חברת האבטחה הגדולה בעולם ביקשה הגנה מפני השר ארדן

השר האשים את חברת האבטחה הבריטית כי נכנעה לתנועת החרם כשמכרה את פעילותה בישראל; בתגובה פנתה G4S בדחיפות למשרד החוץ הבריטי בבקשה לנסות ללבן את הסוגיה עם ארדן

סוכנויות הידיעות

G4S הבריטית, חברת שירותי האבטחה הגדולה בעולם שמכרה בחודש שעבר את פעילותה בישראל לקרן פימי, ביקשה מממשלת בריטניה להתערב לטובתה לאחר שהשר לנושאים אסטרטגיים ולביטחון הפנים, גלעד ארדן, האשים את G4S בכניעה ללחץ תנועת החרם בעקבות החלטתה למכור את פעילות G4S ישראל.

כך עולה ממסמכים של משרד החוץ הבריטי שפורסמו על פי חוק חופש המידע, דיווח העיתון "פייננשל טיימס".  

G4S היתה נתונה בשנים האחרונות לביקורת גוברת סביב מעורבותה בהפעלת מתקנים ביטחוניים של ישראל בגדה המערבית, ובכלל זה אספקה ותחזוקה של ציוד סריקה של מחסומים צבאיים וניהול מערכות האבטחה של כלא עופר שבו כלואים עצירים פלסטינים.

בנוסף, התנועה הבינלאומית הקוראת לחרם על ישראל (BDS) פתחה בקמפיין נגד ענקית האבטחה בשל פעילותה בישראל.

מטה G4S בקראולי שבבריטניה
מטה G4S בבריטניהצילום: בלומברג

בקיץ 2014 פתח הרגולטור הבריטי האחראי על אכיפת הקווים המנחים לעסקים בתחום זכויות האדם בחקירה של פעילות G4S בישראל ובגדה המערבית, ובאסיפה השנתית של בעלי מניות החברה באותה השנה, הורחקו בכוח על ידי מאבטחים עשרות בני אדם שבאו למחות על הפרות זכויות אדם בהן מעורבת החברה ברחבי העולם.

ארדן תקף; G4S ביקשה סיוע מבריטניה

כאשר הודיעה G4S בשנה שעברה על כוונתה למכור את פעילותה בישראל, מסרה החברה כי המהלך נובע משיקולים מסחריים. אולם השר ארדן אמר אז בתגובה לעיתון "ג'רוזלם פוסט" כי מאחורי החלטת החברה הבריטית עמדו לחצים שהופעלו מצד פעילים פרו-פלסטינים.

זמן קצר לאחר פרסום דבריו של ארדן שיגרה G4S אי-מייל למשרד החוץ הבריטי בו ביקשה כי אנשי המשרד "ינסו ליצור קשר עם ארדן כדי לדון בנושא".

גלעד ארדן
גלעד ארדןצילום: אילן אסייג

"בעיקרו של דבר, המסר שלנו תואם לזה של ממשלת בריטניה - איננו תומכים בחרמות. כמו כן אנו מאשרים כי החלטתנו נבעה לחלוטין משיקולים מסחריים", נכתב במייל.

דוברת מטעם משרד החוץ הבריטי אמרה לפייננשל טיימס כי המשרד לא יצר קשר עם ממשלת ישראל בשם G4S.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker