המיליארדר לי קאשינג רוכש חברת אנרגיה אוסטרלית ב-5.4 מיליארד דולר

ההצעה מגיעה על רקע קריאות באוסטרליה להגביל את השקעות הזרות במדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לי קאשינג
לי קאשינגצילום: Bloomberg

המיליארד הסיני לי קאשינג עושה ניסיון נוסף לרכוש נכסים באוסטרליה, למרות הספקות שעולים במדינה לגבי השקעות זרות, בייחוד מסין. קבוצת דואט (Duet Group) האוסטרלית הודיעה ביום ראשון כי חברת ההשקעות צ'אונג קונג, שבשליטת לי, הגישה הצעה לרכישת החברה, שעוסקת בתחומי האנרגיה והתשתיות, תמורת כ-5.4 מיליארד דולר. בתגובה, עלתה מניית החברה היום ב-17% בבורסה באוסטרליה.

זוהי הפעם השנייה השנה שבה לי, אחד האנשים העשירים ביותר באסיה, מנסה לרכוש חברת תשתיות באוסטרליה. מוקדם יותר השנה חבר לתאגיד רשת חשמל בבעלות ממשלת סין (סטייט גריד קורפ) במטרה לרכוש את חברת אוסגריד (Ausgrid) - יצרנית חשמל מרכזית באוסטרליה.

ההצעה הקודמת נדחתה על ידי ממשלת אוסטרליה מטעמי ביטחון לאומי. גורמים רשמיים באוסטרליה מסרו כי לזהות הרוכשים לא היה קשר להחלטה. אולם, באוסטרליה החלו לבחון את ההשקעות הסיניות בקפידה. אוסטרליה היא מקור למשאבים טבעיים, שנחוצים לכלכלה הסינית הצומחת, וההשקעות הסיניות הפכו לחלק חשוב מכלכלת אוסטרליה.

הכסף הסיני הביא לעלייה במחירי הנדל"ן באוסטרליה. בנוסף, הסינים רכשו חוות חקלאיות וחברות מזון, מה שהביא לתגובת נגד של אזרחים אוסטרלים שקראו למחוקק לפעול בנושא ולהגביל את ההשקעות הסיניות.

המעורבות הסינית באוסטרליה הפכה לאחד הנושאים המסוקרים ביותר במדינה, כאשר מספר חברות התחרו על רכישת קרקעות חקלאיות נרחבות במדינה, ובסופו של המאבק ניצחה קבוצת רכישה שכללה קבוצת מיעוט של משקיעים סינים.

ייתכן כי העובדה שלי קאשינג הגיש את הצעת הרכש לדואט לבדו, ולא יחד עם חברה ממשלתית סינית כפי שעשה מוקדם יותר השנה, תקל על המהלך. לי קאשינג ידוע כרוכש של חברות תשתיות ברחבי העולם ובדרך כלל אינו חובר לחברות בבעלות ממשלת סין כאשר הוא עושה זאת.

לפני כשנתיים הוא סגר עסקה לרכישת אנווסטרה (Envestra), ספקית גז טבעי באוסטרליה, ששמה כיום אוסטרליאן גז נטוורקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker