אמריקאים תחילה

הצעד הבא של טראמפ נגד מהגרים: יגביל את אשרות העבודה של חברות הטכנולוגיה

חקיקה חדשה שגיבש צוות ממשל טראמפ מתכוונת להעניק עדיפות לעובדים אמריקאים על פני מהגרים; "מדיניות ההגירה שלנו צריכה להיות בנויה כך שהיא משרתת בראש ובראשונה את האינטרס האמריקאי"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ
טראמפ צילום: בלומברג

ההתנגשות של דונלד טראמפ עם עמק הסיליקון עומדת להחריף: אחרי שהנשיא החדש אסר על כניסת מבקרים ומהגרים משבע מדינות מוסלמיות, ענקיות הטכנולוגיה ובהן גוגל ופייסבוק התקוממו וטענו כי הוא מפר את עקרונותיה של האומה האמריקאית וכי הצעד עשוי לשבש את מנוע החדשנות של ארה״ב. כעת, הממשל שלו גיבש צו נשיאותי שיגביל את אשרות העבודה שעליהן נשענות חברות הטכנולוגיה כדי לגייס עשרות אלפי עובדים בכל שנה. 

אם יוצאו לפועל, הרפורמות האלה עשויות לשנות את האופן שבו חברות אמריקאיות כמו מיקרוסופט, אמזון ואפל מגייסות עובדים - ולאלץ אותן להעניק עדיפות לאמריקאים על פני זרים במשרות בעלות הכנסה גבוהה.

״מדיניות ההגירה שלנו צריכה להיות בנויה כך שהיא משרתת ראש וראשונה את האינטרס האמריקאי״, נכתב בהצעת חוק, לפי עותק שהגיע לידי בלומברג. ״אשרות עבודה לעובדים זרים צריכות להינתן באופן שמגן על זכויות האזרח של עובדים האמריקאים ותושבים שומרי חוק, ושמעניקות עדיפות להגנה על עובדים אמריקאים - העובדים הנשכחים שלנו - והמשרות שבהן הם מחזיקים״.

הצעת החוק של טראמפ מכסה שורה של סוגי אשרות עבודה, ובהן H-1B, L-1, E-2 and B1. ההנחיה החדשה מכוונת אל אשרות מסוג H-1B והנמענים העיקריים של אשרה זו הם בעיקר עובדים מהודו, שמגוייסים אל מחלקות הטכנולוגיה של תאגידים גדולים. בנוסף, הצעת החוק מגבילה את מספר האנשים שיכולים להיכנס לארה״ב ב-85 אלף עובדים בשנה, כולל בעלי תואר ראשון ושני.

בשנים האחרונות חברות מיקור חוץ קיבלו בעיקר אשרות שהייה מסוג H-1B, ואילו חברות טכנולוגיה התקשו לקבל את כל המכסות שהן רצו. ב-2014 חמש החברות שקיבלו הכי הרבה אשרות היו חברות מיקור חוץ זרות, רובן הודיות, ובראשן חברת הייעוץ של תאגיד טאטא ההודי.

H1-B אינה אשרה שאפשר להגיש בכל בוקר אלא מדובר באשרה בעלת מכסה שנתית. מה שקרה הוא שחברות הודיות מגישות בין 10,000 ל-30 אלף בקשות (כל חברה). אלו עובדים זולים יותר מעובדים אמריקאים עם אותם כישורים", אמר ל-TheMarker עורך הדין צבי קן-תור.

"במידה וכוונותיו של טראמפ להגביל את כמות העובדים מהודו, על ידי הקצאת חלק מוגדר מאותה מכסה, צפוי מצבם של המומחים הישראלים דווקא להשתפר – היות שמתפנה עבורם מקום, במידה וההגבלה תהיה דרך העלאת שכר המינימום לעובדים כאלה. להערכתי זה טוב לישראלים והאירופאים – מי שיושפעו לרעה הם מי שנותנים כוח עבודה זול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker