אפקט טראמפ: רמת החרדה של האמריקאים זינקה לשיא אחרי הבחירות

57% מהאמריקאים ביטאו רמה של חרדה כתוצאה מהבחירות; שני שליש מהמשיבים בסקר אמרו שהם חרדים בנוגע לעתיד האומה - 76% מהדמוקרטים ו-59% מהרפובליקאים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ עם תומכיו
טראמפ עם תומכיו. הילרי קלינטון כינתה אותם "basket of deplorables", ותרמה לחיפושים במרים־ובסטרצילום: רויטרס

אמריקאים מימין ומשמאל נמצאים תחת כל כך הרבה לחץ שהם שוברים את שיאי מדד החרדה של הארגון האמריקאי הלאומי לפסיכולוגיה (APA).

במשך 10 שנים, הארגון עורך את סקר ״לחץ באמריקה״, ולרוב מוצא שלחץ נגרם על ידי שלושה גורמים מרכזיים - כסף, עבודה ומצב הכלכלה. הגורמים האלה ממלאים תפקיד במצב הרוח הלאומי הנוכחי. אמריקאים צעירים יותר מודאגים בנוגע לחובות הקולג׳ שלהם, המבוגרים חוששים בנוגע לפרישה, ונדמה שכולם חרדים בנוגע לתחזית הכלכלית של הדור הבא.  

במחקר, משיבים עם הכנסה של מתחת ל-50 אלף דולר דיווחו על רמות חרדה גבוהות יותר מאשר אלו עם הכנסה מעל לרף זה. 

ועדיין, במהלך העשור, הפסיכולוגים מצאו שהלחצים בחיים בארה״ב ככלל נמצאים בירידה. ואז הגיעו הבחירות, שהתגלו כגורם לחץ חדש עבור אנשי APA. בשאלון השנתי שלו הארגון הוסיף כמה שאלות הקשורות לבחירות שנערך באוגוסט, ופירסם את התוצאות באוקטובר. הממצאים: 52% מהאמריקאים ביטאו חרדה בנוגע לתוצאות הבחירות, הן דמוקרטים הן רפובליקאים.

כך שבשבוע שעבר, זמן קצר לפני ההשבעה של טראמפ, הארגון ערך סקר נוסף כדי לבדוק את המצב הנפשי של האומה האמריקאית. התמונה אינה ורודה. 

״התוצאות של סקר ינואר 2017 מראות גידול סטטיסטי משמעותי ברמת הלחץ לראשונה מאז שהסקר בוצע ב-2007״, מסר הארגון ביום רביעי בדו״ח על הסקר, שכלל 1019 בוגרים שחיים בארה״ב ונערך בין התאריכים 5-19 ינואר בידי חברת האריס פול.

רמת החרדה של אמריקאים בינואר היתה חמורה מזאת שבאוגוסט, במהלך הקמפיין האישי והזועם ביותר בעידן הנוכחי, כשחלק סברו שהחרדה תשכך אחרי הבחירות. 57% מהמשיבים אמרו שהאקלים הפוליטי הנוכחי הוא מקור משמעותי ביותר של לחץ, גם עבור רפובליקאים.

שני שליש מהמשיבים בסקר אמרו שהם חרדים בנוגע לעתיד האומה - 76% מהדמוקרטים ו-59% מהרפובליקאים. מבחינת גיל, בני דור המילניום ביטאו יותר לחץ מאשר הוריהם או סביהם. שם לא היתה הפתעה - הם העדיפו בפער ניכר את המועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker