טראמפ רוצה שמקסיקו תשלם על החומה - אבל האם הרעיונות שלו בכלל מעשיים?

הטלת מס על יבוא ממקסיקו, איסור על העברות כספים של מקסיקנים מארה"ב למקסיקו, ייקור תעריפי הויזה - הרעיונות של טראמפ מעוררים בעיות הן מבחינה משפטית והן מבחינה מעשית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ מציג את הצו הנשיאותי לבניית החומה בגבול מקסיקו-ארה"ב, השבוע
טראמפ מציג את הצו הנשיאותי לבניית החומה בגבול מקסיקו-ארה"ב, השבועצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־פי

האם הנשיא טראמפ יוכל לגרום למקסיקו לשלם על "החומה הגדולה והיפה" שלו? במהלך הקמפיין שלו הציע טראמפ מבחר דרכים לגרום למקסיקו להכניס יד לכיס. האחרונה שבהן, אותה הציע ביום חמישי, היתה מס של 20% על יבוא ממקסיקו, שמסתכם ב-300 מיליארד דולר בשנה.

בדומה להצעות אחרות שטראמפ העלה, כמו איסור על העברות כספים של מקסיקנים בארה"ב לבני משפחותיהם במקסיקו, או העלאת תעריפי הויזה על מקסיקנים, גם זאת הצעה ישירה. עם זאת, להוציא אותה לפועל זה כבר עניין אחר.

הבעיה עם תעריפים

בתור התחלה, מס של 20% על יבוא ממקסיקו יפר את הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה וסביר שגם את חוקי ארגון הסחר העולמי (WTO), שאינו רואה בעין יפה היטלי ענישה שנעשים באופן שרירותי כנגד יבוא ממדינות מסוימות.  

קשה להבין מתוך סבך ההכרזות מצד טראמפ והיועצים שלו אם הם מתכננים מס חדש ונרחב שישפיע על כל היצוא והיבוא. גם זה עשוי לגרום לתגובה מצד ארגון הסחר העולמי.

טראמפ ונשיא מקסיקו פנייה נייטו במקסיקו סיטי, אתמול. הפגישה נחשבת במטה טראמפ להצלחה מסחררת
טראמפ ונשיא מקסיקו פנייה נייטו במקסיקו סיטי, אתמול. הפגישה נחשבת במטה טראמפ להצלחה מסחררתצילום: YURI CORTEZ/אי־אף־פי

טראמפ דיבר גם על הצורך להוציא את ארה"ב מהסכם הסחר העולמי, אבל זה עשוי להישמע יותר מדי דרסטי רק בשביל לגרום למקסיקו לשלם סכום של כ-20 מיליארד דולר עבור חומה. הדבר עלול לגבות מחיר אדיר על הכלכלה האמריקאית וכלכלות העולם, וגם לפתוח את הדלת למלחמת סחר של הכול בכל. אבל אם הנשיא יעשה זאת בכל מקרה, האנשים שישלמו על היטל של 20% לא יהיו מקסיקנים, אלא צרכנים אמריקאים. קחו למשל את הפורד פיוז'ן שמיוצרת במקסיקו - המחיר שלה יקפוץ ל-27,132 דולר אחרי ההיטל, לעומת 22,610 דולר כיום.

אז מה בנוגע לרעיונות האחרים? המרכזי שבהם שטראמפ דיבר עליו הוא העברות כספים. מקסיקו מקבלת מדי שנה כ-25 מיליארד דולר ממקסיקנים שחיים בחו"ל, רובם בארה"ב, בהעברות כספים של מאות דולרים לאדם, שמועברים בעיקר דרך שירותים כמו ווסטרן יוניון ומאניגראם.

טראמפ איים בהתחלה פשוט לאסור על העברות כאלה, מה שהיה מצריך מורכבות לוגיסטית ומאמץ משפטי סבוך. לאחר מכן הוא הציע אסטרטגיה מתוחכמת יותר. הוא פשוט איים לשנות את החוקים במסגרת חוק הפטריוטיות למלחמה בטרור כדי לאסור על מהגרים בלתי חוקיים להעביר כסף.

אבל מה שטראמפ לא מבין הוא שאנשים מוצאים דרכים לעקוף מחסומים מהסוג הזה. מקסיקנים יוכלו להשתמש בצינורות אחרים לשלוח 100 דולר בשבוע לבני משפחותיהם כדי לשלם על חשבונות.

ומה לגבי הטלת מס על העברות כספים במקום לאסור עליהן? כפי שאוקלהומה גילתה כשהיא הטילה לזמן קצר מס על העברות כספים לחו"ל ב-2010, זה יוביל להעברות כספים בערוץ אחר שאינו ממוסה. כפי שמוניקה דה בול ממכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית ציינה, הדבר עשוי להביא להפחתת ההעברות, לפגוע בצריכה במקסיקו, ולכן, ככל הנראה, גם ביצוא אמריקאי.

בנוסף, זה עשוי להיות לא חוקי. קתלין ניולנד מהמכון למדיניות הגירה (Migration Policy Institute) אמרה כי הטלת מסים על העברות למקסיקו בלבד יעוררו אפליה על בסיס מוצא לאומי. אחרי הכול, רבים מאלה ששולחים את הכספים הם אזרחים אמריקאים או תושבי קבע חוקיים. ולמסות רק העברות של מהגרים לא חוקיים הוא דבר בלתי סביר.

להשיג את הכסף ממקורות אחרים

מה לגבי ייקור תעריפי ויזות ואישורי מעבר גבול עבור מקסיקנים? יהיה צורך בהרבה מאוד מהם כדי לכסות על העלויות של החומה של טראמפ. בנוסף, ההכנסות מהיטלים על ויזות מופנות על פי חוק למימון הקונסוליות של ארה"ב ברחבי העולם.

טראמפ עשוי לאתר כסף מקסיקני מאיפשהו. שנים עשר מיליון מקסיקנים חיים בארה"ב. חברות מקסיקניות השקיעו כמעט 20 מיליארד דולר במדינה. זרם הכספים ההדדי בין שתי המדינות הוא אדיר. השאלה היא אם טראמפ יכול להשיג זאת מבלי לעבור על החוק.

גורדון הנסון מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו מציין ששתי המדינות חתומות על הסכם מס הכנסה, שמשמעותו הוא שהממשל האמריקאי הסכים להפחית את המס על תושבים מקסיקנים שמשלמים מס הכנסה בארה"ב. "אני מניח שטראמפ יכול פשוט להפר את האמנה ולחייב תושבי קבע מקסיקנים בארה"ב בתעריפים גבוהים יותר, ולהגדיר זאת כחלק מהתשלום על החומה", אמר הנסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker