הקורבנות של מיידוף הפסידו מיליארדי דולרים - והאחים קוך יזכו לשמור את השלל

האחים המיליארדים יזכו לשמור בידיהם את הכסף שהשקיעו בקרן של מיידוף והוחזק מחוץ לארה"ב - כך פסק בית המשפט בארה"ב השבוע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
דייוויד קוך
דייוויד קוך

החברה המנוהלת על ידי האחים קוך, יחד עם עשרות בנקים ומנהלי קרנות, שמרו מיליארדי דולרים שהרוויחו מהונאת הפונזי של ברנרד מיידוף בחשבונות מחוץ לארה"ב. בדיעבד, זו היתה ההחלטה הנכונה.

קוך אינדסטריז ואחרים שהשקיעו בקרן של מיידוף מחשבונות זרים זכו בפסיקה מהותית של בית הדין הפדרלי לפשיטות רגל ביום שני, לאחר שהשופט החליט כי קרנות מסוימות שהוחזקו בחו"ל - עם הון מוערך של 2 מיליארד דולר - לא יהיו זמינות לקורבנות ההונאה של מיידוף.

הפסיקה מדגישה את משיכת החבל בין אלה שאיבדו הון כאשר התרמית התגלתה לפני שמונה שנים לאלה שהצליחו לחמוק לפני שהפרשה נחשפה, והצליחו לשמור כל ההשקעה המקורית שלהם, ועל סכום נוסף.

אירווינג פיקארד, הנאמן שאחראי להשיג את הכסף הנותר עבור הקורבנות, טען כי הוא צריך לקבל את הכסף משום שהמשקיעים השתמשו בקרנות הנקראות "פידר פאנדס" שפעלו בארה"ב, אף שהיו רשומות בחו"ל. הקרנות האלה אספו כספי משקיעים בשמו של מיידוף, אבל השופט סטיוארט ברנשטיין מבית המשפט בפדרלי לפשיטות רגל במנהטן אמר כי הליכי פשיטת רגל שנעשו בחו"ל חסמו את הגישה של הנאמן לכסף הזה. לא ברור אם הנאמן יחליט לערער לבית המשפט המחוזי.

ברני מיידוף
ברנרד מיידוףצילום: AP

פיקארד עדיין מנסה להשיב יותר מ-5 מיליארד דולר עבור הקורבנות. עד כה, לפי האתר שלו, הוא השיג 11.5 מיליארד דולר, מתוך תביעות על סך 17.5 מיליארד דולר.

קוך אינדסטריז הם רק מקרה אחד מתוך 88 מקרים דומים. הם נלחמו בניסיונותיו של פיקארד להשיב את הכסף, בטענה שהוא הועבר מחשבונות זרים לבנקים ומקומות אחרים מחוץ לארה"ב לפני התמוטטות הקרן. קוך אינדסטריז התחילו להשקיע בקרן של מיידוף הרבה לפני שקרסה, והוציאו ממנה 21.5 דולר ב-2005. הכסף שהוצא הועבר לקרן שרשומה באיי הבתולה הבריטיים ואז לישות משפטית של קוך בבריטניה.

לא רק האחים קוך – גם כמה בנקים אירופיים רשומים בניירות בית המשפט ככאלה שהוציאו כסף שהושקע אצל מיידוף מחוץ לארה"ב, כולל HSBC ,UBS וקרדיט סוויס. החברה של האחים קוך, שבבעלותה מזקקות נפט, כימיקלים, דשנים ועוד מייצרת הכנסות שנתיות המוערכות ב-100 מיליארד דולר. לפי פורבס, זו החברה הפרטית השנייה בגודלה בארה"ב, אחרי יצרנית הסחורה החקלאית קרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker