קרדיט סוויס: נסיגה בגלובליזציה תביא לעלייה באי-שוויון

דו"ח חדש בוחן מה עלול לקרות אם הגלובליזציה תתחיל לסגת בעקבות אירועי 2016. המסקנות: האטה בצמיחה, אזורי השפעה חדשים וזעזועים תכופים בשווקים

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגינות נגד אי שוויון בארה"ב

ייתכן שהשנה שעברה - שכללה את ההחלטה של בריטניה לעזוב את האיחוד ואת בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב - תיזכר בהיסטוריה כשנה ש"שברה" את הגלובליזציה. כתוצאה מכך, השנה הקרובה עלולה להתאפיין בקוטביות ובירידה בסחר הגלובלי - כך קובע מכון המחקר של חברת השירותים הפיננסיים קרדיט סוויס.   

המחקר החדש, שפורסם לכבוד הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, מציין עשרה נושאים שאחריהם כדאי לעקוב בהקשר של שינויים במצב הגלובליזציה. החשוב מכולם, לפי הדו"ח, הוא מצב הסחר העולמי. מאחר ששני הסכמי הסחר הגדולים - ההסכם הטראנס-פסיפי בין ארה"ב למדינות אסיה וההסכם הטראנס-אטלנטי בין ארה"ב לאיחוד - לא הולכים לצאת לפועל בזמן הקרוב, ומאחר שעלולים לקרות דברים נוספים שיאיימו על הסחר הגלובלי, זהו המשתנה החשוב ביותר של בדיקת מצבה של הגלובליזציה.

נושא נוסף הוא חוב - המשמעות של ריבית אפסית או שלילית, נכתב בדו"ח, היא שהעולם יכול היה להתעלם מחובות. עכשיו הריביות בעולם מתחילות לעלות, וזה עלול להפעיל לחץ על חברות וממשלות.

הנושא הפוליטי החם ביותר הוא ככל הנראה הגירה. האיחוד האירופי צריך תוכנית שתהיה מוסכמת על כל המדינות החברות בו, כך שההגירה תפסיק להיות נושא כל כך שנוי במחלוקת, לפי הדו"ח.

בקרדיט סוויס טוענים כי בשבע השנים האחרונות השווקים ספגו ארבע תקופות של מיתון. השילוב של רמות החוב בסין, רווחיות תאגידית נמוכה והאצה בהתאוששות של כלכלת ארה"ב גורמים לכך שהמיתון הבא נמצא אולי מעבר לפינה. נושאים נוספים שעלולים להשפיע על הגלובליזציה הם עימות צבאי, מתקפת סייבר או החלטה שגויה של בנק מרכזי - שעלולה להצית תגובת שרשרת.  

הדו"ח משרטט שלושה תרחישים אפשריים. הראשון הוא שהגלובליזציה ממשיכה: יש צמיחה בסחר הגלובלי, הכסף זול והשווקים מזדעזעים לעתים קרובות, יש עלייה בכוחם של התאגידים הבינלאומיים. התרחיש השני הוא של עולם מקוטב: המסחר צומח בקצב אטי יותר, ובעיקר באופן אזורי, יש "דמוקרטיות מנוהלות" עם ממשלות לאומניות יותר. האי-שוויון עולה, יש יותר הגבלות על הגירה ונוצרים אזורי השפעה חדשים ומוסדות בינלאומיים חדשים ואקסקלוסיביים. הצמיחה הגלובלית אטית.

התרחיש השלישי הוא "סופה של הגלובליזציה": עלייה במכסים ובמחסומי הסחר, פיצול בשווקים הפיננסיים, עלייה בהתנגדות לתאגידים הבינלאומיים, צמיחה כלכלית אטית, זעזועים תכופים בעקבות חובות, אי שוויון, שינויי אקלים ובעיות גיאו-פוליטיות.

יו"ר קרדיט סוויס, אורס רונר, אומר כי "הגלובליזציה היתה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר על הכוחות הכלכליים בעשורים האחרונים. ב-2016 חזינו בשינויים שהביאו את הגלובליזציה למה שהיא כיום. מנקודת המבט של העסקים הבינלאומיים, הקצב המשתנה של השינויים החלים בסחר הגלובלי ותהליך הביזור הפוליטי, יהיו מאתגרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker