האיש שדואג למכונת הקפה ולמזגן בעבודה שלנו - ומגלגל 11 מיליארד דולר בשנה

מנכ"ל ISS העולמי לא מתכוון להתנצל על כך שהוא מנהל קבוצת ענק של מיקור חוץ המספקת עובדי קבלן בתחומים מגוונים ■ החל מניקיון ועד הסעדה ותחזוקה - מבחינתו, העבודה בתאגיד הבינלאומי, שהוא גם אחד המעסיקים הפרטיים הגדולים בעולם, כוללת בעיקר יתרונות

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ף גראוונהורסט
ג'ף גראוונהורסטצילום: עופר וקנין

מה עובר לכם בראש כשאתם שומעים את צירוף המלים "עובדי קבלן" - עובדת ניקיון מבוגרת שעובדת עבודה פיזית קשה, או אולי מורה שמפוטר מדי שנה כדי לחסוך כסף למעסיקים? כך או כך, חברות הקבלן בישראל סובלות ממוניטין גרוע במיוחד - וכנראה שבצדק.

לפי דו"ח של משרד האוצר מדצמבר, רוב עובדי הקבלן שעובדים עבור הממשלה - המעסיקה הגדולה ביותר של עובדי קבלן במשק - סובלים מהפרת זכויות. מצבם של עובדי הניקיון הוא הגרוע ביותר: 84% לא קיבלו ב–2015 את הזכויות שמגיעות להם.

באקלים הזה מנסה ג'ף גראוונהרסט, מנכ"ל תאגיד ISS העולמי, להציג את פעילות החברה - שמעסיקה יותר מחצי מיליון איש והיא אחד המעסיקים הפרטיים הגדולים בעולם - בפרספקטיבה ובהקשר שונים מאוד. ISS היא חברה דנית, שפעילה בעשרות מדינות ונסחרת בבורסה בדנמרק. מחזור ההכנסות השנתי שלה ב–2016 מוערך ב–11 מיליארד דולר. בראיון בלעדי ל-TheMarker מציג גראוונהרסט את הפילוסופיה של החברה, שבסיסה באחת המדינות הנאורות והשוויוניות בעולם, ופועלת בשלל שווקים זרים.

מהם היתרונות של מיקור חוץ?

"היתרון העיקרי הוא בהבדל בין פעילות הליבה של החברה שמקבלת את השירותים לשאר הפעילויות. אם אני נותן לך שירותים, את יכולה להתמקד בעיתונות, למשל. באותו זמן, מאחר שאת לא הלקוחה היחידה שלי — יש לי הרבה לקוחות — אני יכול להיות יעיל יותר, ואת כלקוחה מרוויחה מהיעילות הזאת. חוץ מזה, את מרוויחה מהניסיון שלנו בתחום, מהאפשרות לחלוק את הפרקטיקות הטובות ביותר, אבל הדבר החשוב ביותר הוא שאנחנו יכולים לחלוק גם כישרון — אנחנו יכולים ליצור מסלול של קריירה עבור אנשים שעוסקים בניקיון, בקייטרינג או בתחזוקה. אלה הם שלושת היתרונות העיקריים".

ומה החסרונות של מיקור חוץ?

"אני לא רואה כאלה. מה הם יכולים להיות? אין חסרונות. את העבודה יש לבצע — על ידי עובדים של החברה עצמה, או של עובדים מחוץ לחברה. עדיף שייעשו במשפחה המקצועית שאליה הם משתייכים".

אירופה מאבדת את התחרותיות

שיעור עובדי הקבלן בישראל הוא בין הגבוהים בעולם. הבעיות שקיימות בשוק המקומי עלו בשנים האחרונות על סדר היום הציבורי, ובהתאם התחילו ניסיונות לשפר את המצב. ב–2015 נחתם הסכם בין משרד האוצר להסתדרות לפיו 15 אלף עובדי קבלן במגזר הציבורי ייקלטו בהעסקה ישירה, וישופרו תנאי העבודה של כ–30 אלף נוספים. עם זאת, בישראל מתפשטת התופעה אל מעבר לתחום המקובל של ניקיון ואבטחה. רק השבוע פורסם כי מספר עובדי הקבלן במערכת החינוך זינק ל–20 אלף, לאחר שב–2011 הוערך מספרם על ידי מרכז המחקר של הכנסת ב–7,000.

בחברה ישראלית טיפוסית, עובדי הניקיון מגיעים פעמים רבות מחברות קבלן, אבל רוב העובדים משתייכים לחברה עצמה. ברגע שאתם מציעים שירות משולב של ניקיון, אבטחה ואדמיניסטרציה נוצר מצב שבחברה יש שני מעמדות: עובדי הליבה, וכל השאר.

"העובדים שלנו הם קודם כל אנשים של ISS. הם שייכים - ל–ISS. יש לזה גם יתרונות. כשבמקום עבודה יש קיצוצים, במערכת עיתון למשל, לעובד ניקיון של ISS יש אופציות — הוא יכול לעבור לעבוד ב–hp, ויש לו אפשרויות קידום. אז עובד צריך לדעת שהקריירה שלו היא אצלנו, ולא במערכת העיתון.

"ההבדל בין המשכורת שלך למשכורת של עובדי הניקיון תמיד תהיה יהיה. הנקודה היא שהיתרונות בעבודה בחברת מיקור חוץ צריכים להיות ידועים. אם החברה לא חולקת את היתרונות שלה עם העובדים — אז הטענה שלך נכונה. עובדי ISS יכולים לעבור ממקום למקום, לקבל השכלה מקצועית, או למצוא מקום רווחי יותר עבורם במסגרת החברה. הרבה חברות לא עושות את זה, ואז זו באמת בעיה".

מחצית מההכנסות שלכם מגיעות מאירופה. איך ההגירה המסיבית השפיעה עליכם?

"להגירה יש השפעה עצומה על כוח העבודה, אבל מבחינת התעשייה אין הרבה הבדל, אני אסביר למה: כל שנה אנחנו נעשים יעילים יותר. גם בגלל פיתוחים טכנולוגיים - יש יותר מכונות שמבצעות סוגים שונים של עבודה - וגם בשל שינוי בשיטת העבודה. בעבר, בעיקר בתחום הניקיון, ניהלנו תוכניות נוקשות. למשל, אני אנקה את החדר הזה כל יום, וזה ייקח כך וכך שעות, אבל אם החדר הזה לא נמצא בשימוש - אין באמת סיבה לנקות אותו מדי יום.

"כיום אנחנו בונים את התוכנית לפי התוצאה, על בסיס מה שחשוב ללקוח. המשמעות היא שאפשר לשפר את היעילות ולהוריד את מספר שעות העבודה. אז באופן כללי, מספר השעות הנדרשות כדי לבצע עבודה טובה יותר הן פחות מכפי שהיו לפני 10 או 20 שנה".

עובדת ניקיון של חברת ISS בדנמרק. "בשנים האחרונות הגיעו גלי הגירה ויש מספיק עובדים לחברה"
צילום: בלומברג

זה אומר שאתם צריכים פחות עובדים.

"זה אומר שאנחנו צריכים פחות עובדים, משום שבאופן כללי יש פחות עובדים באירופה. בשנים האחרונות הגיעו גלי הגירה ויש מספיק עובדים כדי לתמוך בחברת מיקור חוץ כמו שלנו. אבל עם הזמן, היעילות השתפרה, במיוחד עכשיו כשההגירה בנלמה. וכשההגירה נפסקת — היעילות צריכה להשתפר אפילו יותר. העסק שלנו בסדר, כך או כך, אלה פשוט שני תנאים שונים לעבוד בהם: אם יש לך יותר עובדים — או אם אתה צריך להמשיך להתייעל. אבל אין ספק שאנחנו החברה שמשלבת הכי הרבה מהגרים באירופה".

מה אתה חושב על ההתנגדות להגירה באירופה?

"אני לא אוהב את זה. אני מנהל עסק, אז אני עושה את מה שאני צריך לעשות, אבל כאיש פרטי, אני לא אוהב את מה שקורה. מבחינה עסקית אין לזה הרבה השפעה, אבל מבחינת אירופה, זה מקום עצוב להיות בו. הגישה באירופה נהפכה לכזו שצריך לדאוג יותר ויותר לעצמך, במקום לחשוב מה הדבר הנכון לעשות.

"אירופה כבר הרבה שנים מאבדת מהתחרותית שלה. אם מדינות אירופה יפעלו כל אחת בנפרד הן ימשיכו לאבד מהתחרותיות שלהן. אירופה תאבד את יתרון הגודל שלה".

"צריך להיות שוק פעיל של מיקור חוץ"

קבוצת ISS ישראל היא הגדולה בארץ בתחום ומעסיקה כ–8,000 איש בתחומי ההסעדה, ניקיון, אחזקת מבנים ועוד. לפי הערכות, המחזור השנתי שלה הוא כמיליארד שקל.

ל–ISS העולמית יש פעילות בכ–70 מדינות ונציגים ביותר מ–50 מדינות. החברה הוותיקה הוקמה ב–1901 בקופנהגן, כחברת אבטחה המעסיקה 20 עובדים. החברה צמחה ללא הפסקה ובשנות ה–30 נכנסה לתחום הניקיון. ב–1977 נהפכה לחברה ציבורית כשנרשמה למסחר בבורסה של דנמרק, וכ–12 שנים לאחר מכן הגיע מספר העובדים שלה ל–100 אלף. מאז, כאמור, צמח מספרם פי חמישה.

גראוונהרסט מסביר כיצד החברה — שישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שבה יש לה פעילות — בוחרת את השווקים שלה: "צריך להיות שוק פעיל של מיקור חוץ, כי יש מדינות שבהן התחום מאוגד בצורה שמקשה על כניסת חברות, או שהחקיקה בעייתית. הרגולציה צריכה להיות אפשרית, וכזו שמכירה בערך של מיקור חוץ. חוץ מזה צריך פוטנציאל צמיחה ועתיד בתחום.

"בדרך כלל אנחנו מחפשים פעילות של עסקים גדולים בינלאומיים, שהם חלק גדול מתיק הלקוחות שלנו, כמו ברקליס, סיטי גרופ, או hp, ועוקבים אחריהם מסביב לעולם. אם יש להם נוכחות משמעותית במדינה, כמו שיש להם בישראל, זה גורם מכריע עבורנו".

איך תחום מיקור החוץ משתנה בשנים האחרונות?

"המגמה היא מעבר מעבודה לפי תשומה (סך המשאבים והעלויות הכרוכים בפעילות) לעבודה לפי תוצאה. אם לקוח מעוניין בשירותי ניקיון, פעמים רבות הוא יציין את מספר שעות העבודה שבהן הוא מעוניין. אבל הוא לא מבין בניקיון - אז למה שיציין מספר שעות?

"העתיד מתמקד בתוצאה. לדוגמה, בנורדייה בנק, אחד הבנקים הגדולים בצפון אירופה, אנחנו מקבלים תשלום כשהעובדים שלהם מרוצים יותר. האם אנחנו יכולים ליצור סביבה נעימה יותר עבורם? התשובה היא כן. אנחנו מנהלים את הקבלה, את החניון, את הקייטרינג, הניקיון, המיזוג, התאורה - כל מה שמקיף את יום העבודה שלהם.

"האם זה זול יותר? כן, כי אפשר להוריד שעות עבודה ששימשו עד עכשיו לניקוי גג, למשל, שלא היה צורך בניקוי שלו, ולהתמקד בדברים שחשובים יותר לעובדים, כמו כמה זמן הם צריכים לעמוד בתור לארוחת צהריים, מכונת קפה שתמיד עובדת, חלל עבודה מוכן לעבודה, טמפרטורה מתאימה. בנורדייה הכנסנו גם שירותים חדשים לעובדי החברה, כמו ניקוי יבש, משלוח חבילות, רחיצת רכב ועוד. השירותים האלה בתשלום, אבל הם הופכים את חיי העובדים לנוחים יותר".

משרדי ISS בדנמרק
משרדי ISS בדנמרקצילום: Bloomberg

עוקבים אחרי חברות הענק

בשנה שעברה פורסם כי ISS חתמה על הסכם עם יבמ, שבמסגרתו תעביר חברת השירותים מידע שאספה במיליוני מכשירים דיגיטליים וחיישנים המוטמעים ב–25 אלף בניינים שהחברה מנהלת, לווטסון — מערכת מחשב של יבמ המבוססת על בינה מלאכותית.

החיישנים מוטמעים בדלתות, חלונות, חדרי ישיבות, מערכות מיזוג ועוד, כדי שהמחשב ינתח את הביג דאטה, והחברה תוכל להבין בצורה טובה יותר את האופן שבו אנשים משתמשים במשרדים. כמו כן, החיישנים אמורים לדווח לאנשי הצוות בזמן אמת מתי יש צורך, למשל, בניקוי חדר, או מתי צריך להכין יותר מזון לארוחת צהריים.

אילו אזורים נחשבים מנוע הצמיחה של החברה?

"שני אזורים עיקריים: אסיה וצפון אמריקה. באסיה אנחנו כבר גדולים - בהודו יש לנו 60 אלף עובדים, באינדונזיה 60 אלף עובדים, ובסין 20 אלף עובדים, אבל השוק הוא עצום, כך שיש עוד הרבה לאן לצמוח. גם תאילנד והפיליפינים הם שווקים אטרקטיביים מבחינתנו. המקום השני הוא ארה"ב. הנוכחות שלנו שם היא לא גדולה, ולכן יש לנו מקום לצמוח בשוק הזה".

תאגיד ISS העולמי זכה השנה בפרס האחריות החברתית, שהוענק לו על ידי הנסיך הדני. לפי המלצת הצוות שבחר בחברה, "ISS הבדילה את עצמה במשך תקופה ארוכה במאמציה ארוכי הטווח לשלב קבוצות מוחלשות בשוק העבודה. היא גם משתמשת בגודל השוק שלה ובמעמדה כדי ליצור מודלים, שיטות וידע חדשים לגבי האופן שבו חברות יכולות להרחיב את האחריות החברתית שלהן".

מול החדר שבו מתנהל הראיון, במשרדי החברה החדשים באור יהודה, מתנוסס על הקיר בגדול, באנגלית במקור, המשפט "אנחנו שמים את הלקוח תמיד בראש". האמירה הזאת בולטת גם באתר החברה.

יש משפט מקביל שאתה יכול לומר על היחס לעובדים?

"זה פשוט מאוד: הלקוח משלם לכולנו. אם אין לקוחות אין עובדים", אומר גראוונהרסט. "אני מכיר את הדיון אם לשים במקום הראשון את הלקוחות או את העובדים. מבחינתי, הלקוחות תמיד ראשונים. אנחנו כאן לעשות את חיי הלקוחות שלנו פשוטים יותר. במקביל, אנחנו מחויבים לחלוטין לקשר בין העובדים שלנו לחברה. המחויבות של העובדים שלנו היא חלק ממה שמשלמים לי עליו. אני לעולם לא אהיה שטחי או מלאכותי עד כדי כך שאגיד שהעובדים באים ראשונים. אנחנו כאן בשביל הלקוחות - אבל אנחנו נעשה את זה עם עובדים מחויבים. אני לא מאמין בעובדים שאינם מחויבים".

מה הבעיות העיקריות של תעשיית מיקור החוץ?

"בתעשייה שלנו יש הרבה מתחרים מקומיים, שאינם מאמינים במחויבות של עובדים למקום העבודה, לא משלמים את מה שהם אמורים לשלם ולא מתייחסים לאנשים כפי שצריך להתייחס אליהם - אבל בכל הכנות, המגמה היא בכיוון ההפוך. הלקוחות הבינוניים והגדולים מבינים כי המחויבות של כל הצדדים היא חשובה. ולכן המגמה הולכת לכיוון הספקים הגדולים והראויים יותר, כמונו. אבל יש עוד חברות טובות שם בחוץ".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker