רוסיה מגבירה את מעורבותה בלוב: רוזנפט תפתח שדות נפט במדינה

לוב עדיין סובלת מאלימות ובעיות פוליטיות, ורוסיה הופכת לשחקנית מרכזית בניסיונות לפתור את הסכסוך בין הממשלה ל"צבא הלאומי הלובי"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: רויטרס

רוסיה הגבירה באופן משמעותי את מעורבותה בלוב, בכך שחתמה על חוזה בעל פוטנציאל עצום לפיתוח שדות נפט במדינה.

ראש איגוד הנפט הלאומי בלוב (NOC) חתם על הסכם שיתוף פעולה עם רוזנפט, ענקית הנפט הרוסית, ולדבריו ההסכם "מניח את היסודות להשקעה של רוזנפט במגזר הנפט בלוב".

"ההסכם כולל מיסוד ועדה של שתי השותפות, כדי להעריך את האפשרויות במגוון מגזרים, כולל חיפוש וייצור נפט", נאמר בהודעה של NOC.

לרוסיה היו השקעות נרחבות בלוב לפני נפילתו של מועמר קדאפי ב-2011, והיא להוטה להשיג בחזרה כמה שיותר מהן. לוב, שעדיין סובלת מעימות אלים, מעוניינת להגביר את ייצור הנפט בעזרתן של חברות זרות.  

בחודשים האחרונים הגביר ולדימיר פוטין את מעורבותו במדינה, לאחר שמגעים בגיבוי המערב להביא לסיום את המבוי הסתום הפוליטי לא הצליחו להפחית את חילוקי הדעות בין הפלגים במזרח המדינה לממשלת האחדות שהוקמה בתיווך האו"ם.

רוסיה נתפשת יותר ויותר כשחקנית מרכזית בשכנועו של החליפה חפטר – מי שעומד בראש "הצבא הלאומי הלובי" שממוקם במזרח המדינה – להתפשר על תפקידו העתידי בממשלת האחדות החדשה. כוחותיו של חפטר שולטים ברוב משאבי הנפט של לוב.

הניסיונות להבטיח עתיד פוליטי חדש ללוב נתקלו במהמורה, לאחר כישלון המגעים שהובילה מצרים. במסגרת הניסיונות, חפטר נסע לקהיר, אבל סירב לפגוש את מנהיג ה-GNA, פאיז א-סראג'. למרות זאת, סראג' הסכים לשינויים בהרכב ממשלתו. כסימן נוסף למצבה השברירי של המדינה – הוא שרד ביום שני ניסיון התנקשות בטריפולי, יחד עם שניים מעוזריו הבכירים.

חפטר רצה את עזרתה של מוסקבה במאבק נגד המדינה האיסלמית, אבל דיפלומטים אירופאים חששו שיצטרף למה שתיארו כציר של רודנויות חילוניות במזרח התיכון, לצד נשיא רוסיה בשאר אל אסד והנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי.

לוב היא אחת ממדינות אופ"ק שמהן לא נדרש לקצץ בתפוקת הנפט, במסגרת ההסכם לקיצוץ התפוקה, שנועד למנוע ירידות נוספות במחיר הנפט. לוב, ניגריה ואירן אף הורשו להגביר את התפוקה, בשל נסיבות פוליטיות ואחרות.

בלוב פועלות חברת אני האיטלקית, טוטאל הצרפתית, וחברת השירותים הגדולה בעולם בתעשיית הנפט, שלומברגר, חידשה את פעילותה במדינה לפני שלושה חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker