למנכ"ל דויטשה בנק יש אסטרטגיה חדשה: לשנות את האסטרטגיה הקודמת שלו

רק לפני שנתיים מונה ג'ון קריאן למנכ"ל דויטשה בנק והכריז על תוכנית ארגון מחדש של הבנק. עכשיו הוא מודה בכישלון התוכנית הקודמת שלו ומציג תוכנית חדשה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן, ביטל לחלוטין את התוכנית שהגה להובלת הבנק לפני 17 חודשים והודה כי היא היתה כישלון.

הדירקטוריון של הבנק הגדול בגרמניה אישר אמש צעדים חדשים, שהחשוב שבהם הוא תוכנית לגיוס של 8.5 מיליארד דולר באמצעות מכירת מניות. הצעדים מחזירים למעשה את הבנק לנקודת ההתחלה במה שנחשב לאחד מהמשברים הגדולים בהיסטוריה של הבנק. בין הצעדים שאושרו עוד: מינוי של סגני מנכ"ל שעשויים להחליף בעתיד את קריאן; מכירת נתח מחטיבת ניהול הנכסים וביטול מכירת חטיבת הבנקאות הקמעונאית – שהיתה אמורה להיות חלק מרכזי בתוכנית הקודמת של קריאן.

מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן
מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאןצילום: בלומברג

אתמול אמר קריאן בשיחת ועידה כי הרעיון למינוי הסגנים היה שלו. ואולם ההתפתחויות האחרונות ממחישות איך שנתיים אחרי שהוא נכנס לתפקידו, דויטשה בנק עוד לא הצליח לעלות על מסלול עם עתיד רווחי יותר על רקע פיטורי 9,000 עובדים.

"אנחנו נוקטים עכשיו צעד אמיץ ומודים שהיינו בכיוון לא נכון", אמר קריאן בן ה-56 והוסיף כי הוא מתכוון להישאר בבנק ולראות את יישום התוכנית החדשה. "אני לא הולך לשום מקום".

על אף שהבנק זקוק להזרמת הון רביעית מאז 2010, כמה משקיעים משבחים את הצעדים ואומרים כי הם לפחות משיבים על שאלות הקשורות לחוזקו הפיננסי של הבנק. מכירת מניות מיעוט בחטיבת ניהול הנכסים במהלך השנתיים הקרובות והיפטרות מכמה נכסים בבנק ההשקעות תעזור לבנק לגייס עוד 2 מיליארד יורו.

בשלושת סבבי הגיוס הקודמים, הוזרמו לבנק 21.7 מיליארד יורו – בהשוואה לשווי השוק הנוכחי של 26.4 מיליארד יורו. אפילו אחרי העלייה שנרשמה באחרונה במניות הבנק, המניה עדיין נמוכה ב-29% לעומת השער שלה כשקריאן נכנס לתפקידו ב-2015.

"יש דילול הון מניות עצום של בעלי המניות", אמר מייקל האנסלר, משקיע בחברת אסנגון אסט מנג'מנט שמחזיקה במניות דויטשה בנק. "אבל התוכנית עשויה לעצור את מה שפוגע בדויטשה בנק כל כך הרבה זמן: הדיבורים על מצבו הפיננסי. עכשיו הבנק צריך להוכיח שהוא יכול להיות רווחי".

לפי הודעת הבנק מאתמול, דויטשה בנק מעוניין למזג לתוכו את חטיבת הבנקאות הקמעונאית פוסטבנק, ומעוניין עדיין לקצץ בהוצאות שיגיעו ל-22 מיליארד דולר עד 2018. סמנכ"לי הכספים של הבנק, מרקוס שנק, 51, ומנהל חטיבת ניהול העושר והבנקאות הקמעונאית, כריסטיאן זווינג, ימונו לסגני המנכ"ל. הבנק הודיע כי הוא ימנה בקרוב סמנכ"ל כספים חדש.

בשנתיים האחרונות רשם הבנק הפסד נקי של 8 מיליארד דולר, אך מאז השפל בספטמבר שווי השוק שלו כמעט הכפיל את עצמו, מה שהופך את גיוס ההון על ידי הבנק לאטרקטיבי יותר. בחודש שעבר השקיע בבנק התאגיד הסיני של טייקון התעופה צ'ן פנג ונהפך לבעל המניות הרביעי בגודלו בבנק אחרי שרכש נתח של 3.04% מהמניות שלו.

עוד במסגרת השינויים בבנק, קריאן יפקח באופן ישיר על הפעילות בארה"ב והבנק יאחד שוב בין חטיבות ההשקעות והמסחר של הבנק, אחרי שב-2015 הודיע כי יפצל את החטיבות.

הבנק אמר כי הוא מתכוון לשלם דיווידנד מינימלי של 0.11 יורו למניה עבור 2017. בכך הופך הבנק את ההחלטה של קריאן מ-2015 שלא לשלם דיווידנד אחרי יותר מ-60 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker