ד"ר יום הדין: "הראלי של טראמפ נגמר; ירח הדבש עם המשקיעים מתקרב לסופו"

הכלכלן נוריאל רוביני העריך כי המשקיעים מתחילים להבין שההיבטים הכלכליים השליליים של מדיניות טראמפ עולים בהרבה על היתרונות של מדיניותו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

הראלי שנרשם בוול סטריט בעקבות נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב יגיע בקרוב לקצו לאחר שהמשקיעים יבינו כי ההיבטים הכלכליים השליליים של מדיניות טראמפ עולים בהרבה על היתרונות של מדיניותו.

כך טוען נוריאל רוביני, אחד הכלכלנים הבודדים שצפו את המשבר הפיננסי של שנת 2008, בטור שפירסם באתר מאמרי הדעות פרוג'קט סינדיקט.

"הראלי בשוק כבר מאבד מתנופתו, ויתכן כי ירח הדבש של טראמפ עם המשקיעים מתקרב לסופו", כתב רוביני, המשמש כפרופסור בבית הספר למינהל עסקים סטרן באוניברסיטת ניו יורק.

לדבריו, ככל שגברו הציפיות בשווקים לאפשרות כי ממשל טראמפ יודיע על תמריצים תקציביים לכלכלה, גרר הדבר עלייה בתשואות האג"ח וריביות המשכנתאות, וכתוצאה מכך התייקר האשראי לעסקים ולצרכנים.

נוריאל רוביניצילום: Bloomberg

בנוסף לכך, התחזקות הדולר שנלוותה לנצחון טראמפ בבחירות מסבה נזק רב לאותם מגזרי ייצור לייצוא שלהם הנשיא הרפובליקאי הבטיח לסייע, ציין רוביני.

"התחזקות הדולר מאז הבחירות עלולה לחסל קרוב ל-400 אלף משרות ייצור לאורך זמן", כתב רוביני, שזכה לכינוי "ד"ר יום הדין" (Dr. Doom) בגלל תחזיותיו הקודרות.

הכלכלן צופה כי חבילת התמריצים שמתכנן טראמפ עשויה בסופו של דבר להיות גדולה באופן ניכר מכפי שמשקף התמחור הנוכחי בשוק, וכי חסידי הקיצוצים התקציביים במפלגה הרפובליקאית לא יצליחו לבלום את הגדלת הוצאות הממשל.

"אם זה יקרה בתקופת טראמפ, הגירעונות התקציביים יגרמו לעליית הריביות והתחזקות נוספת של הדולר, ויפגעו בכלכלה בטווח הארוך", כתב רוביני, מייסד ויו"ר חברת הייעוץ רוביני גלובל אקונומיקס.

לדבריו, במקרה כזה יתכן שהיחלשות הכלכלה תיאלץ את טראמפ לסגת ממדיניות הסחר הפרוטקציוניסטית בה הוא דוגל, במסגרתה כבר הספיק להודיע על נסיגת ארה"ב מהסכם הסחר הטרנס פסיפי (TPP) - הסכם הסחר הגדול בהיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker