חקירה בארה"ב: הדסק הישראלי של קרדיט סוויס סייע להעלים מס

על פי דיווחים בארה"ב, לקוחות בעלי אזרחות ישראלית ואמריקאית החזיקו חשבונות בקרדיט סוויס, שעליהם לא דיווחו כמתבקש לרשויות בארה"ב. קרדיט סוויס: "נמשיך לשתף פעולה עם הרשויות"

סוכנויות הידיעות
בנק קרדיט סוויס בציריך
בנק קרדיט סוויס בציריךצילום: אי־פי
סוכנויות הידיעות

משרד המשפטים האמריקאי חוקר אם הדסק הישראלי של קרדיט סוויס סייע ללקוחות בעלי אזרחות כפולה - אמריקאית וישראלית - להסתיר את מעמדם כאזרחי ארה"ב, וכך להימנע מלשלם מס בארה"ב - כך דווח הלילה בארה"ב.

כבר ביוני 2016 דווח כי משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה נגד הפעילות של הבנק בישראל, אך מאז לא אושרו הדברים על ידי המשרד. הדיווחים שפורסמו הלילה לדברים מתקשרים לפסק הדין שהוטל על פרופ' דן הורסקי, ישראלי המתגורר בארה"ב, שהעלים על פי החשד מס ונשפט לשבעה חודשי מאסר אחרי שהחזיק בחשבון בקרדיט סוויס. במשרד המשפטים מעוניינים לבדוק אם לקוחות ישראלים-אמריקאים נוספים פעלו בשיטה הזו.

על פי החוק האמריקאי, הבנקים הזרים מחויבים להעביר לרשויות המס במדינה מידע על חשבונות של אזרחים אמריקאים – גם אם הם בעלי אזרחות כפולה. בחוק הזה יש פירצה, שלפיה הבנק צריך לדווח על החשבונות האלה רק אם הלקוחות מזדהים כאמריקאים. ואולם בשנים האחרונות פורסמו כמה מקרים של כמה בנקים, בעיקר משווייץ, שבהם לא עמדו הבנקים בדרישת החוק וסייעו לאזרחים אמריקאים להעלים מס.

רק לפני כשלוש שנים הסכים קרדיט סוויס לשלם קנס של 2.6 מיליארד דולר אחרי שהואשם בכך שסייע ללקוחותיו להתחמק מלשלם מסים בארה"ב. במסגרת ההסדר שהגיע אליו בפרשה הקודמת, התחייב הבנק לסגור חשבונות של לקוחות אמריקאים שלא דווחו עליהם כראוי לרשויות בארה"ב. בנוסף, הסכים הבנק במסגרת הפשרה לפיקוח על עסקות עם לקוחות אמריקאים של המשרד לשירותים פיננסים של מדינת ניו יורק.

על פי הדיווחים, החקירה של משרד המשפטים בארה"ב מתמקדת בתקופה שקדמה להסדר שעליו חתם הבנק במאי 2014, אך נבדקת התנהלות הבנק גם בתקופה שאחרי ההסדר. בכל מקרה, מדובר בפעילות של הדסק הישראלי בשוויץ.

בסוכנויות הידיעות בארה"ב דווח כי הבנק קיבל הודעה ממשרד המשפטים האמריקאי כי נבדקת פעילותו בישראל – וכי הבנק החל בעצמו לחקור את הנושא. דוברת מטעם קרדיט סוויס העולמי מסר לסוכנות הידיעות דאו ג'ונס כי הבנק מבצע חקירה פנימית "הקשורה לנושאי מס". ואולם ישראל לא הוזכרה בהודעתה.  לדבריה, חמישה עובדים הוצאו לחופשה. היא סירבה להוסיף פרטים.

ממשרד המשפטים האמריקאי לא נמסרה תגובה.

מקרדיט סוויס נמסר ל-TheMarker כי "בהמשך להסכם הפשרה שנחתם בשנת 2014, קרדיט סוויס ממשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות האמריקאיות תוך תיאום צמוד עם המשקיף הממונה ויחד עם המשרד לשירותים פיננסים של מדינת ניו יורק, על מנת לזהות בעלי חשבונות שיתכן וניסו להימנע מחבויות מס בהתאם לחוק בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker