עונת הדו"חות |

גוגל צריכה להחליט מה לעשות עם יותר מ-86 מיליארד דולר

אלפאבית פירסמה אתמול את תוצאותיה לרבעון הרביעי שהצביעו על עלייה בהכנסות, אך גם על שחיקה ברווחיות בעקבות עלייה בתשלום המס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

אלפאבית, החברה האם של גוגל, פירסמה אתמול את דו"חותיה לרבעון הרביעי שהצביעו על תוצאות נמוכות מהערכות האנליסטים. החברה נפגעה מתשלום מס גבוה מהמצופה, אך חלק מהאנליסטים היו מרוצים מכיוון שהיא הצליחה לגוון את מקור ההכנסות שלה אל מעבר לפרסום.

הפרסום מהווה עדיין את החלק הגדול ביותר מהכנסות גוגל, וההכנסות מהתחום עלו ב-17.4% ל-22.4 מיליארד דולר ברבעון הרביעי. סמנכ"לית הכספים של גוגל, רות פורת, הדגישה שהחברה מרחיבה את תחומי העיסוק שלה וציינה את העלייה בהכנסות מחומרה, מכירת אפליקציות ושירותי הענן. יתר ההכנסות של החברה עלו ב-62% ל-3.4 מיליארד דולר.

"יש בפנינו פוטנציאל עצום בתחומים האלה כמו גם בפיתוח המתמשך של זרם ההכנסות שאינו נובע מפרסום ביוטיוב", אמרה פורת בשיחה עם משקיעים.

תוצאות החברה התקבלו בוול סטריט עם תגובות מעורבות, והמניה ירדה במסחר שאחרי הסגירה ב-2.2% ל-838 דולר למניה. גוגל שילמה השנה מס בשיעור של 22%, לעומת 19% בשנה שעברה – מה שגרם לירידה ברווחיות.

"אם מסתכלים על הדברים חוץ מזה, העסקים כרגיל", אמר האנליסט ג'יימס וואנג מחברת ARK אינווסטמנט מנג'מנט. "הרווחיות לא נפגעה בעיסוק המרכזי".

בכירי החברה רומזים שהיא מתחילה לקצור את הפירות מההשקעה שלה בחומרה. פורת הדגישה את קו מוצרי הבית החכם של נסט שבבעלות החברה, ואמרה כי המכירות הכפילו את עצמן במהלך תקופת החגים שכוללת את בלאק פריידי וסייבר מאנדיי. לטענת מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, גם מוצרים נוספים של גוגל, כמו גוגל הום, הרמקול החכם של החברה, ומכשיר הסמארטפון פיקסל, נראו כמקורות הכנסה מבטיחים.

סך ההכנסות של החברה זינקו ברבעון הרביעי ב-22.2% בעיקר הודות לעלייה בהכנסות מפרסום משימוש בסמארטפונים ומצפייה ביוטיוב.

הרווח הנקי של אלפאבית עלה ברבעון הרביעי ל-5.33 מיליארד דולר, או 7.56 דולרים למניות מסוג קלאס A, B ו-C. ברבעון המקביל הגיעו רווחי גוגל ל-4.92 מיליארד דולר. ללא הוצאות חד פעמיות, הגיעו רווחי אלפאבית ל-9.36 דולרים למניה, מול תחזיות האנליסטים לרווח של 9.64 דולרים למניה.

קופת המזומנים של אלפאבית תפחה ברבעון הרביעי ל-86.3 מיליארד דולר, לעומת 73 מיליארד דולר בסוף 2015. קופת המזומנים השמנה של גוגל עשויה לאפשר לה לבצע בתקופה הקרובה רכישות אסטרטגיות חשובות להתפתחות החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker