כלכלת גרמניה צמחה ב-1.9% - הקצב המהיר בחמש שנים

התמ"ג בגרמניה ב-2016 עלה על רקע הירידה באבטלה והריביות הנמוכות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אחרי נאומה לרגל השנה החדשה, היום
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אחרי נאומה לרגל השנה החדשה, היוםצילום: POOL/רויטרס

כלכלת גרמניה צמחה ב-2016 בקצב המהיר ביותר זה חמש שנים, מעבר לציפיות האנליסטים, על רקע הירידה באבטלה והריביות הנמוכות שעודדו את הצריכה.

התמ"ג עלה ב-1.9% ב-2016 לעומת 1.7% ב-2015, מסר המשרד הפדרלי לסטטיסטיקה בברלין. האנליסטים ציפו לעלייה של 1.8% ב-2016. לממשלת גרמניה עודף תקציבי ששקול ל-0.6% מהתמ"ג ב-2016.

גרמניה, מנוע הצמיחה של גוש היורו, היא הכלכלה הראשונה מבין המדינות המפותחות שמספקת נתונים לגבי 2016. הנתונים מעידים כי הצמיחה עלתה חדות ברבעון הרביעי של 2016, על רקע נתוני שיא בתעסוקה, שיפור בביטחון העסקים ותוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה. כל אלו מעלים את הציפיות ל-2017, למרות הסיכונים הטמונים בבחירות שייערכו באירופה השנה ובברקזיט.

"מנוע הצמיחה העיקרי ב-2016 היו הצריכה הפרטית והממשלתית, וכן התחזקות ענף הבנייה", אומר קרסטן ברזסקי, כלכלן בבנק ING  בפרנקפורט. "הביקוש המקומי הוא הסיפור המרכזי בנתוני התמ"ג".

הוצאות הצרכנים עלו ב-2% בשנה האחרונה וההוצאה הממשלתית עלתה ב-4.2%, לפי משרד הסטטיסטיקה. ההשקעות עלו ב-1.7%, והבניה עלתה ב-3.1%. היצוא עלה ב-2.5% והיבוא עלה ב-3.4% לעומת 2015.

מנועי הצמיחה

הצריכה של משקי הבית הרוויחה מירידה באבטלה לרמה הנמוכה ביותר מאז איחוד גרמניה, לפני יותר מ-25 שנה. ההוצאה הממשלתית עלתה בשל עלויות הטיפול במיליון פליטים שהגיעו לגרמניה מסוריה ומעיראק. הצרכנים ייאלצו להתמודד בחודשים הקרובים עם עליית האינפלציה. המחירים כבר עולים בקצב המהיר ביותר זה שלוש שנים.       

90% מהחברות בגרמניה אינן רואות כעת השפעה חזקה של הברקזיט, אך לכך מצטרף אירוע נוסף - הבחירות הכלליות בגרמניה - שיעמידו את מפלגתה של מרקל מול תנועה הפופוליסטים המתחזקת ויוסיפו לאי הוודאות במדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker