30 שנות כישלון

למה טראמפ לא הצליח לעשות אפילו עסקה אחת עם הרוסים

טראמפ נכשל שוב ושוב בניסיונותיו להרים פרויקטים ברוסיה, מלבד מכירת זכויות האירוח למיס יוניברס במוסקווה אולם יצר קשרים הדוקים, לדבריו, עם אנשי שלטון, צבא ואוליגרכים; "אני מבין את הרוסים יותר טוב מכולם"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דונלד טראמפ במסיבה שנערכה לאחר תחרות מיס יוניברס במוסקבה, ב-2013
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יחסו החמים של דונלד טראמפ לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כפי שמשתקף בציוצים ונאומים, ומסקנתם של שירותי הביון של ארה"ב כי מוסקווה סייעה לבחירתו של טראמפ מיקדו תשומת לב באינטרסים העסקיים של טראמפ ברוסיה. "אין לי עסקים עם רוסיה", אמר טראמפ בשבוע שעבר. "אין לי שום עסקות שיכולות להתרחש ברוסיה כי התרחקנו מהם".

ואכן, עד עצם כניסתו של טראמפ למרוץ לנשיאות, כל עסקת נדל"ן שניסה לפתח ברוסיה נכשלה. אבל זה לא שהוא לא ניסה. טראמפ החל כבר ב-1987 להרים פרויקטי בנייה ברוסיה. הוא ניסה להקים מלון ב-1987, ביקש לרשום את הסימן הרשום שלו ב-1996. ילדיו ושותפיו העסקיים חזרו וביקרו במוסקווה בחיפוש אחר מיזמים משותפים עם קבלנים ופקידי ממשל.

במהלך נסיעה ב-2006, פליקס סאטר, מהגר רוסי לארה"ב, שניסה לתווך בבניית מגדל על שם טראמפ במוסקווה, ביקר בעיר עם דונלד ג'וניור ואיוונקה טראמפ, בניסיון לפגוש שותפים פוטנציאליים.

ב-2013 טראמפ עצמו ביקר במוסקווה – הוא מכר לקבלנים רוסיים את הזכויות לארח את תחרות מיס יוניברס באותה שנה, והשתמש בביקור כהזדמנות לדון בעסקות נדל"ן. הוא צייץ אז בטוויטר : "טראמפ טאואר במוסקווה – הבא בתור".

עם פתיחתו של השוק הרוסי לאחר נפילת ברית המועצת, טראמפ ושותפיו חיזרו אחר משקיעים רוסיים עם כיסים עמוקים, שרכשו ממנו דירות במגדלי טראמפ בניו יורק ופלורידה. הוא התפאר בעסקות בריאיון ב-2014: "אני מכיר את הרוסים יותר טוב מכולם", אמר לביוגרף מייקל ד'אנטוניו, שהעביר את תעתיקי השיחות שלא פורסמו ל"ניו יורק טיימס".

סימון רוסיה כמטרה לעסקות נהפך לחלק מאסטרטגיה להרחיב את מותג טראמפ בעולם. באמצע שנות ה-90 החל טראמפ למכור את שמו למגדלי מלונות, דירות ומשרדים, במקום לבנות או להשקיע בעצמו. שמו משך אנשים במיוחד בכלכלות מתפתחות, שבהן העשירים החדשים רצו קמצוץ מאבק הכוכבים שנקשר בשמו.

טראמפ הצליח לחתום על עסקות בפיליפינים, הודו ומדינות רבות, אולם ברוסיה הוא התקשה לעשות כן. ב-2008 בנו דונלד ג'וניור שיבח את ההזדמנויות ברוסיה, אולם הודה כי מדובר ב'מקום מפחיד' לעשות עסקים בגלל השחיתות והסיבוכים המשפטיים. "יש עניין של 'האם אי פעם אראה את כספי בחזרה, והאם אני יכול לבטוח באנשים שאני חותם על עסקה איתם"? אמר בכנס נדלן במנהטן ב-2008. עם זאת  אמר כי הוא מעדיף את מוסקווה על כל עיר אחרת בעולם, וכי ביקר ברוסיה שש פעמים ב-18 חודשים.

סאטר אמר כי רשתות המלונות האמריקאיות שפעלו במוסקווה עבדו שם באופן עצמאי ולא עם שותפים. טראמפ, לעומת זאת, חיפש פרויקטים שבהם יקבל אחוז מהמכירות, והרוסים לא אהבו את המודל הזה.

למרות זאת, טראמפ אומר כי יצר קשרים עם בעלי השררה שם. "סוף השבוע שלי במוסקווה", אמר טראמפ על הנסיעה שלו ב-2013, "הייתי עם בכירים, אוליגרכים וגנרלים, ואנשי ממשל. אני לא יכול לפרט יותר, אבל פגשתי את האנשים הכי בכירים, והיחסים שלי איתם יוצאים מן הכלל".

העניין של טראמפ ברוסיה, אמר אלן גרטן, היועץ המשפטי הראשי של ארגון טראמפ, לא שונה מזה שיש לו בשאר השווקים המתעוררים שבהם חקר מיזמים אפשריים.

טראמפ בחן את הפוטנציאל להקמת מגדל במוסקווה במשך עשור. הוא דן בכך עם פקידי ממשל החל בזה של מיכאיל גורבצ'ב, עימו נפגש לראשונה בוושינגטון ב1987, ועד איש הצבא אלכנסדר לבד. הפרויקט מעולם לא התגשם, אבל בשנות ה-90 כבר נהפך טראמפ לשם דבר ברוסיה. במוסקווה היתה פריחת נדלן שהפכה אותה לעיר מודרנית.

ראש העיר דאז, יורי לוזקוב, אמר כי הוא נפגש עם טראמפ והראה לו תוכניות למרכז קניות ענק תת קרקעי ליד שערי הקרמלין. טראמפ הציע לקשר אותו למטרו. כיום, המבקרים במרכז אוכטני ריאד עוברים ישירות מהמטרו לחנות קלווין קליין בלי לצאת אל הקור.

בשנים שלאחר מכן התחזקו קשריו של טראמפ ברוסיה דרך חוג שותפים בקנדה ובארה"ב שהיה להם קשר לאזור. ביניהם תאופיק עריף, קזחי במקור, שהקים קבוצת נדלן בשם ביירוק גרופ, וסאטר, שותף בחברה שהיגר לניו יורק כילד. ביירוק היתה שותפה של טראמפ בפיתוח מגדלים ברחבי ארה"ב, וחיפשה עבורו עסקות ברוסיה ומדינות אחרות.

טראמפ המשיך לעבור עם סאטר גם לאחר שנחשף כי סאטר היה מעורב בהונאת מניות ביחד עם אנשי מאפיה ידועים ופושעים רוסיים; סאטר הודה באשמה ושימש כמודיע ממשלתי.

ב-2007  דן טראמפ בעסקה להקים מלון טראמפ אינרנשונל במוסקווה. הוא העיד על העסקה בתביעת דיבה נגד העיתונאי טים אובריאן, ואמר כי התבטלה בגלל שאובריאן כתב ספר שטען כי טראמפ שווה הרבה פחות כסף משהוא טען.

מותג טראמפ כן הופיע ברוסיה לבסוף, אבל לא בעסקת נדלן גדולה כפי שרצה טראמפ. טראמפ סופר פרימיום וודקה, עם בקבוקים המעוטרים בזהב 24 קאראט, זכתה לביקוש גדול בין 2007-2009, ואז דעכה.

הוא ניסה ונכשל בהפקת תוכנית ריאליטי בסנט פטרסבורג ב-2008 בכיכובו של איש אמנויות לחימה רוסי. בינתיים רשם ברוסיה את הסימנים המסחריים טראמפ, טראמפ טאואר, טראמפ אינטרנשונל הוטל אנד טאואר וטראמפ הום.

הניסיון שלו ב-2013 עם מיס יוניברס היה היחידי שהצליח - בקו הרקיע של מוסקווה שמו של טראמפ עדיין לא מתנוסס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker