מועדון ההון שלטון של דרום קוריאה: מנכ"ל סמסונג למעצר

דרום קוריאה מינתה חוקר מיוחד לפרשייה שהובילה להדחת הנשיאה שכבר ביקש להוציא צו מעצר למנכ"ל בפועל של סמסונג בחדש שהעביר שוחד לחברתה של הנשיאה

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

החוקר המיוחד שמינתה דרום קוריאה כדי לחקור את פרשת השחיתות במדינה ביקש להוציא צו מעצר נגד המנכ"ל בפועל של סמסונג, הקונגלומרט הגדול במדינה, בחשד לתשלום שוחד של מיליוני דולרים לחברה של הנשיאה פאק גון-הייה.

בשבוע שעבר נחקר המנכ"ל בפועל של סמסונג, לי ג'ה יונג במשך 22 שעות רצופות בחשד למעורבות בשערוריית השחיתות שגרמה לפרלמנט בדרום קוריאה להצביע בחודש שעבר על הדחת הנשיאה פאק.

לי ג'יי-יון, סגן יו"ר סמסונג ויורש החברה
לי ג'יי-יון, סגן יו"ר סמסונג ויורש החברהצילום: אי-פי

במשרדו של התובע המיוחד טוענים כי לי שילם שוחד כולל בסכום של 43 מיליארד וון (36.42 מיליון דולר) לארגון שמקושר לצ'וי סון-סיל, חברתה של הנשיאה שעומדת במרכז השערורייה, כדי להבטיח את אישו המיזוג בין שתי חברות אחריות של סמסונג ב-2015 – מה שהיה מבטיח למשפחת לי את המשך השליטה בחברה.

לי בן ה-48 נהפך למנכ"ל בפועל של החברה אחרי שאביו, לי קון-הי, סיים לעבוד בחברה באופן מעשי אחרי שלקה בהתקף לב ב-2014. מבקשת המעצר עולה גם כי לי הבן מואשם גם במעילה ובעדות שקר.

"משרד התובע המיוחד, בבואו לדון בחלטה על בקשת המעצר, סבור שבעוד שמצבה הכלכלי של המדינה חשוב, יש עדיפות לעשיית צדק", נכתב בהודעת דובר משרד החוקר המיוחד.

לחוקרים יש ראיות שמהן עולה לכאורה שפאק וצ'וי התחלקו ברווחים שהתקבלו מתשלומי שוחד, אמר הדובר מבלי שפירט.

ביום רביעי צפוי להופיע לי בפני בית משפט של המחוז המרכזי בסיאול, שבו יוחלט אם לקבל את הבקשה לעצור אותו.

סמסונג, שהחברות שבבעלותה מכניסות בכל שנה 230 מיליארד דולר, אחראית לכ-17% מכלכלת דרום קוריאה. החברה דוחה את האשמות השוחד נגד לי. "קשה להבין את ההחלטה של התובע המיוחד", אמרה החברה שהודעה שפורסמה מטעמה.

החוקרים בוחנים אם יש קשר בין התרומות שהעבירה סמסונג לארגונים המקושרים לצ'וי לבין ההחלטה לאשר את המיזוג השערורייתית בין סמסונג C&T לחברה האחות צ'ייל אינדסטריז.

סמסונג הודתה בכך שתרמה כספים לארגונים של צ'וי, אבל דחתה מכל וכל את ההאשמות כי התרומות שימוש תמריץ לאישור המיזוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker