הבנקים בארה"ב יבקשו מממשל טראמפ הקלה בחוקי הלבנת הון

ההצעה היא אות הפתיחה לקמפיין של הבנקים להקלה בכל הרגולציה על וול סטריט

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבילות של דולרים בחדר
צילום: בלומברג

הבנקים הגדולים בארה"ב יציגו תוכנית חדשה לדרך בה הם חוקרים ומדווחים על פעילות בעלת פוטנציאל פלילי. הבנקים טוענים בטענה כי חוקי הלבנת הון הקיימים, שנחקקו לאחר אסון התאומים, מעיקים ואינם יעילים, לדברי מקורב לנושא.

קלינינג האוס, איגוד סחר שמייצג בנקים כמו ג'י.פי מורגן, בנק אוף אמריקה וסיטיגרופ, הביע בעבר אי שביעות רצון מיעילות חוקי הלבנת ההון הקיימים, אך זוהי הפעם הראשונה שהקבוצה קוראת באופן גלוי לשנות אותם.

ההצעה, שככל הנראה תפורסם השבוע, תהיה אות הפתיחה לפעילות מאסיבית של לובי הבנקים בסנאט ובוועדת הכספים של קונגרס כאשר היעד הוא הקלה ברגולציה על הבנקים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בעבר כי הוא מעוניין לחתוך ברגולציה על וול סטריט.

החוק הפדרלי מחייב את עובדי הבנקים לדווח על פעילות חשודה לרשויות אם הם חושבים כי הפעילות עשויה להיות פלילית, במטרה למנוע הלבנת כספים על ידי סוחרי סמים וארגוני טרור. הבנקים טוענים כי מספר הדיווחים הגיע למאות אלפים בגלל שעובדי הבנקים חוששים כי אי דיווח יחשב כעבירה בעתיד. בנוסף, הקנסות על הבנקים בשנים האחרונות - בגין כישלון להתריע בפני הרשויות על פעילות פלילית – הגיעו לשיא.

מספר הדיווחים עלה מ-669 אלף ב-2013 למיליון דיווחים ב-2016, לפי הרשות לאכיפת פשעים כלכליים במשרד האוצר (FINCEN), שאחראית על עבירות הלבנת הון. עלות הפקת הדיווחים בנוגע לפעילות בנקאית חשודה מצריכה כוח אדם רב ומגיעה ל-8 מיליארד דולר בשנה, לפי דו"ח של צוות החשיבה הריטיג' פאונדשיין בשנה שעברה.

קלינינג האוס מציע כי הבנקים יפסיקו לדווח על פעילויות בנקאיות חשודות. במקום זאת הבנקים יתמקדו בבדיקת פעילות בנקאית לפי קריטריונים שיקבע הממשל בארה"ב. בנוסף, ההצעה תכלול בקשה להקמת מערכת לשיתוף מידע בין הבנקים,  כדי שיוכלו לשתף ביניהם חשדות לפעילות פלילית.

ממשרד האוצר האמריקאי נמסר כי הדיווחים של עובדי הבנקים סייעו לעשרות תביעות בנושא פעילות פיננסית לא חוקית. המתנגדים לשינוי חוקי הלבנת הון טוענים כי הבנקים יכולים להאשים רק את עצמם בעודף הרגולציה. ב-2012 HSBC שילם 1.9 מיליארד דולר בקנסות בשל אי מניעה של פעילות הלבנת כספים של סוחרי סמים ממקסיקו. ב-2014 ג'י.פי מורגן שילם 2.6 מיליארד דולר לאחר שלא דיווח לרשויות על פעולותיו של ברני מיידוף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker