הנזק שייגרם אם ארה"ב אכן תטיל מכסים

שני כלכלנים בחנו את ההצעה של ממשל טראמפ להטיל מכסים ב-20% על מוצרי יבוא ■ בריטניה עשויה להפסיד 19 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
אוניה בנמל אמסטרדם
צילום: בלומברג

בין אם ההצעה להטיל מכסים על מוצרי יבוא אכן תממן את בניית החומה של טראמפ בגבול מקסיקו ובין אם לא, להצעה זו תהיה השפעה קיצונית על שותפות הסחר הגלובלי. כלכלני דויטשה בנק – רובין וינקלר וג'ורג' סרוולוס - חישבו מהו היקף המסחר שמדינות עומדות להפסיד אם יוטל מכס של 20%. מקסיקו היא כמובן המפסידה העיקרית, אולם גם קנדה וכלכלות יצרניות באסיה, כגון וייטנאם, מלזיה ותאילנד יספגו מכה חזקה.

"הנזק יהיה בסדר גודל עצום", כתבו וינקלר וסרוולוס במחקר שפורסם ביום רביעי, "אנחנו עדיין מחשיבים את הטלת המכסים כסיכון שורי לדולר ב-2017".

הטלת המכסים על מוצרי יבוא נועדה לצמצם את גירעון הסחר ולאפשר למוצרי היצוא מארה"ב להיות יותר תחרותיים. היקף הפגיעה בכלכלות המייצאות לארה"ב תלוי בגמישות הביקוש בארה"ב למוצרים שהן מייצרות. ככל שהביקוש למוצריהן גמיש יותר, הכלכלות יסבלו יותר.

במילים אחרות, אם מוצרי אלקטרוניקה מטייוואן יעלו בארה"ב ב-10% - אחרי שהספקים יספגו חלק מהמס בעצמם - וישנו תחליף מקומי שצרכנים פוטנציאלים יכולים למצוא בקלות, אז המחיר הופק לגורם משמעותי.

הכלכלנים מסכימים כי התוכנית תעזור לארה"ב לקצץ בגירעון הסחר ואם תיושם בתנאים שלה ככל הנראה תהיה מוצלחת. אולם, התוכנית לא תועיל במיוחד לשותפות הסחר. כך לדוגמא, תרזה מיי צריכה להיות מודאגת. אם בריטניה לא תקבל עסקה מיוחדת שתחריג אותה מהמסים החדשים היא עשויה לסבול במיוחד, משום שהביקוש למוצרים מבריטניה בארה"ב הוא גמיש במיוחד. הטלת מכסים על מוצרים מבריטניה יכולה לגרום לעודף של מיליארד דולר במאזן סחר להפוך לגירעון של 19 מיליארד דולר, כמעט חמישית המסחר הגולמי בין שתי המדינות.

הטלת המכסים תחזק את הדולר בעזרת עליית הביקוש למוצרים מקומיים והורדת הביקוש למוצרים שאינם מיוצרים בארה"ב, למרות שהעלייה במטבע האמריקאי לא תתרחש באופן מיידי ובצורה שניתן לחזות.

אפילו עם עליית הדולר תערער את היתרון התחרותי שמוצרים המיוצאים מארה"ב אמורים להשיג מהטלת המכסים, מדיניות זו עדיין "משבשות באופן חמור את יחסי הסחר הבינלאומיים", כתבו וינקלר וסרוולוס במחקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker