לוגו בלומברג
בלומברג

בשבוע שעבר הבטיח נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, תשעה חודשים של הרחבה כמותית - אך קיצץ בתוכניות רכישות האג"ח שלו. צעד זה הוא אמנם דרך נבונה להציג את האפשרות של הרחבה בלי לזעזע את השוק, אבל התנאים הכלכליים מלמדים כי עוד מוקדם מדי להדק את התנאים המוניטריים.

על ידי כך שהפחית את המינון אך האריך את תוקף המרשם - הבנק המרכזי פייס הן את היונים והן את הניצים במועצת המנהלים שלו. דראגי יכול עדיין לומר שהוא עושה מה שצריך כדי לחזק את הכלכלה, וגם יכול למנוע את הטלטלה בשווקים שיצר הבנק הפדרלי של ארה"ב כשפלירטט עם הרעיון של הרחבה כמותית. אבל מבט על העיתוי של הבנק הפדרלי בהפעלת תוכנית התמריצים שלו יכול להצביע על כך שהבנק המרכזי של אירופה נסוג מהר מדי מהסיוע הפיננסי.

ביוני 2013 סיפק הבנק הפדרלי רמז ראשון לכך שהניסוי בתמריצים מוניטריים חסרי תקדים קרוב לסיומו. יו"ר הבנק דאז, בן ברננקי, אמר לעולם כי כלכלה משפרת עשויה לאפשר תנאים שבהם קצב רכישות האג"ח החודשיות יופחת בהמשך השנה.

ואולם שוק האג"ח נכנס לסחרור. בתוך שבוע, התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.4% לרמה של 2.6%, וכעבור פחות משלושה חודשים התקרבה ל-3%.

התגובה הזאת בלמה את מדיניות הבנק הפדרלי מאז. אחרי העלאת הריבית הראשונה שביצע לפני שנה, אמור היה הבנק לבצע ארבע העלאות נוספות ב-2016. במקום זאת, העלאת הריבית בשבוע שעבר היתה השנייה בלבד בתוך שנה. לכן, זהו צעד נבון מצד ה-ECB לבצע הפחתה בהיקף הרכישות - אבל להדגיש כי הכלכלה האירופית החולה צריכה להישאר מחוברת לבלון חמצן. תשואות האג"ח של גרמניה, שעלו מאז השפל של מינוס 0.2% ביולי, בקושי זזו מאז ההכרזה של ה-ECB בשבוע שעבר.

תחזית האינפלציה מרמזת כי ייתכן שה-ECB ממהר: התחזית לחמש שנים - מדד מועדף בקרב בכירי הבנקים המרכזיים - היתה גבוהה מהיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי כבר באמצע 2013. בגוש היורו, המדד החל לעלות בעקביות השנה, אבל הוא עדיין תקוע מתחת ל-1.7% ורחוק מהיעד של ה-ECB.

לקח לבנק הפדרלי שישה חודשים ליישם את האזהרה שלו לקצץ בהרחבה הכמותית. הבנק החל להפחית בהיקף רכישות האג"ח בדצמבר 2013, וסיים את התכנית באוקטובר 2014 - ועברו עוד שנתיים עד שהעלה את הריבית. בהתחשב בהתאוששות המוגבלת שנראתה עד כה בכלכלות אירופה, טוב יעשה הבנק המרכזי של אירופה אם ישמור על זהירות ב-2017 - לפני שינקוט צעדים להפסקת ההרחבה הכמותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker