למה טראמפ יצא משוק המניות לפני הבחירות?

הנשיא הנבחר מכר את כל המניות שבבעלותו כבר ביוני; "הייתי די בטוח שאנצח ורציתי להימנע מניגוד עניינים"

סוכנויות הידיעות
דונלד טראמפ מופיע על מסך טלוויזיה בוול סטריט
דונלד טראמפ מופיע על מסך טלוויזיה בוול סטריט צילום: Richard Drew/אי־פי
סוכנויות הידיעות

דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר של ארה"ב, אמר כי חיסל את כל השקעותיו בשוק המניות כבר בקיץ מכיוון היה בטוח למדי שינצח בבחירות ועל כן רצה להימנע מניגוד עניינים פוטנציאלי.

בראיון שנערך עמו היום לרגל הכתרתו כאיש השנה של השבועון האמריקאי "טיים", אמר טראמפ לתוכנית "טודיי שואו" ברשת NBC כי יצא משוק המניות בחודש יוני "מכיוון שהרגשתי שאני בהחלט הולך לנצח. ואני חושב שהיה נוצר ניגוד עניינים ממשי ועצום עקב בעלותי על כל מניות החברות השונות הללו", הוסיף.

"אני לא חושב שזה יהיה נכון שאחזיק במניות בזמן שאני מבצע עסקות למען המדינה הזו שאולי ישפיעו על חברה אחת באופן חיובי ועל חברה אחרת באופן שלילי - פשוט הרגשתי שזה יהיה קונפליקט", אמר טראמפ, אשר ייכנס לבית הלבן ב-20 בינואר.

"למען האמת, מעולם לא הייתי אדם שמתלהב במיוחד משוק המניות, אבל במהלך השנים רכשתי מניות וקניתי אותן כשהן היו נמוכות, והיו לי כבר הרבה מניות עוד קודם לכן, אז מה שעשיתי זה מכרתי אותן", הוסיף.

לפי הדו"חות האחרונים שהגיש טראמפ, הסתכמו החזקותיו בשוק המניות ב-40 מיליון דולר נכון לסוף 2015. עם זאת, כאמור לדבריו מכר את כל המניות ביוני.

לפי מסמכים שהגיש מוקדם יותר השנה, בין החזקותיו של טראמפ במניות נמנו אפל , AT&T , אקסון מוביל וגולדמן סאקס . כמו כן, היתה לו פוזיציה במניות בואינג , שעל רכישתן אף הודיע בציוץ בטוויטר בינואר 2013.

השקעותיו של טראמפ בשוק המניות שבו אתמול לאור הזרקורים לאחר שהנשיא הנבחר הכריז על כוונתו לבטל את החוזה להזמנת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" מיצרנית המטוסים בואינג, מכיוון שהוא יקר מדי. מניית בואינג ירדה בוול סטריט בעקבות דבריו.

הראלי של טראמפ

מאז יוני, המועד בו יצא טראמפ לדבריו משוק המניות, עלה מדד S&P 500 בארה"ב ביותר מ-10% וטיפס היום לשיא נומינלי. במהלך הראיון עמו היום, טראמפ זקף לזכותו את הראלי, ואמר כי המניות נמצאות בשיא בעקבות נצחונו בבחירות.

טראמפ העריך בעבר לא פעם כי נוצרה בשוק המניות בארה"ב בועה שעלולה להתפוצץ. באוקטובר 2015 הכריז בראיון לעיתון The Hill כי "אנחנו נמצאים בבועה ממש עכשיו". באוגוסט השנה אמר בראיון לרשת פוקס ביזנס כי "תרחישים מאוד מפחידים" עומדים בפני המשקיעים. בעימות הנשיאותי הראשון בספטמבר, הוא אמר כי המניות נמצאות ב"בועה גדולה, שמנה ומכוערת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ