לוגו בלומברג
בלומברג

מנכ"לית לוקהיד מרטין אמרה לנשיא הנבחר טראמפ ביום שישי כי היא תפעל להוריד את העלויות של מטוס הקרב F-35. ההבטחה ניתנה לאחר שטראמפ צייץ יום קודם לכן בטוויטר כי ביקש מחברת בואינג הצעת מחיר לשדרוג מטוסי F-18 "סופר הורנט" אשר יוכלו להחליף את מטוסי F-35 של לוקהיד מרטין - מערכת הנשק היקרה ביותרר  בתולדות ארה"ב.

"על סמך העלויות העצומות והחריגות בהוצאות של F-35 של לוקהיד מרטין, ביקשתי מבואינג תמחור של מטוס מקביל מסוג F-18 סופר הורנט!", כתב טראמפ בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר לאחר חצות אתמול.

המנכ"לית מרילין היוסון דיברה עם טראמפ ביום שישי אחר הצהרים והבטיחה לו כי המסר שלו לגבי הפחתת העלויות של המטוס התקבל "חד וברור". היוסון פירסמה הצהרתה בטוויטר, ולדבריה היתה לה שיחה טובה עם טראמפ. "נתתי לו התחייבות אישית להוריד אגרסיבית את העלויות". מניות לוקהיד נסגרו בירידה של 1.3% במסחר ביום שישי.

מטוסי F-35 של לוקהיד אמורים להפוך לעמוד השדרה של חיל האוויר, חיל הים וחיל המרינס האמריקאי, ולהחליף מספר מטוסים ישנים יותר בהם דגמים מוקדמים של F-18 של בואינג.

פיתוח מתקדם של F-35 החל בשנת 2001, ולוקהיד מתכננת לייצר יותר מ-3,000 מטוסים עבור צבאות ארה"ב ובעלות בריתה, פרויקט שעתיד ליצור עשרות אלפי משרות במפעלים ברחבי ארה"ב והעולם.

 עד שנת 2021 צה"ל יקלוט 33 מטוסי F-35. מחירו של כל מטוס מוערך בכ-110 מיליון דולר. בסוף דצמבר אישר הקבינט רכישה של 17 מטוסי F-35 נוספים. ה-F-35 הוא מטוס שנוי – מאוד – במחלוקת. זו תוכנית הרכש היקרה ביותר בתולדות מערכת הביטחון האמריקאית, שעד היום היתה מלווה בסדרה ארוכה של תקלות, דחיות בלוח הזמנים והתייקרויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker