אפילו אוניברסיטאות העילית בארה"ב אינן מצליחות למחוק פערי מעמדות

למרות תוכניות מימון לסטודנטים עניים - רוב המתקבלים לאוניברסיטאות היוקרה בארה"ב הם ממעמד גבוה ■ גם כשסטודנטים עניים מתקבלים למוסדות האקדמיים הטובים ביותר, סיכוייהם להתקדם לראש הסולם הכלכלי נמוכים משמעותית מאלה של בני עשירים שלמדו באותם מוסדות

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת הרווארד. יותר ממחצית הסטודנטים מגיעים מהעשירון העליוןצילום: אי־פי
אקונומיסט

טופס המועמדות של ג'ון פ' קנדי לאוניברסיטת הרווארד הוא מופת של בינוניות. נשיא ארה"ב לשעבר סיים את בית הספר התיכון עם ציונים סבירים, וכתב רק חמישה משפטים בתשובה על השאלה מדוע הוא מתאים להרווארד. הדבר היחיד שכתב, שביטא מחשבה בהירה, היה גם המשמעותי ביותר: "להיות 'איש הרווארד' מהווה בידול ייחודי, ואני מקווה שיום אחד אוכל להשיג זאת".

האוניברסיטאות המובילות בארה"ב, המהוות שומרות סף עבור האליטה זה שנים ארוכות, השתנו רבות מאז ימיהן כבתי ספר יוקרתיים לצאצאי העשירים. אבל אולי הן לא השתנו כל כך כפי שחושבים.

נתונים חדשים על אוניברסיטאות אמריקאיות ותפקידיהן במוביליות הכלכלית, שנלקחו מדו"חות מס של 30 מיליון איש, פורסמו באחרונה על ידי ראג' צ'טי, כלכלן באוניברסיטת סטנפורד, וכמה מעמיתיו.

הנתונים מעידים כי יש מוסדות אקדמיים שעושים עבודה טובה יותר בקידום סטודנטים עניים במעלה הסולם הכלכלי מאשר אחרים.

בעבר, המידע הזמין הטוב ביותר הראה רק את ההכנסה הממוצעת לפי קולג'. כעת, הנתונים מציגים את כל טווח ההכנסות של בוגרי מוסדות אקדמיים, ואת האופן שבו ההכנסות מתקשרות לאלה של הוריהם.

לפי הנתונים, בוגרי אוניברסיטאות העילית, שבהן שיעור הקבלה חד־ספרתי וההכנסות משכר לימוד מסתכמות במיליארדי דולרים, הם עדיין בעלי הסבירות הגבוהה ביותר להצטרף למאיון העליון (אם כי גם הורים עשירים משפרים את הסיכויים). למרות המאמצים האחרונים לחולל שינוי, בוגרי המוסדות האלה עדיין עשירים ביותר.

אוניברסיטת פרינסטון היא המוסד הטוב ביותר לייצור פלוטוקרטים — 23% מבוגרי האוניברסיטה משתלבים במאיון העליון, בערך כמו שיעור הסטודנטים שלה שמגיעים מבתים של המאיון העליון.

קצת אחריה נמצאות אוניברסיטת פנסילבניה, הרווארד וסטנפורד, שגם בהן המודל של סטודנטים שנכנסים עשירים ויוצאים עשירים — עובד היטב.

לסטודנטים באוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב יש סיכוי דומה להגיע לחמישון ההכנסות העליון, ולא משנה מהי ההכנסה המשפחתית שלהם. אבל להגיע למאיון העליון זה סיפור אחר לגמרי. אפילו אם סטודנט מתקבל לאוניברסיטת עילית, הסיכויים שהוא יגיע לעילית הכלכלית גוברים משמעותית ככל שההורים שלו עשירים יותר.

לסטודנט עשיר שמגיע ממשפחה ב–5% העליונים של ההכנסות, יש סיכוי גדול ב–60% להגיע לפסגת ההכנסות מלסטודנט עני שהוריו נמצאים ב–5% התחתונים, אפילו אם שניהם לומדים באחד המוסדות היוקרתיים ביותר.

אפשר להטיל חלק מהאשמה על חברות פיננסים וייעוץ יוקרתיות, שלרוב מגייסות למשרות בהכנסה גבוהה רק בוגרי אוניברסיטאות עילית ונשענות על רשת קשרים.

מקצוע טכני מסייע למוביליות כלכלית

אוניברסיטת ברקליצילום: בלומברג

כניסה למעמד הבינוני־גבוה היא משימה קלה קצת יותר, לפי ניתוח הנתונים של צ'טי. שלושה מהגורמים החשובים ביותר בקביעת ההכנסה הממוצעת של בוגרי אוניברסיטאות הם ציוני מבחנים, מיקום האוניברסיטה ותחום הלימודים של הסטודנט.

אלה שאינם מתקבלים לאוניברסיטת ייל יכולים להרגיש הקלה — יש להם עדיין דרך להגיע למעמד הבינוני־גבוה: ללמוד מקצוע טכני, כמו הנדסה או רוקחות, ולעבור לעיר גדולה. בוגרים מקולג'ים ידועים פחות, כמו אוניברסיטת קטרינג ומכון סטיבנס לטכנולוגיה, שמתמקדים במדעים, טכנולוגיה ומתמטיקה, משתכרים בממוצע בדיוק כמו מקביליהם באוניברסיטאות העילית.

אולם במוסדות כאלה לומד רק חלק קטן מהסטודנטים בארה"ב. כדי לזהות אילו קולג'ים הם מנועי המוביליות הטובים ביותר, צ'טי ועמיתיו דירגו אוניברסיטאות לפי יכולתן להעביר מספר גדול של סטודנטים מהחמישון התחתון של ההכנסות לחמישון העליון. הטובים ביותר בכך הם מוסדות אקדמיים ציבוריים כמו האוניברסיטה העירונית של ניו יורק (CUNY) והקולג'ים של מדינת קליפורניה.

אוניברסיטאות עילית מנסות לתרץ את שכר הלימוד הגבוה בהן בכך שהן מציעות תוכניות מימון נדיבות לסטודנטים עניים. קמפיין גיוס הכספים האחרון של הרווארד גייס יותר מ–7 מיליארד דולר, גם בשל התמקדות בהרחבה של הסיוע הפיננסי. הורים עם הכנסות של עד 65 אלף דולר בשנה אינם צפויים לשלם סנט על לימודי ילדיהם. אבל הנתונים מראים שב–1999–2013, הגישה של סטודנטים עניים לאוניברסיטה נשארה נמוכה באופן עיקש — יותר ממחצית הסטודנטים בהרווארד מגיעים מהעשירון העליון של משקי הבית.

בפרינסטון, רק 2% מהסטודנטים מגיעים ממשקי בית בחמישון התחתון של ההכנסות, לעומת 3.2% שמגיעים מהאלפיון העליון (משקי בית בעלי הכנסה שנתית של יותר מ–2.3 מיליון דולר).

במלים אחרות, סטודנטים מפסגת ההכנסות הם בעלי סיכוי גדול פי 315 ללמוד בפרינסטון מסטודנטים בחמישון התחתון. רק לקולבי קולג', מוסד אקדמי קטן למדעי הרוח במיין, יש יחס גרוע יותר.

הפער מתחיל במערכת החינוך הציבורית

הרוב הגדול של הסטודנטים המוכשרים שלמשפחותיהם הכנסה נמוכה אינם מגישים מועמדות לאוניברסיטאות עילית — אף שאלה נמצאות לרוב בהישג יד יותר מאשר קולג'ים מקומיים, לפי מחקר אחד.

אבל הבעיה האחרת היא חברתית. סטודנטים עניים יותר נוטים להיות בעלי ציוני מבחנים נמוכים יותר וקורות חיים דלים יותר. חלק מהם עובדים כשמרטפים במקום ללמוד. אוניברסיטאות עילית פרטיות — שכבר מוציאות מיליוני דולרים על תוכניות לסטודנטים מעוטי יכולת — יתקשו לתקן עיוות שנגרם על ידי מערכת חינוך ציבורית, שבה איכות הלימודים שלובה ברמת ההכנסה של הורי התלמיד.

הרווארד ופרינסטון לא לבד: המגמה המתוארת נכונה לכל אוניברסיטאות העילית במדינה. "הנתונים האלה אינם נמצאים איפה שהיינו רוצים לראות אותם", אומר סטו שמיל, דקאן שכר הלימוד ב–MIT, אחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים בארה"ב.

בעשורים האחרונים, מחלקות שכר לימוד נקטו מאמצים נחושים להביא לגידול במספר הסטודנטים השחורים וההיספאנים במוסדות עילית. אבל קבלה לפי מורשת משפחתית, שמעניקה יחס מועדף לבני משפחה של בוגרים, מחריפה את חוסר האיזון. מתוך מחזור המתקבלים האחרון בהרווארד, ל–27% מהסטודנטים יש קרוב משפחה שגם למד באוניברסיטה. ויש ראיות לכך שהמערכת הזאת מעדיפה את העשירים ממילא. ל–MIT והמכון הטכנולוגי של קליפורניה — שני מוסדות עילית בלי העדפות קבלה לבני משפחה — יש הרבה פחות סטודנטים ממשפחות עשירות במיוחד.

"הסוד המלוכלך של מוסדות עילית הוא שלמרות כל השיח החיובי על חשיבותו של גיוון אתני, סטודנטים בעלי הכנסה נמוכה מכל הגזעים נשארים בחוץ", אומר ריצ'רד קלנברג ממכון המחקר סנצ'רי פאונדיישן. למרות כל ההוצאות על סיוע פיננסי, המוסדות האלה עדיין עושים עבודה לא טובה באיתור והכשרה של סטודנטים מבריקים, אך עניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker