רגע לפני המכירה לסנדיסק: תוצאות חלשות מהצפוי לאם סיסטמס ברבעון השלישי; הרוויחה 5.8 מיליון דולר

ההכנסות גדלו ב-41% ל-217 מיליון דולר; שיעור הרווח הגולמי - 25.8% מההכנסות

עומרי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומרי כהן

דוב מורן, מייסד ומנכ"ל אם סיסטמס, ישלים כנראה עד סוף דצמבר את מכירתה של החברה למתחרה הגדולה שלה בשוק מוצרי הפלאש (זיכרון בלתי נדיף), סנדיסק (סימול: SNDK) כ-20 שנה אחרי שהשתחרר משירות קבע ארוך בחיל הים ו-17 שנה לאחר שייסד חברה על שמו (Moran systems ששמה קוצר בהמשך ל- M-systems), החליט הקיץ מורן למכור את אם סיסטמס לסנדיסק של המתחרה והחבר, אלי הררי. היום נמנע מורן מלקיים ראיונות עם התקשורת, אולם את דברי ההסבר בהכרזה על תוצאות הרבעון השלישי, הוא ניצל בעיקר לסיכומים ותודות לעובדים.

על-פי התוכניות, בסוף הרבעון הרביעי של 2006 כבר תהיה אם סיסטמס חברה בת בשליטה מלאה של סנדיסק. כך שתוצאות הרבעון השלישי של השנה שפורסמו היום, הן כנראה האחרונות שלה כחברה ציבורית, מאז הונפקה לראשונה בנאסד"ק לפני 13 שנה. בהודעה לתקשורת ציין מורן כי הרבעון השלישי היה ייחודי עבור החברה, במהלכו הוכרזה המכירה לסנדיסק. "בכל זאת, הגדלנו את המכירות שלנו באופן משמעותי בהשוואה לרבעון השלישי אשתקד, והגדלנו את המכירות גם לעומת הרבעון הקודם", ציין מורן. לדבריו, צפוי הביקוש למוצרי החברה להמשיך ולגדול גם ברבעון הרביעי, אשר מתאפיין המכירות חזקות לקראת תקופת החגים בעולם הנוצרי.

אם סיסטמס מפתחת ומוכרת מגוון מוצרים לאחסון מידע אישי על פלאש. המוצר הנמכר ביותר של החברה הוא הדיסק און קי, כונן זיכרון נייד בגודל של מפתח, המתחבר למחשב האישי באמצעות שקע USB. אולם מנוע הצמיחה העיקרי שלה בשנתיים האחרונות הוא דווקא מוצר ה-mDOc, שבב זיכרון לאחסון מידע בטלפונים ניידים מתקדמים. מוצרים אחרים של החברה כוללים את המגה SIM, כרטיס זיהוי לטלפונים ניידים בעל נפח גבוה של זיכרון, כרטיסי זיכרון נשלפים למצלמות דיגיטליות ולטלפונים ניידים, וכן מערכות זיכרון למכשירים אלקטרוניים אחרים.

את הרבעון השלישי סיימה אם סיסטמס עם הכנסות של 217.1 מיליון דולר. הכנסות אלו היו גבוהות ב-41% מההכנסות ברבעון השלישי של 2005, אולם בהשוואה לחודשים אפריל-יוני, אשר נחשבים היסטורית לחלשים יותר מהחודשים יולי-ספטמבר, נרשמה עלייה של 4% בלבד. במקביל לצמיחה בהכנסות, שיפרה אם סיסטמס גם את הרווח הגולמי, אשר עלה לשיעור של 25.8% מסך ההכנסות, לעומת 23.3% ברבעון המקביל.

הרווח הגולמי נחשב מזה שנים לעקב אכילס במודל העסקי של אם סיסטמס. שחיקת מחירי שבבי הפלאש בעולם והתחרות החזקה עם סנדיסק, פגעה לא פעם ברווחיותה של אם סיסטמס והפכה את מנייתה לתנודתית במיוחד. עם זאת, מאז סיכמה סנדיסק על רכישת אם סיסטמס בעסקת מניות לפי מחיר של 0.76368 מניה של סנדיסק עבור כל מניית אם סיסטמס, נעה מניית הנרכשת בהתאם לתנודות במניית החברה הרוכשת.

בשורה התחתונה רשמה אם סיסטמס ברבעון השלישי רווח נקי של 5.8 מיליון דולר בלבד (14 סנט למניה), לעומת רווח של 3.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. עם זאת, בניטרול הפחתות חד פעמיות, הכוללות הוצאות בגין רישום השווי ההוגן של האופציות וכן הוצאות אחרות הקשורות לעסקה המיזוג עם סנדיסק, הסתכמו רווחי הפרופורמה ב-13.6 מיליון דולר (32 סנט למניה). אנליסטים המסקרים את החברה, צפו בממוצע תוצאות טובות יותר, שכללו הכנסות של 240 מיליון דולר ורווח של 38 סנט למניה.

עוד ציין מורן, כי הוא מרוצה מאוד מרכישת החברה בידי סנדיסק. להערכתו, מהוות השתיים זיווג נהדר עם סינרגיות חזקות בטכנולוגיה, במוצרים ובערוצי ההפצה. בסוף השבוע שעבר, פירסמה סנדיסק את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, אשר כללו צמיחה של 27% בהכנסות ל-751 מיליון דולר, אולם רווח גולמי נמוך מהצפוי וגידול בהוצאות התפעול גררו את הרווח הנקי לירידה של 4% ל-103.3 מיליון דולר. בתגובה לנתונים צנחה סנדיסק בכ-19% ביום שישי האחרון וגררה את אם סיסטמס לנפילה דומה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker