מייסד קרן הגידור הגדולה בעולם: "פופוליזם פוליטי משפיע על השווקים יותר מבנקים מרכזיים"

המיליארדר ריי דליו העריך בפאנל בפורום הכלכלי בדאבוס כי יתכן שהגלובליזציה הגיעה לסיומה ותוחלף על ידי לאומנות ופרוטקציוניזם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המיליארדר ריי דליו, מייסד ומנכ"ל קרן ברידג'ווטר, הנחשבת לקרן הגידור הגדולה בעולם, אמר כי להתגברות הפופוליזם הפוליטי בכלכלות המפותחות יש השפעה רבה יותר על השווקים מאשר לבנקים מרכזיים.

"פופוליזם מפחיד אותי. אני רוצה לומר זאת בפירוש - פופוליזם מפחיד אותי. הוא מהווה קיצוניות", אמר דליו בפאנל שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ.

"פופוליזם הוא לא רק האמונה שקיימים פערים בעושר, אלא גם תחושה שלא מייצגים אותי. זה עניין של לאומנות; זה עניין של השגת שליטה רבה יותר. זה עניין של קיטוב הולך וגובר - השמאל הולך יותר שמאלה, הימין הולך יותר ימינה - ודינמיקה מסוימת זו, הייתי אומר שזו השנה הראשונה שבה פופוליזם הפך לסוגיה החשובה ביותר מבחינה גלובלית", אמר.  

"הייתי אומר שבעבר היו אלו הבנקים המרכזיים, אבל בנקים מרכזיים כבר לא כל כך חשובים, וכעת הנושא מספר אחד מבחינה כלכלית - וגם בתור משתתף בשוק - הוא איך הפופוליזם יבוא לידי ביטוי בשנה-שנתיים הבאות", הוסיף.  

ריי דליו
ריו דליו, "היכולת האנושית גדולה מאוד"צילום: בלומברג

דליו, שהונו האישי מוערך בקרוב ל-16 מיליארד דולר, אמר עוד כי המצב בארה"ב ובאירופה מזכיר את המצב בשנות ה-30 של המאה הקודמת, אולם נזהר מלקבוע כי מדינות המערב נמצאות בדרכן לעלייה חוזרת של הפשיזם.

עם זאת, הוא כן רמז על כך כאשר הזכיר בדבריו את יואי לונג, המושל הפופוליסט של מדינת לואיזיאנה אשר נורה למוות על ידי מתנקש לאחר שהודיע על כוונתו להתמודד לנשיאות ארה"ב בשנת 1935. לונג היה ידוע בתמיכתו בחלוקה מחדש של העושר.

"פופוליזם איננו רק האמונה שקיים פער בעושר, אם כי פער העושר כעת הוא הרחב ביותר מאז שנות ה-30", אמר דליו. "בשנות ה-30 כמעט כל הממשלות היו פופוליסטיות. כך שפופוליזם בעצם הגדרתו הוא לאומני ופרוטקציוניסטי. וזה גם עניין של ערכים. יש תחושה של איום; ארצי מאבדת את ערכיה מול האינטרנציונליזם", הוסיף.

"כל מדינה בשנות ה-30 הפכה בסופו של דבר ליותר קיצונית. ברני סנדרס היה יואי לונג", המשיך מייסד קרן ברידג'ווטר. "יתכן שהגענו לנקודת הסיום של הגלובליזציה, וכעת שבים ומתחזקים הפרובינציאליות והלאומיות".

ברני סנדרס
ברני סנדרס: יואי לונג בן זמננו?צילום: William Thomas Cain / Getty Imag

"אם מביטים על היסודות הללו, הם חזרו על עצמם לאורך זמן. וזה לא רק עניין של פערי הכנסות", אמר דליו.

קרן ברידג'ווטר מנהלת נכסים בהיקף של 150 מיליארד דולר, סכום שהופך אותה לקרן הגידור הידועה הגדולה ביותר בעולם. הקרן רכשה לעצמה בעשור החולף מוניטין כאחת מקרנות הגידור המצליחות ביותר בעולם, בזכות תשואות גבוהות שהשיגה למשקיעים, ולאחר שצפתה את המשבר הפיננסי העולמי והזהירה את לקוחותיה בשנת 2007 מפני המפולת הצפויה בשווקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker