"הוא עוד יעשה שלום במזה"ת": התסבוכת הגדולה של איש סודו וחתנו של טראמפ

ג'ארד קושנר, חתנו ואיש סודו של טראמפ, לכוד ברשת של ניגודי עניינים: מצד אחד הוא עושה עסקים עם הסינים, ובמקביל מנהל את מדיניות החוץ של טראמפ

ניו יורק טיימס
סוזן קרייג, ג'ו בקר וג'סי דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בניו יורק, ביולי
ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ בניו יורק, ביוליצילום: רויטרס

בליל ה-16 בנובמבר התאספו מנהלים בכירים בחדר פרטי במסעדת לה שין במלון וולדורף אסטוריה במנהטן. על השולחן היו מעדנים סינים ובקבוקי שאטו לאפיט רוטשילד ב-2,100 דולר. בצד אחד של השולחן ישב וו שיאוהוי, יו"ר הבעלים של הוולדורף, אנבאנג אינשורנס, ענקית פיננסים סינית עם נכסים של 285 מיליארד דולר ומבנה בעלות מסתורי. סמוך לו ישב ג'ארד קושנר, משקיע נדל"ן מניו יורק וחתנו של דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר של ארה"ב.

וו וקושנר, שנשוי לבתו של טראמפ, איוונקה, והוא גם אחד מיועציו הקרובים, התקרבו להסכם על מיזם משותף במנהטן: פיתוחו מחדש של בניין מספר 666 בשדירה החמישית. אנבאנג, עם קשרים קרובים לממשל הסיני, נתקלה בקשיים בניסיונות הרכישה של נדל"ן אמריקאי תחת ממשל אובמה, אולם לפי מקורות יודעי דבר וו הרים כוס לכבודו של טראמפ והכריז על רצונו לפגוש את הנשיא הנבחר. הוא אמר כי בחירתו של טראמפ תיטיב עם עולם העסקים הגלובליים.

הפגישה בין הסינים לקושנר, שנמצא בדרכו לתפקיד משלו בבית הלבן, חושפת את עסקי קושנר קומפניס, ואת התסבוכת האתית שבה יצטרך קושנר לנווט בזמן שהוא מייעץ לחותנו על מדיניות שיכולה להשפיע על רווחיו האישיים.

משפחת קושנר, בניגוד לאימפריה של טראמפ שעברה מנדל"ן לעסקי שיווק המותג, היא עדיין משקיעה גדולה בנדל"ן. בעשור האחרון השתתפה החברה ברכישת נכסים בשווי 7 מיליארד דולר, חלקם במימון של כסף זר שמקורו עלום, ומוסדות פיננסיים שבקרוב יהיה טראמפ אחראי על הפיקוח עליהם.

המגעים עם אנבנג החלו חודשים לפני בחירתו של טראמפ. קושנר, שסירב להתראיין, גייס את פירמת וילמרהייל כדי שתייעץ לו בנוגע לדרישות הפדרליות בענייני אתיקה טרם הצטרפותו כיועץ לנשיא בבית הלבן. עורכי הדין הסיקו כי חוק פדרלי נגד נפוטיזם לא חל על קושנר כיוון שהבית הלבן אינו נחשב לסוכנות ממשלתית.

כדי למנוע ניגודי עניינים, יידרש קושנר לחשוף את ענייניו הפיננסיים. בניגוד לטראמפ שכנשיא פטור מחוקי ניגוד עניינים, הוא יצטרך להימנע ממעורבות בהחלטות שיש בהן "השפעה ישירה וצפויה" על ענייניו הפיננסיים. ג'יימי גורליק ממשרד עו"ד וילמרהייל, שעבדה בממשל קלינטון, אמרה כי קושנר ינקוט צעדים משמעותיים להרחיק עצמו מהעסק המשפחתי. הוא יתפטר מתפקיד המנכ"ל, וימכור נכסים בהיקף גדול. לדברי ריסה הלר, הדוברת של קושנר, הוא ימכור את חלקו במיזם השדירה החמישית 666. לקושנר יש גם אחזקות דרך קרן השקעות פרטיות של המשפחה עם אחיו ג'ושוע.

וו שיאהואי יו"ר אנבנג
וו שיאהואי יו"ר אנבנגצילום: DIDIER LEBRUN / BELGA/AFP

קושנר, בן 36 השבוע, מצטייר כאחד האנשים החזקים ביותר בסביבתו של טראמפ. הוא כבר מעורב בהתוויית המדיניות, החלטות אישיות ותיווך עם מנהיגים זרים, הבית הלבן וטראמפ. אין פלא שחברות כגון אנבנג סבורות שיש הזדמנות בעסקים אתו. קושנר שיחק תפקיד משמעותי בשיכנועו של טראמפ לגייס את גארי קוהן, נשיא גולדמן סאקס, כיועצו הכלכלי הראשי, למרות שטראמפ סימן את גולדמן סאקס כאויב העם במסע הבחירות. גולדמן סאקס הילווה כסף לחברה של משפחת קושנר, ומשקיע בחברת טכנולוגיית נדל"ן שהקים קושנר עם אחיו.

טראמפ אמר גם כי קושנר האורתודוקסי ימלא תפקיד מרכזי בתיווך עם ישראל. "הוא כל כך מוכשר שהוא יכול לעשות שלום במזרח התיכון", תיאר אותו. החברה של קושנר קיבלה מספר הלוואות מבנק הפועלים בישראל – שנחקר על ידי משרד המשפטים בחשד כי סייע לאמריקאים עשירים להעלים מסים.

למרות היעדר ניסיון ביחסי חוץ, קושנר מסתמן כדמות מפתח ברגע קריטי ביחסים הדיפלומטיים המורכבים ביותר של ארה"ב. השפעתו בתחום גדולה כל כך שאנשי צוות המעבר הודיעו לבית הלבן כי ענייני מדיניות חוץ צריכים לעבור לטראמפ דרכו, אמר מקור יודע דבר. כך למשל, תרעומתה של סין בעקבות השיחה של טראמפ עם נשיאת טייוואן הועברה מהבית הלבן אל קושנר, למרות שיש לו, כאמור, אינטרסים בסין.

מתיו סנדרסון, מומחה לניגודי עניינים ולשעבר יועץ משפטי של הקמפיין של ראנד פול, אמר כי "העסקה עם אנבאנג אולי אינה בלתי חוקית, אולם היא יוצרת מראית עין לפיה יישות זרה משתמשת בעסקיו של קושנר כדי להשפיע על מדיניות ארה"ב".

עסקים משפחתיים

אביו של ג'ארד, צ'רלס קושנר, ניהל בשנות ה-80 את עסקי הבנייה שירש מאביו, ניצול שואה מפולין. הוא צבר נדל"ן במיליארד דולר, והיה תורם מוביל למפלגה הדמוקרטית. מאבק משפחתי טילטל את החברה שהקים, ובתום משפט ממושך, בשנת 2005, נגזרו על צ'רלס שנתיים מאסר על העלמת מס, שיבוש חקירה ותרומות לא חוקיות. בשלב מסוים, המאבק היה כל כך מכוער, שצ'רלס שכר פרוצה כדי לפתות את גיסו, צילם את המפגש ושלח את הסרט לאחותו.

גורד השחקים מספר 666 בשדירה החמישית, ניו יורק
גורד השחקים מספר 666 בשדירה החמישית, ניו יורקצילום: David Shankbone

ג'ארד, בן 23 באותה עת, היה בוגר הרווארד, והמשיך לתואר שני במינהל עסקים ומשפטים באוניברסיטת ניו יורק. הוא קנה ב-2006 את העיתון "ניו יורק אובזרבר", הידוע בסיקור האליטה העירונית ובהשפעתו הרבה. הוא התמנה כמנכ"ל החברה המשפחתית ב-2008, והרחיב את עסקיה למנהטן. אביו שוחרר באוגוסט 2006 וחזר לחברה, שם הוא עובד עד היום. העסקה הגדולה ביותר של משפחת קושנר היתה רכישת גורד השחקים מספר 666 בשדירה החמישית תמורת 1.8 מיליארד דולר – המחיר הגבוה ביותר לבניין משרדים בארה"ב, ופי 3 ממה ששילם המוכר שש שנים קודם לכן. באותו זמן בערך הכיר קושנר את איוונקה טראמפ. הצהובונים חגגו וכינו את הזוג J-Vanka.

שנה לאחר העסקה פרץ המשבר הפיננסי, וקושנר קומפניס התקשתה לפרוע את ההלוואה שלה. לעזרתה נחלצה קרן ההשקעות הפרטיות קרלייל, עם וורנדו ריל טראסט, שהיתה שותפה של טראמפ; וחברת אינדיטקס, הבעלים של זארה. בסופו של דבר, חברת קושנר שרדה, ומאז 2012 נמצאת במסע רכישות - 120 נכסים, רובם מסחריים-מגורים מעורבים בניו יורק ובניו ג'רזי, לפי נתוני ריל קפיטל אנליטיקס. אחת העסקות היתה רכישת המטה של עדי יהווה ליד גשר ברוקלין ב-340 מיליון דולר ו-345 מיליון דולר לקרקע לא בנויה בסמוך. כמו כן, קנתה החברה כמה קומות בבניין הישן של "ניו יורק טיימס" ב-295 מיליון דולר ב-2015 מידי לב לבייב.

החברה מתחילה להתפשט ברחבי ארה"ב - פילדלפיה, בולטימור, טולידו (אוהיו) וקנזס סיטי. בשיקגו היא הבעלים של הבניין שבו המטה המערב תיכוני של AT&T. בסך הכל, יש לה 20 אלף דירות ומשרדים בשטח של כ-1.5 מיליון מ"ר.

משקיעים ונושים

ג'ראד קושנר ואביו צ'ארלס ב-2012
ג'ראד קושנר ואביו צ'ארלס ב-2012צילום: Patrick McMullan

המלווים של קושנר קומפניס כוללים ענקי השקעות פרטיות כבלקסטון, הבנק הצרפתי נטיקסיס, גולדמן סאקס ודויטשה בנק. העסקים של המשפחה התרחבו מעבר לנדל"ן, לוול סטריט, שירותי בריאות וטכנולוגיה. יש לו השקעה לא ישירה בחברת ההון סיכון ת'רייב קפיטל (Thrive Capital), ששוויה 1.5 מיליארד דולר ומנוהלת על ידי אחיו ג'ושוע. החברה השקיעה יותר ממאה השקעות בתריסרי חברות בארה"ב ובעולם. בהן נמצאת חברת ביטוח הבריאות אוסקר שהוקמה ב-2012 בעקבות רפורמת הבריאות של אובמה, אותה טראמפ הבטיח לבטל. בין המשקיעים של אוסקר נמצא המיליארדר ההונג קונגי לי קאשינג, וחברת הביטוח הסינית פינג אם אינשורנס, שלה קשרים הדוקים לראש הממשלה לשעבר של סין ון ג'יאבאו.

משקיעים בפרויקט אחר של האחים קושנר כוללים את מיליארדר הטכנולוגיה הרוסי יורי מילנר והמייסד הסיני של עליבאבא ג'ק מא. הפרויקט, קאדר, הוא חברת נדל"ן טכנולוגית שהם הקימו ביחד עם חבר. גולדמן סאקס מושקע בה וגם באוסקר.

אולם מקור הכסף שמאחורי השקעות הנדל"ן של קושנר עדיין לוט בערפל. באתר החברה רשומות עשרות חברות שותפות, אולם שמות האנשים שמאחוריהן לא ידוע. אחד הפרויקטים החדשים של קושנר – מגדל דירות ממותג בשם טראמפ שנפתח בנובמבר בג'רזי סיטי – קיבל כמעט רבע מהמימון, 50 מיליון דולר, ממשקיעים סיניים ששמם לא נמסר.

המשקיעים נהנים מתוכנית פדרלית שמעניקה אשרות עבודה לשנתיים במסלול לתושבות קבע בתמורה להשקעות של 500 אלף דולר. התוכנית, EB-5, פופולרית בקרב אנשי נדל"ן כאמצעי למימון זול; בשנת הכספים 2015 הוציא משרד החוץ 9,764 אשרות כאלו, רובן לסינים.

תוכנית האשרות עומדת לאישור מחדש על ידי הקונגרס באופן תקופתי. היא ספגה ביקורת ממשרד הנשיאה באחריות של הממשלה, שטען כי אין מספיק בדיקות רקע ובקרות נגד ניצול לרעה שלה, ומימון ממקור מפוקפק. מועמד אחד, התגלה, השקיע כסף שהיה קשור לבתי בושת בסין.

אנבנג – עוד סיבה לדאגה

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנר
הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנרצילום: Mike Segar

ב-2015 החל קושנר לרקום תוכניות גדולות עבור הפרויקט בשדירה החמישית. האדריכלית הידועה זאהה חדיד התבקשה לעצב אותו מחדש, אולם לקושנר היו חובות גדולים.

אנבאנג, שהחלה דרכה כחברת ביטוח רכב ב-2004, והשקיעה רבות בנדל"ן אמריקאי, סבלה מבעיות משלה – מבנה בעלות מסובך שעורר חששות בוול סטריט ובוושינגטון. לפי המידע שבידינו, היא נמצאת בבעלות כמה עשרות חברות, שמוחזקות על ידי חברות קש שנשלטות על ידי כמאה אנשים, רבים מהם עם קשרים במחוז בסין שבו מתגורר וו. עושרו והשפעתו החלו כשנישא לז'ו רן, נכדתו של דנג שיאופינג, המנהיג שפיתח את סין לאחר הכאוס ש'ל עידן מאו. וו קשור בעסקים לבנו של מרשל של הצבא הסיני, וגייס שלל רגולטורים לעבוד אצלו.

החשד כלפי החברה היה כזה שכמה בנקים בוול סטריט, ביניהם מורגן סטנלי, סירבו לייעץ לו במיזוגים ורכישות כי לא קיבלו מידע מספיק על הלקוחה הפוטנציאלית. קשריה של אנבאנג לממשלה הסינית גם שיבשו את הפרוטוקול הנשיאותי: נשיאי ארה"ב שוהים בדרך כלל בוולדורף בניו יורק, אולם כשאובמה ביקר בעיר בספטמבר 2015, הוא החליט ללון במקום אחר, והסיבות לא נמסרו. בכיר בתחום הבטחון אמר כי היו חששות מריגול.

חששות בטחוניים סיבכו גם מאמצים של אנבאנג לרכוש נכסים אחרים בארה"ב, ביניהם הוטל דל קורנדו בסן דיאגו בסאוקטובר, לאחר שהוועדה להשקעות זרות בארה"ב, הבודקת סיכונים בטחוניים, פסלה את העסקה.

בשנה שעברה ניסתה אנבאנג לרכוש את רשת מלונות סטארווד עם הצעת רכש שעלתה על 14 מיליארד דולר מול המתחרה מריוט. לבסוף החליטה אנבאנג לפרוש מהעסקה לפני שהגישה את המידע הנדרש לאישורה על ידי הוועדה. באותו אופן עיכבה השלמת עקה לרכישת פידליטי אנד גאראנטי שהוכרזה בנובמבר 2015, שאושרה אמנם על ידי הוועדה, אולם נעצרה בבקשה של המשרד לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק שדרש מידע נוסף על מבנה ההחזקות של אנבאנג.

אנבאנג טיפחה מערכת יחסים עם בנג'מין לוסקי, ראש סוכנות השירותים הפיננסיים בעבר. כיועץ, הציג לוסקי את אנבאנג בפני קושנר קומפניס, אמרו יודעי דבר. קושנר הוביל את המו"מ, אישרה הדוברת שלו. לדבריה, הסעודה ב-16 בנובמבר רק במקרה התנהלה שבוע לאחר הבחירות – היא תואמה לפני כן.

הנכסים של קושנר קומפניס בארה"ב
הנכסים של קושנר קומפניס בארה"בצילום: ניו יורק טיימס

בזמן הפגישה, קושנר החליט להעביר את הטיפול ביחסים עם אנבאנג לבכירים אחרים בחברה, ולכן הזמין את אביו ואת לורן מורלי, נשיא קושנר קומפניס. ג'ארד קושנר החליט למכור את חלקו בבניין 666 לפני סגירת העסקה עם אנבאנג, אולם לא מסר את שם הקונה. היא הדגישה כי לפי הגדרת הממשל האמריקאי, אנבאנג איננה חברה בבעלות ממשלתית, סטטוס שאוסר על קבלת תשלומים ומתנות ממנה.

אם העסקה תיחתם סופית, קושנר קומפניס יקבלו את האישורים הנחוצים, אמרה הדוברת. ב-20 בינואר, כשטראמפ יושבע לתפקיד הנשיא, תורכב הוועדה מחדש בחברים מהקבינט של טראמפ. לטראמפ תהיה סמכות האישור הסופית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker