יותר גרוע מאיראן: הפער בהישגי התלמידים על רקע כלכלי בישראל - מהגבוה בעולם

הידרדרות של 7 מקומות בהישגי התלמידים במתמטיקה ■ תלמידי ישראל דורגו במקום ה-16 מבין 39 מדינות במבחן הבינלאומי טימ"ס שנערך בקרב כיתות ח׳ ב-2015

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך, נפתלי בנטצילום: ששון תירם
ליאור דטל

הידרדרות בהישגי תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים במתמטיקה ובמדעים (timss). תלמידי ישראל דורגו במקום ה-16 מבין 39 מדינות במבחן הבינלאומי טימ״ס במתמטיקה שנערך בקרב כיתות ח' ב-2015.

זוהי הידרדרות של 9 מקומות בדירוג הבינלאומי בהשוואה להישגי התלמידים הישראלים במבחן ב-2011, אז ישראל דורגה באופן מפתיע במקום ה-7 במבחן מבין המדינות שהשתתפו, כאחת המדינות המובילות מבין אלו שהשתתפו במבחן. עם זאת, הציון הממוצע של תלמידי ישראל במתמטיקה לא ירד משמעותית והסתכם ב-511 בהשוואה ל-516 ב-2011, והיא הידרדרה במיקום לאחר שמדינות רבות שיפרו את הישגיהן.

בדומה למבחנים בינלאומיים אחרים ולנתוני מערכת החינוך, גם במבחנים הנוכחיים עולה תמונת מצב עגומה על הפערים העצומים בין הישגי התלמידים, בעיקר על רקע כלכלי. הפערים בהישגי התלמידים במבחן במתמטיקה הם מהגבוהים בעולם בקרב המדינות שהשתתפו, גבוהים יותר מאשר בקזחסטאן, אבו דאבי, מרוקו, לבנון ואיראן. בישראל קיים פער של 332 נקודות בין התלמידים הטובים ביותר לתלמידים שנכשלו (הציונים נעים בסולם של 800-200), כשרק בקטאר ובטורקיה הפערים בהישגים היו גבוהים יותר. 

ההישגים הגבוהים של תלמידי ישראל ב-2011 עוררו תמיהה לנוכח הזינוק בהישגיהם לעומת במבחנים קודמים. בשנה שקדמה למבחן ב-2011 משרד החינוך השקיע מאות מיליוני שקלים בהכנת תלמידים למבחן ולשינוי תוכנית הלימודים כדי שתתאים לחומר במבחן, אך ההשקעה הופסקה לאחר שתוצאות המבחן התפרסמו ותלמידי ישראל התקשו לשמור על מקומם. 

בשונה למבחן פיזה הבינלאומי במתמטיקה שעורך ה-OECD, הבוחן בעיקר את רמת כישורי התלמידים הנדרשים לתפקוד בחברה לאחר הלימודים ולא את יכולתם לשנן את החומר, מבחני טימ"ס בוחנים את הידע של התלמידים במתמטיקה בהלימה לתוכנית הלימודים שלהם. מבחני טימ"ס נערכים על ידי הארגון הבינלאומי להערכת הישגים בחינוך iea הממוקם בארה"ב.

בניגוד להישגים של תלמידי ישראל במבחן טימס, הקרובים לממוצע של המדינות הנבחנות, הישגי תלמידי ישראל במבחני פיזה נמוכים באופן משמעותי מהממוצע, ולאחרונה התברר כי גם הישגי הבוגרים בארץ במבחנים שערך ארגון ה-OECD נמוכים ביחס לממוצע מדינות הארגון. 

במבחן הבינלאומי במתמטיקה של 2015 ישראל דורגה במקום ה-16 אחרי ליטא ולפני אוסטרליה ושוודיה. במקומות הראשונים דורגו תלמידי מדינות אסיה: תלמידי סינגפור במקום הראשון (ציון 621), ואחריהם תלמידי קוראה, ובמקום השלישי תלמידי בירת טאיוואן טאיפיי. 

הפערים בין הישגי התלמידים בישראל על רקע כלכלי היו מהגבוהים בעולם. בישראל נרשם פער של 89 נקודות במבחן במתמטיקה לטובת בתי ספר הנחשבים למבוססים יותר (שבהם עד 25% מהתלמידים באים מבתים מוחלשים), והם קיבלו ציון ממוצע של 560. לעומת זאת, בבתי ספר מוחלשים (שבהם יותר מ-25% מהתלמידים מבתים מוחלשים) ממוצע הציונים הסתכם ב-471.

הפערים המדאיגים בהישגי התלמידים בישראל נגרמים בעיקר על רקע כלכלי: הפער בהישגי התלמידים על רקע כלכלי בישראל (89 נקודות) הוא מהגבוהים בכל המדינות שהשתתפו במבחן ודומה לזה שנרשם בבריטניה. מבין 39 מדינות שהשתתפו במבחן רק בסינגפור ובדרום אפריקה נרשם פער גבוה יותר בהישגי התלמידים מזה שנרשם בישראל. 

התלמידים החרדים אינם משתתפים במבחן הזה ואם היו משתתפים אזי ההישגים בישראל היו נמוכים הרבה יותר. לפי משרד החינוך, אם הפערים הכלכליים בין התלמידים היו מנטרלים, גם הפערים בין היהודים לערבים לא היו גבוהים כפי שהם היום.

בנוסף מהמבחן עולה כי בישראל מקדישים יותר שעות לימוד במתמטיקה משאר המדינות - כ-153 שעות לימוד בשנה בכיתות ח׳  לעומת 138 שעות בממוצע המדינות שהשתתפו במבחן. 

שיעור התלמידים הישראלים שהצטיינו במבחן בישראל היה גבוה יחסית - 13% הצטיינו בהשוואה ל-5% שהוא החציון בכל המדינות שהשתתפו עם זאת, במדינות אסיה כמו שיעור המצטיינים היה גבוה בהרבה ובסינגפור יותר מחצי (54% מהתלמידים) קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר במבחן. 

במבחן במדעים לכיתות ח׳ הישגי התלמידים בישראל הידרדרו למקום ה-19 מבין 39 מדינות בהשוואה למקום ה-13 במבחנים שנערכו ב-2011. עם ציון ממוצע של 507 (ירידה בציון בהשוואה ל-516 במבחןהקודם)

ממשרד החינוך נמסר כי "המבחן מצביע כל כך שתלמידי ישראל שימרו את ההישגים שלהם משנת 2011. כמו כן הנתונים מצביעים על כך שישראל מצויה מעל הממוצע הבינלאומי של המדינות המשתתפות. הנתונים מצביעים על עלייה בשיעור התלמידים המצטיינים אך לצד זאת גם על עלייה בשיעור התלמידים המתקשים. לנוכח הפערים הופעל מודל תקצוב דפרנציאלי אשר מוטמע במערכת זו השנה השלישית. הודות הטמעת התוכנית חל צמצום בפערים כפי שנראה במבחני המיצב של שנת הלימודים תשעו (2016). במשרד ציינו כי "במהלך השנים האחרוונת המשרד מוביל תוכנית מערכתית המקפה שנועדה לחזק את לימודי המדעים והמתמטיקה".

באחרונה הודיע בנט כי הישגי תלמידי ישראל במבחני המיצ"ב המקומיים שאינם ברי השוואה למדינות אחרות בעולם השתפרו. לאחר פרסום תוצאות מבחני הפיזה, אמר בנט כי זהו "מצב חירום לאומי בתחום המדעים והמתמטיקה" וכי המבחנים האלה שנערכו בתקופת הממשלה הקודמת.

לדבריו, מדובר בהוכחה לצורך הדחוף בתוכנית שהוא מקדם לחיזוק מספר הלומדים חמש יחידות מתמטיקה, שגם היא החלה למעשה בתקופת הממשלה הקודמת בהובלת שר החינוך הקודם שי פירון. .

הישגים הנמוכים והפערים בין תלמידי ישראל ידועים כבר מאז סוף שנות ה-90 אז ישראל התחילה להשתתף במבחנים הבינלאומיים, ובעבר בוצעו מספר ניסיונות לשפר את המצב, כמו בדו"ח דברת שהוגש לממשלה ב-2005, התוכנית שהוביל שר החינוך לשעבר גדעון סער שהביאה לעלייה ברמת ההישגים במבחן טימ"ס אך לא במבחני הפיזה, והתוכנית לחיזוק לימודי מתמטיקה בחמש יחידות שהתחילה בממשלה הקודמת. 

"לכל מצקצקי הלשון ולמי שהיה עוד צריך הוכחה לצורך הדחוף במהפכה בלימודי המתמטיקה, תוצאות מבחנים אלה, שנערכו בתקופת הממשלה הקודמת מוכיחים שאכן הגענו למצב חרום לאומי בתחום המדעים והמתמטיקה. למען עתיד המדינה ולמען חתני פרס הנובל ומפתחי הוייז הבאים, אנחנו נמשיך לפעול להכפלת מספר תלמידי חמש יחידות במתמטיקה, גם אם תהיה ביקורת כזאת או אחרת", אמר בנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker