הפרלמנט בדרום קוריאה הצביע בעד הדחת הנשיאה החשודה בשחיתות

הצבעת הפרלמנט עברה ברוב מוחץ, וכעת נדרש אישור בית המשפט להדחת הנשיאה. עד קבלת ההחלטה הועברו כל סמכויות הנשיאה לראש הממשלה

רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות

הפרלמנט בדרום קוריאה הצביע היום (שישי) בעד הדחת הנשיאה פאק גון-היה בשל שערוריית קשרי ההון-שלטון במדינה. זו הפעם הראשונה במדינה שבה מודח מנהיג מכהן שנבחר באופן דמוקרטי.

בקרב חברי הפרלמנט נרשם רוב מוחץ של 234 בעד ההדחה מול 56 נגד, מה שאומר שגם עשרות מחברי מפלגת סינורי השמרנית של פאק תמכו בהדחתה. כדי להדיח נשיא מכהן בדרום קוריאה נדרש רוב של לפחות 200 מתוך 300 חברי הפרלמנט. שבעה קולות נפסלו בהצבעה, שני חברי פרלמנט נעדרו ממנה וחבר פרלמנט אחד לא השתתף בהצבעה, נמסר מטעם דובר הפרלמנט.

נשיאת דרום קוריאה פאק גון-היה
נשיאת דרום קוריאה פאק גון-היה צילום: SOE ZEYA TUN/רויטרס

כעת בית המשפט החוקתי של דרום קוריאה יידרש לאשר את ההחלטה בהליך שעשוי להימשך עד 180 יום. מיד אחרי ההצבעה הועברו, לפחות באופן זמני, כל הסמכויות של פאק לראש הממשלה וואנג קיו-אן.

פאק בת ה-64 מואשמת בקשירת קשר עם חברתה ועם יועץ לשעבר, ששניהם נחקרו על ידי המשטרה במדינה, כדי להפעיל לחץ על חברות גדולות שיתרמו לקרנות שהקימה ושאמורות לתמוך ביוזמות שלה בענייני מדיניות.

הקדנציה בת החמש שנים של פאק אמורה היתה להסתיים בפברואר 2018. היא דחתה את ההאשמות, אך התנצלה על כך שפעלה בחוסר זהירות בקשריה עם חברתה, צ'וי סון-סיל. על פאק הופעל לחץ כבד להתפטר, אך היא אמרה כי היא תמתין להכרעת בית המשפט בנושא.

בששת השבועות האחרונים נערכות בכל שבת עצרות המוניות בסיאול שבה דורשים המפגינים מפאק להתפטר. בסקרים שנערכים במדינה נרשמת תמיכה גורפת בהדחתה. כמה שעות לפני ההצבעה בפרלמנט נרשמו עימותים בין המשטרה למתנגדיה של פאק שניסו לפרוץ לפרלמנט עם טרקטורים. סקר שפורסם היום הצביעה רק על 5% תמיכה בפאק, אך זהו שיפור לעומת 4% תמיכה שלהם זכתה בסקר קודם.

בנובמבר האשימו תובעים את פאק בקשירת קשר לאלץ יותר מ-50 חברות להעביר 80 מיליארד וון (70 מיליון דולר) לשתי קרנות, מיר וקיי ספורטס, שנמצאות בשליטת צ'וי סון-סיל – אשת אמונה של פאק שהואשמה בניצול לרעה של כוח.

הסכום הגדול ביותר, 20.4 מיליארד וון (כ-17 מיליון דולר), הגיע מסמסונג. התובעים חושדים כי החברה הזרימה 3 מיליון דולר נוספים לצ'וי באמצעות ווידק ספורטס, חברה גרמנית שבה השתמשה כדי לקנות סוסים ושיעורי רכיבה לבתה, שמתמחה ברכיבה אמנותית על סוסים.   

החוקרים אמרו כי החברות, שחלקן מהגדולות והמוכרות בדרום קוריאה – כמו ענקית הקמעונות לוטה או הקונגלומרט אס.קיי גרופ, שפשיטה נערכה במשרדים של שתיהן בשבוע שעבר – שילמו כדי להימנע מפעולות כמו ביקורות מס.

בתחילת נובמבר לקחה על עצמה פאק את מלוא האחריות על השערורייה "קורעת הלב" שבה גובר החשד כי היא איפשרה לאשת סוד מסתורית להפעיל את כוחה מהצללים. פאק הבטיחה גם כי היא תסכים להיחקר בפרשה.

"אני מרגישה אחריות עצומה בעומק לבי (על השערורייה)", אמרה פאק בקול רועד במהלך נאום מתוקשר לאומה בטלוויזיה. "זו אשמתי הבלעדית והטעות שלי". דבריה של פאק היו מלאים ברגעים מדהימים וכללו פירוט נדיר של מערכת היחסים שלה עם האשה שעומדת במרכז הפרשה, צ'וי סון-סיל, בתו של מנהיג כת וחברה של פאק שנים רבות.

"נתתי אמון רב מדי במערכת יחסים אישית ולא בחנתי בזהירות את מה שקורה", אמרה פאק. "מחשבות עצובות מטרידות את מנוחתי בלילה. אני מבינה שלא משנה מה אעשה, יהיה קשה להיכנס ללבו של העם, ואני מרגישה אשמה ושואלת את עצמי אם זו הסיבה שבגללה הגעתי לנשיאות?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker