לאחר שנים של הפסדים - ענף התובלה הימית במכולות מראה סימני התאוששות

מיזוגים ובריתות עיצבו מחדש את הענף, ועשויים לאזן את עודף היצע הספינות שהפיל את התעריפים ■ כדי שזה יקרה, על השחקנים לגלות משמעת

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
מכולןת מסחר
ספינת מכולותצילום: בלומברג

סימנים ללחץ הפיננסי הקשה שבו נתון מגזר התובלה הימית במכולת ניכרים בפריקתה של הספינה לברקוסן אקספרס בנמל סאותהמפטון שבבריטניה. המכולות, שעגורנים מורידים ומעלים לכלי השיט שאורכו 367 מטרים, ומופעל על ידי חברת האפאג־לויד, הן בצבעים שונים - משמעות הדבר שהן שייכות למפעילות נוספות. בעבר, מפעילי ספינות היו מטעינים אך ורק את המכולות שלהן, ואולי של עוד שותף או שניים. אולם שיתוף הפעולה הזה למילוי ספינות עד קצה הקיבולת הכרחי כיום, אם ברצונן להיות רווחיות.

רוב התעשייה של ספינות המכולות פועל בהפסדים כבר שנים. ואולם כעת יש סיבות טובות, ובהן שיתוף הפעולה בין חברות, לחשוב שהמגזר הגיע לרגע קריטי בקרב על הרווחיות.

גל טרי של עסקות מקטין את מספר קווי הספנות. האנג'ין שיפינג מדרום קוריאה נהפכה בשנה שעברה למפעילת ספינות המכולה הגדולה הראשונה שהגיעה לפשיטת רגל מאז 1986. בכירים בענף חושבים כי הקונסולידציה, שכוללת מיזוג בין כמעט כל 15 חברות הספנות בעולם, כמו גם בריתות חדשות בתעשייה, בלמה את הנסיגה בתעריפי התובלה. לפי חברת הייעוץ דרורי שיפינג, ההכנסה למכולות של 40 רגל התאוששה לרמה שבה יש רווחיות בדצמבר, 1,645 דולר - לעומת רמה של 1,113 דולר באפריל.

נתונים בכתבה

אחרים מאמינים כי עודף ההיצע של ספינות, לעומת נפח המטענים, ימשיך לחבל ברווחיות הענף. לדעתם, הניעור בענף אינו נטול סיכונים, ולקוחות שהשליכו את יהבם על הספינות עלולים לגלות שהסחורות שלהם תקועות בלב ים בכלי שיט של חברות פושטות רגל, כמו שקרה במקרה של האנג'ין.

רולף האבן ינסן, מנכ"ל האפאג־לויד, טוען כי גריטתן המרובה של ספינות בשנה שעברה היא סיבה לאופטימיות. מארסק ליין, חברה שדיווחה על הפסד נקי של 367 מיליון דולר ב-2016, מצפה גם היא להתאוששות חזקה, וחוזה כי תרשום רווח של 600 מיליון דולר ב-2017. מולם נמצא לארס ינסן, מנכ"ל חברת הייעוץ סי אינטליג'נס, שמצביע על חוסר האיזון בין ביקוש להיצע בתחום הספינות.

השנה אמורות מספנות למסור מספר גדול של כלי שיט עצומים. הגידול בכושר התובלה עלול לפגוע בתעריפים, וינסן אומר כי מאזן הביקוש־היצע נמצא באותו מקום שבו היה לפני שנה, כשהשוק קרס.

שאלת המפתח היא אם הענף המאורגן מחדש במיזוגים ובריתות יכול להפגין משמעת בנוגע לתעריפי תובלה ולהגביל הזמנת כלי שיט חדשים. אחד המיזוגים הגדולים הוא בין האפאג־לויד ל-UASC, ואחר הוא בין מארסק ליין להמבורג סוד. כמו כן נכרתו בריתות בין חמש חברות ספנות בהובלת האפאג־לויד, ואחת בין ארבע חברות בהובלת CMA CGM הצרפתית. מארסק ליין ומדטרניאן שיפינג נמצאות בברית אחרת, שאליה עשויה להצטרף יונדאי הקוריאנית.

אם הבריתות החדשות ירצו להתחרות על נתח שוק, הן עשויות להוריד תעריפי תובלה. מספרי שיא של ספינות, שכרגע עוגנות ללא מעש, עשוי להיכנס לפעולה, ואז גם המחירים יירדו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker