האי שוויון גדל: העשירון העליון בעולם מחזיק ב-89% מהעושר העולמי

דו"ח העושר של קרדיט סוויס מראה כי הגידול העולמי בעושר היה נמוך בשנה האחרונה; לראשונה מאז 2008, רוב הגידול בעושר הגיע מנכסים ריאליים ולא פיננסיים

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: דרימסטיים

דו"ח העושר השביעי שמפרסם קרדיט סוויס מראה כי הגידול בעושר העולמי נותר נמוך. ב-12 החודשים האחרונים העושר העולמי צמח ב-3.5 טריליון דולר ל-256 טריליון דולר - עלייה של 1.4%. המשמעות היא שהצמיחה בהון בקושי עמדה בקצב של התרחבות האוכלוסייה, ולכן לראשונה מאז 2008 לא היה שינוי משמעותי בעושר הממוצע לאדם, והוא נותר 52.8 אלף דולר.

מבין הכלכלות הגדולות, ארה"ב ויפן ייצרו הון נוסף, בעוד שבריטניה רשמה ירידה בהון בעקבות הצניחה במטבע המקומי. מאז 2008 הראו הדו"חות כי העלייה בעושר משקי הבית נבעה בעיקר מעלייה בערכם של נכסים פיננסיים. במובן זה, 2016 היתה שנת מפנה, והעלייה בעושר נבעה בעיקרה מעלייה בערך הנכסים הריאליים (למשל סחורות או נדל"ן).

הדו"ח חושף כי האי שוויון בחלוקת העושר המשיך לעלות גם השנה: המחצית התחתונה של האוכלוסייה מחזיקה בפחות מ-1% מהעושר העולמי, בעוד שהעשירון העליון מחזיק ב-89% ממנו (לעומת 87.7% בשנה שעברה).

מאז תחילת המאה, הכלכלות המתעוררות השפיעו במידה רבה על השינוי בהקצאת העושר בעולם. בשנת 2000, בידי הכלכלות המתעוררות היה 12% מהעושר העולמי והן היו אחראיות על 25% מהצמיחה העולמית. כיום, 18% מהאוכלוסייה העשירה ביותר בעולם מתגוררת בכלכלות המתעוררות, אבל המערב עדיין מחזיק ברוב העושר: 65% מהעושר של משקי הבית נמצא בצפון אמריקה ובאירופה - אף שהן מכילות רק 18% מהאוכלוסייה הבוגרת. בעבר, רמת העושר באירופה וצפון אמריקה היתה דומה, אבל כיום צפון אמריקה עקפה את אירופה ומחזיקה ב-36% מהעושר העולמי, לעומת 29% באירופה. מנגד, בסין חיים 21% מהאוכלוסייה הבוגרת העולמית, והיא מחזיקה רק ב-9% מהעושר העולמי.

הדו"ח מקדיש גם פרק למיליארד האנשים שנמצאים בתחתית סולם העושר העולמי - שני העשירונים התחתונים. בממוצע, ל-20% האלה אין יותר מ-248 דולר בבעלותם, ולמעשה, ל-44% מהם יש חוב בשווי ממוצע של כ-2,600 דולר. אז היכן גרים שני העשירונים התחתונים? קצת יותר מ-40% מאוכלוסיית אפריקה וכ-30% מאוכלוסיית הודו נופלות תחת ההגדרה של החמישון התחתון; באירופה ובאמריקה הלטינית שיעור זה עובר מעט את ה-15%; ולכ-10% מהאוכלוסייה באמריקה הלטינית, אפריקה, אירופה, הודו, אסיה ובצפון אמריקה (למעשה, כל אזור מלבד סין) אין שום הון - רק חובות.

השינוי בעושרם של משקי בית בעולם 2015-16
צילום: בלומברג

בחלוקה לפי מדינות, קונגו היא המדינה שבה שיעור התושבים שנמצאים במחצית התחתונה של סולם העושר הוא הגדול ביותר - כמעט 100%. גם טנזניה, קניה, ניגריה ובנגלדש נמצאות בתחתית הרשימה. ישראל ממוקמת במקום גבוה עם כ-12% מהאוכלוסייה שנמצאים במחצית התחתונה, והיא ממוקמת מעל קנדה, איטליה, יוון, הונג קונג ושווייץ. למקום הראשון בטבלה, עם פחות מ-10% מהאוכלוסייה, הגיעה אוסטרליה, ואחריה ארה"ב ובריטניה.       


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker