יפן רוצה להתחיל את סוף השבוע מוקדם יותר

בניסיון להגדיל את הצריכה הפרטית במדינה, ממשלת יפן קוראת לחברות במדינה לתת לעובדים לצאת מהעבודה כמה שעות מוקדם יותר ביום העבודה האחרון של השבוע

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשפה היפנית קיימת המילה "קארושי", שמשמעותה היא למות מיותר מדי עבודה. עכשיו רוצים במדינה שהחברות יאפשרו לעובדים לצאת מוקדם ביום השישי האחרון בכל חודש כדי שיוכלו להתחיל את סוף השבוע ולבלות.

בכך מנסה ממשלת יפן ביחד עם קבוצות עסקיות להפחית את שעות העבודה המוגזמות במדינה וגם לעודד את הצריכה. הקמפיין שנקרא יום שישי "פרימיום" יתחיל ב-24 בפברואר. לא ידוע כמה חברות בדיוק ישתתפו ביוזמה הזו, אבל הלובי העסקי הגדול במדינה, קיידנרן, אמר כי הוא יעודד את 1,300 החברות בו להשתתף.

יפניות משחקות קלפים
יפניות משחקות קלפיםצילום: בלומברג

אבל הדברים לא הולכים להיות כל כך פשוטים ביפן, שבה רווחת משמעת עבודה חזקה. אפילו משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה שיוזם את הקמפיין לא החליט אם גם העובדים שלו יוכלו לצאת מוקדם מהעבודה ביום שישי פעם בחודש. שר הכלכלה, הירושיגה סקו, אמר: "אני נותן למזכירות שלי הוראה ברורה לא לקבוע בכלל פגישות אחרי שלוש בצהרים ביום שישי 'פרימיום' הראשון".

טושיהירו נגהאמה, הכלכלן הראשי במכון המחקר דאי-איטשי לייף בטוקיו אומר כי קיים קשר ברור בין זמן לבילויים, חופשים והוצאות. לפי חישובים שערך, אם רוב העובדים, גם כאלה בחברות קטנות ובינוניות, ישתתפו ביוזמה, הצריכה הפרטית עשויה לעלות ב-124 מיליארד ין (1.6 מיליארד דולר) בכל יום שישי שכזה. עלייה שכזו עשויה לעודד קצת את הצריכה הפרטית שמהווה 60% מהכלכלה.

ואולם נגהאמה  חושש כי עובדים בחברות קטנות יותר יתקשו לצאת מוקדם מהעבודה או שהם יצטרכו להשלים את שעות העבודה בימים אחרים – מה שיגביל את ההשפעה של הקמפיין.

ביפן קיימת בעיה של עבודת יתר והעובדים במדינה נוטים לנצל רק מחצית מימי החופש שהם זכאים להם. ממשלת יפן קבעה 16 חגים לאומיים – יותר מבמדינות כמו ארה"ב או צרפת למשל, כדי שתוכל להתמודד באופן חלקי עם הבעיה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker