האם מאגרי הגז יוכלו להפוך את אויבי ישראל לידידיה?

ישראל הופכת למעצמת גז אזורית אחרי שנים של עיכובים ופיתוח המאגרים, אולם האם הדבר יוכל לסייע לחולל תפנית חיובית עם שכנותיה?

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח מעל מאגר לוויתןצילום: אלבטרוס
ניו יורק טיימס

אחרי שנים של עיכובים, ישראל דוחפת קדימה אסטרטגיה שאפתנית לניצול מאגרי הגז הטבעי שלה שתוכל לחולל תפנית בכלכלתה ובתקווה גם במעמדה במזרח התיכון העוין.

אם הכול ילך לפי התכנית, ישראל לא רק תהפוך למדינה עצמאית מבחינת אנרגיה, אלא גם תספק גז לשכנותיה - סיבה חדשה עבורן להיות ידידותיות כלפיה.

אין ערובה לכך שכל ילך לפי התוכנית, כמובן. ישראל התקשתה במשך שנים לגבש רגולציה שתנהל את מאגר העושר החדש, ולחברות האנרגיה הבינלאומיות שישראל מחזרת אחריהן יש אפשרויות אחרות בשוק גלובלי מתפתח. מה גם שעידן פוליטי חדש שנפתח כעת עם נשיאות טראמפ, הנוקט עמדה פרו-ישראלית ומעודד מדיניות נחושה של ישראל בירושלים ובגדה המערבית, יכול להצית עימותים חדשים עם המדינות השכנות ולשבש שותפויות בתחום הגז.

״אנחנו בעיצומה של מהפכה״, אומר נתי בירנבוים, בעלי חברת היעוץ תמוז המספקת שירותי ייעוץ במכרז הגז הנוכחי. ״אם היינו מדברים לפני 10 שנים, 15 שנים, והייתי אומר שישראל תמצא מאגרי גז גדולים ותהיה עצמאית כמעט לחלוטין בכל הקשור לאנרגיה, היו אומרים שאני משוגע. היינו ארץ זבת חלב ודבש, אבל את הנפט השארנו לשכנותינו״.

צילום: עופר וקנין

ועדיין, בירנבוים מציע להיזהר בנוגע לפוטנציאל שינוי היחסים עם השכנות. למצרים יש מאגרי גז גדולים משלה. ״זה לא ישנה את חוקי המשחק״ עם קהיר, ונדמה שטורקיה מתקרבת לרוסיה. ״אני לא חושב שאנחנו יכולים להתחרות עם חברה כמו גזפרום״, אמר, בהתייחס לענקית הגז הרוסית. ״אני לא חושב שממשלת טורקיה מחכה לנו בזרועות פתוחות״.

טורקיה סירבה לחתום על הסכם גז עם ישראל, אבל ירדן חתמה. בספטמבר, הממלכה סיכמה על רכישת גז טבעי בסכום של 10 מיליארד דולר ב-15 השנים הקרובות, מה שיספק לה 40% מהחשמל שהיא צורכת. מפגינים בירדן יצאו לרחובות לאחרונה במחאה על מה שהם מגדירים ״קשירה של הממלכה לישות הציונית״. לעת עתה, ירדן הודפת את הלחצים.

מעבר לגיאו-פוליטיקה יש מורכבויות של השוק. כשמאגרי הגז הטבעי נמצאים בשפע רב יותר והמחירים נופלים, ישראל עשויה להתקשות במשיכת השקעות בינלאומיות אם היא מעוניינת להצעיד את מגזר האנרגיה שלה לשלב הבא. 

״משקיעים לא מתדפקים על הדלתות של אף מדינה כפי שהם עשו בעשור שעבר, וכדי למשוך השקעות מדינות חייבות להיות תחרותיות משום שחברות יוכלו להיות מאוד בררניות בעולם של מחירים זולים יותר ועודף בהיצע״, אמר דניאל ירגין, סגן יו״ר IHS מרקיט, חברת ייעוץ אנרגיה בוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker