חריקת הבלמים של גוגל: "נסוגה מפרויקט המכונית ללא נהג"

אלפבית, החברה האם של גוגל שנחשבת למובילה במרוץ בענף המכוניות האוטונומיות, הודיעה כי היא זונחת את תוכניתה לייצר מכונית מהפכנית ללא הגה או דוושות

סוכנויות הידיעות
משמאל: אריק שמידט, לארי פייג' וסרגיי ברין
משמאל: אריק שמידט, לארי פייג' וסרגיי בריןצילום: Via Bloomberg

אלפבית, החברה האם של גוגל שנחשבת למובילת מרוץ המכוניות האוטונומיות, נסוגה מכוונתה לייצר מכונית מהפכנית ללא הגה או דוושות, לפחות לעת עתה - כך מדווח  אתר חדשות הטכנולוגיה "דה אינפורמיישן".

המהלך עשוי לסמן תפנית ביעדים המקוריים של גוגל לייצר מכונית אוטונומית, לפי הדיווח, אם כי החברה מתכננת שיתוף פעולה עם יצרניות רכב שבמסגרתו תייצר מכונית ללא נהג שתהיה בעלת "מאפיינים מסורתיים" יותר, המיועדים לשימוש נהגים אנושיים.

בה בעת, אלפבית הודיעה היום על פיצול יחידת המכוניות האוטונומיות מהמעבדות הסודיות גוגל X, והפיכתה לחברה נפרדת בשם וויימו (Waymo) שתפעל תחת מטריית אלפבית. מוקדם יותר דיווח אתר "דה אינפורמיישן" על כוונת החברה להודיע על כך.

"אנחנו כעת חברה עצמאית תחת המטריה של אלפבית", אמר ג'ון קרפצ'יק, מנכ"ל וויימו, במסיבת עיתונאים שקיים בסן פרנסיסקו היום. "זו אינדיקציה לבשלות הטכנולוגיה שלנו. אנחנו יכולים לדמיין כיצד ייעשה שימוש בטכנולוגיית המכוניות האוטונומיות שלנו בכל מיני תחומים - עסקי שיתוף נסיעות, בתחבורה, משאיות, לוגיסטיקה, ואפילו שימוש אישי ברכבים ורישוי ליצרניות מכוניות", הוסיף.

מכאן שהפיכתה של יחידת המחקר של פרויקט המכונית האוטונומית ליחידה עסקית תחת מטריית אלפבית, דווקא עשויה להוות איתות כי הטכנולוגיה מתקרבת לשלב המסחרי.

מניית גוגל טיפסה היום בכ-1% במסחר בוול סטריט בהמשך לעלייה של 6% שרשמה בחודש החולף, לעומת עלייה של 5% שרשם מדד המניות S&P 500 באותה התקופה.

מכונית ללא נהג של גוגלצילום: AP

סוף החלום של מכונית שיש בה רק כפתור עצור למקרי חירום?

אלפבית, שנחשבת למובילת המרוץ לייצור מכוניות אוטונומיות, עסקה בפיתוח מכוניות חכמות שאינן מאפשרות לנוסעים שליטה כלשהי בנהיגה מלבד כפתור עצור למקרי חירום. גוגל החלה בניסויים של צי רכביה האוטונומיים בכבישים ציבוריים כבר ב-2009, ולפי ההערכות עשויה היתה להתחיל בנסיעות ניסוי בכבישים של מכוניות ללא הגה או דוושות בשנה עד שנתיים הקרובות.

מלבד אלפבית, שורה של חברות הצטרפו בשנים האחרונות למרוץ לייצור מכוניות ללא נהג, ומספר חברות טכנולוגיה ורכב גדולות עשויות התחיל למכור מכוניות אוטונומיות בתוך שלוש עד חמש שנים.

יצרנית המכוניות החשמליות טסלה כבר מאפשרת לנהגים להיות במצב של נהיגה אוטומטית, אך לא מדובר במכונית אוטונומית לחלוטין. ענקית הטכנולוגיה אפל אישרה החודש לראשונה כי יש לה תוכניות לפיתוח מכונית אוטונומית, במכתב שקרא לרגולטור התחבורה בארה"ב לקדם תחרות הוגנת בין חברות חדשות בתחום לבין יצרניות הרכב המסורתיות.

בה בעת, יצרניות המכוניות פורד הודיעה באוגוסט כי בכוונתה להעלות לכביש כלי רכב אוטונומי עד 2021. המכונית לא תהיה מצוידת בהגה או דוושות ותשווק רק לשירותי נסיעות מסחריים, ולא ישירות לצרכנים.

שירות שיתוף הנסיעות אובר החל כבר בספטמבר לאפשר ללקוחות מובחרים בעיר פיטסבורג בארה"ב להזמין נסיעות בכלי רכב אוטונומיים שאינם זקוקים לנהג - שירות שאף יצרנית מכוניות או חברת טכנולוגיה מערבית טרם הציעה עד אז.

אובר גם רכשה באוגוסט את חברת הסטארט-אפ אוטו (Otto) של ליאור רון, בכיר ישראלי לשעבר בגוגל, ואנתוני לבנדובסקי, אשר מפתחת טכנולוגיה להפיכת משאיות לאוטונומיות. המתחרה העיקרית של אובר בארה"ב, ליפט, זכתה להשקעה של 500 מיליון דולר מענקית הרכב ג'נרל מוטורס מוקדם יותר השנה. שתי החברות הללו מתכננות להתחיל לשלב מכוניות אוטונומיות בצי הרכב של ליפט בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker