שלושה מהבנקים הגדולים בעולם נקנסו ב-521 מיליון דולר על מניפולציה בריביות

הנציבות האירופית מאשימה את ג'יי פי מורגן, HSBC וקרדיט אגריקול בכך שתיאמו שערי ריבית ונגזרים והחליפו ביניהם מידע רגיש בנוגע לריבית הבין-בנקאית בגוש היורו

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן צ'ייסצילום: רויטרס
בלומברג

ג'יי פי מורגן צ'ייס, HSBC וקרדיט אגריקול נקנסו באירופה בסכום כולל של 485.5 מיליון יורו (521 מיליון דולר) על מניפולציה בריבית הבין-בנקאית בגוש היורו, יוריבור, לאחר שהרגולטורים של האיחוד האירופי סיימו חקירה בת חמש שנים בנושא.

שלושת הבנקים תיאמו שערי ריבית ושערי נגזרים והחליפו ביניהם מידע רגיש, מה שמהווה הפרה של חוקי ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי, כך מסרה היום הנציבות האירופית. ג'יי פי מורגן נקנס ב-337.2 מיליון יורו, HSBC ספג קנס של 33.6 מיליון יורו וקרדיט אגריקול נקנס ב-114.7 מיליון יורו. "הבנקים צריכים לכבד את כללי התחרות של האיחוד האירופי בדיוק כמו כל חברה אחרת שפועלת בשוק המשותף", אמרה מרגרטה וסטגר, נציבת ההגבלים העסקיים של האיחוד.

שלושת הבנקים סירבו לפני שלוש שנים להגיע להסדר מול הנציבות, שאליו הגיעו ארבעה בנקים אחרים כולל דויטשה בנק וסוסייטה ז'נרל, והצליחו לעכב את התהליך. מאחר שסירבו, לא היתה להם הזדמנות לקבל 10% הנחה על הקנסות.

ג'יי פי מורגן "לא עשה דבר שלא כשורה בכל הנוגע לריבית היוריבור", אמרה ג'ניפר צוקרלי, דוברת הבנק בלונדון. "נמשיך להגן בנחישות על עצמנו מול ההאשמות, כולל באמצעות ערעורים לבתי המשפט באירופה". מקרדיט אגריקול נמסר כי הבנק "מאמין שלא הפר את חוק התחרותיות באירופה", ובכוונתו לערער על ההחלטה. HSBC "לא השתתף בקרטל אנטי-תחרותי", ושוקל את האפשרויות המשפטיות שבידיו, לפי ההצהרה שמסר הבנק.

יוריבור, ומקבילתה הגדולה יותר ליבור - הריבית הבין-בנקאית בלונדון - משמשות לקביעת הריביות שנדרשים בנקים לשלם עבור הלוואות שהם מעניקים זה לזה, ועל פיהם נקבעים המחירים של מגוון רחב של מוצרי פיננסים, החל ממשכנתאות בספרד ועד לנגזרים מתוחכמים. קנסות בגובה 9 מיליארד דולר הוטלו על 12 בנקים בגין מניפולציות בריבית הליבור וריביות דומות בארבע השנים האחרונות, ויותר מ-20 סוחרים הואשמו במסגרת הפרשות האלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker