיק נשים בעמדות מפתח, אין מספיק מנכ"ליות וסמנכ"ליות כספים בחברות הגלובליות.  כמו כן, פערי השכר על אותם תפקידים בין גברים לנשים הוא מאוד משמעותי. הפערים הללו, מושרשים במידה רבה בחינוך שניתן לילדים מגיל צעיר, אם זה ברמת המשפחה ואם ברמת החברה, החל מהמסרים שמועברים דרך ספרי הילדים וכלה בהבחנה בולטת בין מקצועות "גבריים" ל"נשיים". לדעתי, על מנת לצמצם את הפערים הללו, קיים צורך משמעותי בהקצאת משאבים משמעותיים מצד המדינה למען מטרה זאת. דווקא העובדה כי אנו רואים יותר ויותר נשים מתקבלות לתפקידים בצבא שבעבר נחשבו כגבריים, יכולה להראות כי החברה, במידה רבה, מפספסת את הערך המוסף המשמעותי שנשים יכולות להעניק למגזר העסקי."   

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker