ילן צריכה לנקות את המאזן המטורף של הבנק הפדרלי אבל לא כרגע

4.5 טריליון דולר באחזקות אג"ח יישארו במאזן הבנק עד שהריבית תהיה מספיק גבוהה "כדי שאפשר יהיה להוריד אותה אם יהיה הצורך", הרגיעה הנגידה

בלומברג
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'נט ילן
בלומברג
דפנה מאור

יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן הציבה משוכה גבוהה להקטנת האחזקות העצומות במאזן של הבנק הפדרלי, ובכך הובילה אנליסטים להסיק כי מהלך שכזה לא יקרה השנה. הבנק הפדרלי מחזיק באג"ח ממשלתיות ואחרות, שאותן קנה במסגרת הרחבה כמותית – מדיניות שבה מזרים הבנק המרכזי לבנקים המרכזיים ומוסדות פיננסיים מזומן בתמורה לאג"ח שהם מחזיקים, ובכך מגדיל את הנזילות במערכת הפיננסית ומתמרץ את הכלכלה.

תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב עלו בעקבות דבריה בשיעור קל. התשואה ל-30 שנה היא 3.062%, לאחר שהיתה 2.27% לפני ששה חודשים; התשואה ל-10 שנים 2.47% לעומת 1.55% לפני ששה חודשים.

ילן אמרה לוועדת הסנאט לבנקאות ביום שלישי כי הבנק הפדרלי יתמקד בהעלאת הריבית כדי לאזן את הכלכלה, ולא בהקטנת אחזקות האג"ח שלו. במהלך ההרחבה הכמותית נשאלה השאלה כיצד ישפיע מהלך הפוך – כשהבנק המרכזי יצטרך למכור את האג"ח, הוא ישאב מהשווקים נזילות רבה, מה שנחשב כמהלך סותר צמיחה. חשש אחר, כי ההרחבה הכמותית, ששקולה להדפסת כסף, תפגע במעמד הדולר, לא התממש – הדולר התחזק מתחילת ההרחבה הכמותית ועד סופה, ולאחר סיומה זינק עוד יותר.

הריבית צריכה לעלות קודם לרמה מספיק גבוהה שהבנק הפדרלי ירגיש כי יש לו מרווח להוריד אותה כדי לעודד את הכלכלה באם תיחלש. רק אז יתחיל לרוקן את המאזן שלו, שמסתכם ב-4.5 טריליון דולר.

"מה שאנחנו רוצים לעשות הוא למצוא עיתוי שבו נסיק כי הצורך שלנו לספק הרחבה לכלכלה בשנים הקרובות הוא מינימלי", היא אמר. "נרצה להבטיח כי הכלכלה על מסלול בטוח ושער הריבית הפדרלית הגיע לרמות שבו יש לנו יכולת לטפל בחולשה באמצעות הורדתו", היא הוסיפה.

צילום: בלומברג

משמעות הדבר, אמר וורד מקרתי, כלכלן ראשי בג'פריס בניו יורק, שלא יהיה מהלך להקטין את המאזן ב-2017. ראשי הבנק הפדרלי צופים כי הריבית תועלה ל-1.4% עד סוף 2014, לפי ממוצע תחזיות שפורסמו ב-14 בדצמבר. הריבית הממוצעת ל-20 שנה היא 2.3%.

עיתוי והיקף הקטנת אחזקות האג"ח של הבנק הפדרלי יהיו בעלי השלכות גדולות לשוק האג"ח והכלכלה כולה, שכן, כפי שילן עצמה ציינה, הן יהיו שקולות להידוק המדיניות המונטרית. "כשזה יתאפשר, זה יאותת שהכלכלה במצב טוב", אמרה ילן.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, האחראית על המדיניות המוניטרית, אמרה כי תמשיך להשקיע את הקרן של אג"ח שמגיעות לפדיון בחזרה בתיק ההשקעות שלה עד "נורמליזציה של רמת הריבית הפדרלית". יותר מ-600 מיליארד דולר באג"ח יגיעו לפדיון השנה וב-2018, לפי חישוב בלומברג.

הוועדה תדון באסטרטגיית הנכסים של הבנק בחודשים הבאים, כדי לספק למשקיעים הנחיות נוספות אודות כוונותיה, אמרה ילן. כהונתה תגיע לסופה ב-3 בפברואר 2018, וילן כבר אמרה שלא תעזוב קודם לכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker