שר האוצר של בריטניה: בלייר אשם בברקזיט

פיליפ המונד אמר כי כשלונו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר לשלוט בכניסת מחפשי עבודה ממזרח אירופה לממלכה ב-2004, היא שתידלקה את האווירה הציבורית שהובילה לפרישה מהאיחוד האירופי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כשלונו של טוני בלייר לשלוט בזרימת עובדים ממזרח אירופה לבריטניה הוא שתידלק את האווירה הציבורית נגד הגירה שגררה את ההצבעה בעד פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי, אמר שר האוצר של בריטניה, פיליפ המונד.

בדברים שנשא בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, תקף שר האוצר במילים חריפות את מדיניות הדלת הפתוחה בה נקט ראש ממשלת בריטניה לשעבר לאחר הצטרפותן של שמונה מדינות קומוניסטיות לשעבר לאיחוד האירופי בשנת 2004.

בריטניה היתה אחת מתוך שלוש מדינות בלבד - לצד שוודיה ואירלנד - שהחליטו לא להגביל את זרימת מחפשי העבודה ממזרח אירופה, ולדברי המונד תוצאותיה של החלטה זו מורגשות עד ימינו.

שר האוצר אמר כי תמיכת הבריטים בברקזיט במשאל העם לא נבעה מהתנגדות לסחר חופשי וגלובליזציה כפי שקרה בבחירות לנשיאות ארה"ב.

צילום: רויטרס

"אבל מה שכן היה בבירור זה תחושות חזקות נגד הגירה בלתי מוגבלת. ואני מניח במפורש את האחריות לפתחו של ראש הממשלה בלייר אשר לא נקט בצעדים בעניין זה בבריטניה ב-2004", אמר המונד.

"בעוד שמדינות אחרות באירופה הצליחו לבצע בצורה חלקה את השינוי במעמד שמונה המדינות וחופש התנועה של אזרחיהן, בריטניה ספגה את מלוא עוצמת הנחשול ב-2004, אשר עורר רושם בציבור שטרם התפוגג עד היום".

המונד אמר כי בריטניה אינה מתנגדת להגירה וכי רק מיעוט בממלכה גורס כי יש לסגור את גבולותיה כליל.

"מאוד חשוב שהעם בריטי ישלוט בגבולות שלו, אבל מרבית הבריטים לא רוצים לנצל את השליטה הזו כדי לסגור את הגבולות, הם פשוט רוצים שהשליטה תהיה בידיהם", אמר.

שר האוצר אמר כי פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי ומהשוק המשותף אין משמעה כי לא תהיה יותר הגירה לממלכה. לדבריו, בריטניה עדיין רוצה למשוך עובדים מוכשרים ומיומנים אבל מעוניינת לשלוט בזרימתו של כוח עבודה בלתי מיומן וזול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker