בית המשפט העליון זיכה את מנכ"ל טבע, אלי הורביץ, בפרשת פרומדיקו

הורביץ שהורשע בעבירות מס נידון ל-18 חודשי מאסר על תנאי, ולקנס של 700 אלף שקל; דן זיסקינד: זהו יום חג לטבע

שלומי גולובינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי גולובינסקי

בית המשפט העליון קיבל היום את ערעורו של מנכ"ל טבע, אלי הורביץ בפרשת עבירות המס שיוחסו לו. השופטים תאודור אור, יעקב טירקל, ויצחק אנגלרד, זיכו פה אחד את הורביץ מאשמה של עבירות מס שיוחסו לו בפרשת פרומדיקו. פסק הדין משתרע על פני 180 עמודים, והתובע במשפט היה עו"ד משה לדור, פרקליט מחוז ירושלים.

הורביץ הורשע בדצמבר 1998 יחד עם איש העסקים, בנימין יסלזון, ומנכ"ל חברת פרומדיקו, אלכסנדר אייזנברג, בעבירות של העלמת מס הכנסה. הוא נידון לשנה וחצי מאסר על תנאי וקנס של 700 אלף שקל. יסלזון ואייזנברג זוכו אף הם במשפט.

תחילת הפרשה בעסקה שבוצעה בשנות השמונים, במסגרתה נמכרה חברת פרמינגר ליבוא תרופות לטבע ולקבוצת משקיעים זרים בינהם לודוויג יסלזון, שהוא אביו של בנימין יסלזון, ודוד וייס. השותפים הקימו שתי חברות; בישראל הוקמה חברה בת של טבע בשם פרומדיקו, שהפיצה את מוצרי היצרנים עימם היו לפרמינגר חוזי בלעדיות. המשקיעים הזרים הקימו בוואדוז שבליכטנשטיין חברה שנייה בשם אירוטף, שהיתה אמורה לפעול בחו"ל כסוכנות של פרומדיקו.

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי בשנים 1993-1984 הזרימה פרומדיקו מישראל לאירוטף שבוואדוז יותר מ-12 מיליון דולר כספי עמלות, בלי לנכות מהם מס במקור. עוד קבע בית המשפט, כי לא היה מדובר בתכנון מס לגיטימי, תוך ניצול פרצות בחוק, אלא תכנון מס שיסודו במצגי שוא בחוזים כלפי הרשויות, שאיפשר ביצוע שיטתי של עבירות מס לאורך שנים.

דן זיסקינד, המנהל הפיננסי של טבע, מסר בתגובה לזיכויו של הורביץ, כי מדובר ביום חג לטבע. לדבריו, הרשעתו של הורביץ פגעה בחברה שמצאה את עצמה בעמדת התגוננות מזה מספר שנים, מכיוון שרוב הציבור לא היה מודע לרוב הפרטים בפרשה, וקיבל את החלטת בית המשפט כמובן מאליו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker