בית המשפט העליון בבריטניה פסק: הברקזיט יוכרע בפרלמנט

בית המשפט העליון דחה את ערעור הממשלה וקבע ברוב של שמונה שופטים מול שלושה כי ההחלטה אם לעזוב את האיחוד האירופי תוכרע בפרלמנט ■ בית המשפט קבע כי סקוטלנד וצפון אירלנד אינן יכולות להצביע על הברקזיט

גרדיאן
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברקזיט
צילום: בלומברג

בית המשפט העליון בבריטניה פסק היום כי רק לפרלמנט יש את המנדט החוקי לאשר את יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. החלטת שופטי בית המשפט העליון הכריע את המאבק סביב סעיף 50 באמנת האיחוד האירופי. לפי סעיף זה כל חברה באיחוד יכולה לעזוב – בהתאם לדרישות החוקתיות במדינה. זוהי הגדרה מעורפלת, שמשאירה מקום לפרשנויות סותרות. בית המשפט דחה את הערעור שהגישה ממשלת בריטניה, לאחר שבנובמבר החליטו שופטי בבית המשפט העליון כי על הברקזיט דורש את אישור הפרלמנט.

11 שופטים דנו בערעור הממשלה, הפאנל הגדול ביותר של שופטים שדן במקרה אחד מאז הקמת בית המשפט ב-1876. הפאנל הגדול מעיד כי להחלטה חשיבות חוקתית ופוליטית גדולה. 8 שופטים מתוך ה-11 הצביעו בעד העברת ההחלטה בפרלמנט בטענה כי ההחלטה משנה את חוקי בריטניה ולכן מחויבת לעבור בפרלמנט. נשיא בית המשפט העליון בבריטניה דיוויד נויברגר אמר כי לממשלה יש את הכוח לשנות הסכמים, אך לא במקרה שהם משפיעים על אזרחי המדינה. השופטים קבעו פה אחד כי בתי המחוקקים בסקוטלנד וצפון אירלנד לא יוכלו להצביע על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

הצעת חוק ליישום סעיף 50 תעבור חמישה שלבים בכל אחד משני בתי הפרלמנט הבריטי. בכל שלב ישנה הצבעה, והמון הזדמנויות למתנגדי הברקזיט להציע תיקונים בחוק. שני בתי הפרלמנט חייבים להסכים על הנוסח הסופי של הצעת החוק.

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מתכוונת להציג הצעת חוק מקוצרת, שמטרתה לשמור על לוח הזמנים שקבעה מיי ליציאת בריטניה מהאיחוד ולמזער את האפשרות להתנגדויות בפרלמנט להצעה. החלטת השופטים כי סקוטלנד וצפון אירלנד אינן יכולות להצביע על הברקזיט מסייעת מעט למיי בגלל שסקוטלנד מתנגדת למהלך.  

ג'ינה מילר, האשה שהגישה את התביעה לבית המשפט העליון, אמרה לאחר ההחלטה כי כעת יש לפרלנט הזדמנות לעצב את הברקזיט. היא אמרה כי הברקזיט היא ההחלטה הגדולה ביותר בדורנו, וכי התביעה נועדה לדון בתהליך קבלת ההחלטות ולא בפוליטיקה.

ג'ינה מילר מחוץ לבית המשפט העליון בבריטניהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker