המשפחה הנשיאותית |

טראמפ מכחיש את ניגודי העניינים - אבל פועל לפתור אותם מאחורי הקלעים

עם יותר מ-100 חברות הפועלות ב-18 מדינות, ניגודי העניינים של נשיא ארה"ב הנבחר דורשים התעסקות של עשרות אנשים. גם פירוק קרן הצדקה שלו לא יכול לצאת לפועל בגלל החקירה שמתנהלת בעניינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב הנבחר דולנד טראמפ ובני משפחתו
נשיא ארה"ב הנבחר דולנד טראמפ ובני משפחתו, משמאל: דולנד טראמפ ג'ונויור, אריק טראמפ, טיפאני טראמפ, מלניה ואיוונקהצילום: Evan Vucci/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

דונלד טראמפ מכיר בעובדה שכהונתו הקרבה כנשיא ארה"ב מעלה שאלות של ניגוד אינטרסים, ולכן הוא פועל, יחד עם משפחתו, לפתור מחלוקות פוטנציאליות – בין השאר הוא סוגר קרנות ומסיים עסקות הקשורות לפרויקטי פיתוח – אף באופן רשמי עמדתו היא שמבחינה חוקית אין קונפליקטים.

בימים האחרונים טראמפ ועוזריו אמרו כי הוא מתכוון לחלק את הנכסים שבקרנות הצדקה שלו ואז לסגור אותן; שהוא בוחן תוכנית למנות איש מבחוץ לפקח על טראמפ אורגניזיישן, וכי הוא הביא כמה פרויקטים עסקיים בינלאומיים לסיומם.

"זהו תהליך שאבי ומשפחתי לוקחים ברצינות רבה", אמר אריק טראמפ, שיעזור לנהל את טראמפ אורגניזיישן, ושהכריז בשבוע שעבר כי הוא מפסיק לגייס כספים עבור קרן הצדקה שלו, אריק טראמפ פאונדיישן.

אבל אפילו עם הצעדים האלה, טראמפ ייכנס לבית הלבן עם כמות גדולה להדהים של נכסים פיננסיים – שאף נשיא בהיסטוריה האמריקאית לא התקרב אליה. מומחים בנושא אתיקה עדיין אומרים כי הדרך היחידה שבה טראמפ יכול להימנע מהקונפליקטים הרציניים ביותר היא להמיר את נכסי החברה שלו בכסף – ואז לשים את הכסף בקרן נאמנות עיוורת – צעד שטראמפ דחה עד כה בטענה שאינו פרקטי ואינו הגיוני.

התפקידים הפוטנציאליים שבתו איוונקה טראמפ ובעלה ג'ראד קושנר עשויים למלא בממשל הם מטרידים במיוחד. לשניהם יש עסקים משלהם שיכולים ליהנות מתפקידיהם בממשל – גם אם אינם פעילים בעסקים שלהם על בסיס יומיומי. החברה של איוונקה טראמפ כל כך קשורה לשם שלה, שכל משרה שהיא עשויה לקבל כיועצת לאביה יכולה להיטיב עם החברה שלה – שעדיין תהיה בחזקתה.

ומשום שטראמפ מסרב לפרסם את החזרי המס שלו, הטווח הפוטנציאלי של ניגודי העניינים שלו נותר לא ידוע.

"כן, זה יהיה קשה למכור את העסק – זו תהיה אי נוחות מבחינתם", אומר רוברט ווייסמן, נשיא פאבליק סיטיזן, קבוצה ליברלית ללא מטרות רווח, שלעגה לטראמפ על מאמציו "לייבש את הביצה" של ניגודי האינטרסים בוושינגטון. "אבל הוא רץ לנשיאות וזכה, אז לשיקולים האלה לא יכולה השפעה מכריעה מדי".

המאמצים הנמהרים להסיר מהדרך חלק מניגודי העניינים הפוטנציאליים עומדת בניגוד להצהרתו הפומבית של טראמפ מאז שנבחר כי כנשיא הוא לא יהיה כפוף לחוקי ניגודי העניינים, ויוכל להימנע מרוב סימני השאלה בנושא על ידי העברת הפעילות העסקית שלו במלואה לילדיו.  

אבל בשבועות האחרונים, ככל שהבדיקה הציבורית בעסקיו הגלובליים של טראמפ הלכה והעמיקה, טראמפ, משפחתו, מנהליו בניו יורק וצוות של עורכי דין חיצוניים עובדים על הסרתן של נקודות החיכוך – משימה כל כך מסובכת שטראמפ עיכב את פרסום הפרטים שלה.

רשימת הפעולות שנלקחות בחשבון (חלק מהן כבר יצאו לפועל) היא ארוכה, אבל הצעד הבולט ביותר הוא כנראה פירוק קרן דונלד טראמפ, בהתחשב במחלוקות הרבות הנוגעות לקרן הצדקה, שנמצאת תחת חקירה של התובע הכללי של ניו יורק.

משפחת טראמפ לא יכולה פשוט לסגור אותה – דוברת של משרד התובע הכללי של ניו אמרה כי כל צעד לסגירת הקרן מחייב את אישור המדינה, בשל החקירה שבוחנת כיצד הוציאה את הכספים שגייסה וכיצד השיגה את התרומות. המדינה הורתה לקרן להפסיק את גיוס הכספים.  "קרן טראמפ עדיין תחת חקירה ואינה יכולה להיסגר עד שהחקירה לא תושלם", אמרה דוברת המשרד, איימי ספיטלניק.

נציג הדמוקרטים במרילנד, אלייג'ה קומינגס, שקרא בעבר לחקירה בנוגע לניגודי העניינים של טראמפ, אמר כי הוא שמח לראות שמשפחת טראמפ מכירה בבעיה, אך אמר שיש להם עוד הרבה עבודה בתחום. "הוא בכיוון הנכון, אבל עליו להגיע ליעד, שהוא להיפטר מכל הנכסים שמומחי אתיקה רפובליקאים ודמוקרטיים אמרו לו לעשות כך. יש לו יותר מ-111 חברות שפעילות ב-18 ארצות. זה שדה מוקשים שעלול לפגוע באמינות שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker