סוכנויות הידיעות

שרמן נטוורקס, הבעלים של תוכנת קאזה הפופולרית, יישבה את כל התביעות נגדה שהגישו חברות התקליטים, בתשלום פיצויים של 100 מיליון דולר. קאזה היתה תוכנה לשיתוף קבצים אשר איפשרה למיליוני משתמשים להחליף ביניהם קבצי מוסיקה, תוך הפרת זכויות יוצרים. בעקבות הפשרה תהפוך קאזה לשירות חוקי להורדת קבצים.

יישוב התביעות מסיים בזאת את הקרבות המשפטיים של החברה בכל העולם. החברה נאבקה בסדרה של תביעות, ונציג איגוד תעשיית התקליטים של אמריקה אמר כי שירותי השיתוף המבוססים על גניבת קבצים מוצאים מחוץ לחוק ומתמוטטים.

בשנה האחרונה הורדו באינטרנט באופן בלתי חוקי 20 מיליארד קבצי מוסיקה. ברזיל וקנדה הן הארצות שבהן מתבצעת הורדה בלתי חוקית בהיקפים הגדולים ביותר. מחקרים מראים שמכירת דיסקים מזויפים מגיעה להיקפים של 4.5 מיליארד דולר בשנה בעולם, וכי סין היא היצרנית הגדולה ביותר של העותקים הפיראטיים. מחזור המכירות של שוק ההורדות החוקיות של קבצי מוסיקה הגיע ל-1.1 מיליארד דולר בעולם בשנת 2005.

הורדת הקבצים הבלתי חוקית נחשבת לאחד הגורמים לירידה במכירות תקליטים בעולם, לדברי חברות התקליטים, אם כי היקפי ההורדות עולים בהרבה על הירידה במכירות התקליטים, וגורמים נוספים מצטרפים לקשייה של התעשייה, כמו היעדר להיטים ומחירי גבוהים של הדיסקים.

הסכום ששילמה קאזה כפיצויים שקול למחצית מהמחזור השנתי של הורדות מוזיקה חוקיות באינטרנט באירופה, לדברי אנליסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker